whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

מה הסיפור עם כלבים גזעיים

האם ידעתם ש-90% מהגזעים הם בכלל המצאה מודרנית? זה הזמן לגלות את האמת שרוב בעלי הכלבים לא יודעים על כלבים גזעיים

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

09/07/2020
dog-wearing-sunglasses

אין דרך קלה לבשר את זה לחובבי הכלבים: גזעי הכלבים הם המצאה אנושית. ממש כמו סנטה קלאוס או פיית השיניים רק בפרוותי ומקשקש בזנב. שמעתם נכון: רוב הגזעים שאנחנו מכירים היום הם פיתוחים מודרניים. בלי ההתערבות שלנו, בעלי הכלבים, לא הייתם רואים בולדוג, פאג או שיצו. 90% מגזעי הכלבים הם המצאה של 200 השנים האחרונות, כאשר יוצאי הדופן העיקריים הנם גזעי העבודה כמו המלינואה, שומרי העדרים וכלבי הרועים שכיום חלקם הומרו ל-“כלבי תערוכה” ואינם משמשים למטרה המוקרית שלהם.

אז איך נוצרו גזעים? התשובה היא הרבעה סלקטיבית. מגדלים בעולם גידלו והרביעו לתכונות ומראה חיצוני ספציפיים לפי הכיוון שהם חשבו שיהיה נכון להתפתח. הגזעים האלה כל כך ייחודיים ויוצאי דופן במראה שלהם שנראה לנו שהם תמיד היו כך – והמציאות היא שכנראה שלא. 

אז איך הכל התחיל? אנחנו מזמינים אתכם למסע קצר בזמן ובמרחב, לאנגליה הוויקטוריאנית של המאה ה-19, שם האצילים השתעשעו בהשבחת גזעי כלבים. אחרי שהצליחו להגיע לתוצאות מרשימות, העניקו לכל מראה מובחן שם של גזע, והדרך מהחצרות האנגליות הקלאסיות למציאות שבה יש שלל גזעי כלבים, כל אחד עם סטייל, מזג ומחיר שונה, היתה קצרה. 

הכל נשאר במשפחה?

 כלבים גזעיים הם צאצאים של בני משפחה. בימים הראשונים של פיתוח הגזעים, אפשר היה למצוא זיווגים של אחים והורים וגם היום, כך מספרים, יש מי שמזווגים אמהות עם ילדיהם כדי להגיע לגורים המרשימים ביותר ולמקסם רווחיות.
אחד המחקרים החמודים ביותר בהיסטוריה התמקד ב-10,000 כלבי פאג והגיע למסקנה שהגיוון הגנטי ביניהם הוא כמו זה של 15 כלבים נפרדים. במילים אחרות: כולם קרובי משפחה, פחות או יותר. וכן, כמו אצל בני האדם, מחלות תורשתיות הן חלק מהעניין. 

הסטטיסטיקה לא משקרת – מה הסיכון הרפואי של כלבים גזעיים?

ווטרינרים יכולים לומר שבחירה בכלב מעורב היא בחירה בטוחה, חובבי כלבים גזעיים יגידו שממילא אימוץ של כל חיה הוא לא 100% בטוח וכדאי לאמץ את החיה שבאמת אוהבים ורוצים לבלות איתה יום יום. בעוד שמדובר בבחירה אישית, כדאי להכיר את הסיכונים הנפוצים ביותר: 
– 60% מהגולדן ריטיריברים מתים מסרטן
– 33% מהקינג צ’ארלסים סובלים מקרקפת קטנה מידי עבור מוחם
– 10% מכלבי הרידג’בק סובלים מזיהומים קטלניים בעקבות חור זעיר בעור הגב שלהם

בעוד שגזעי הכלבים השונים סובלים מבעיות תורשתיות אחרות, אחד מהגזעים החמודים אך הבעייתיות ביותר הוא הבולדוג. מה שהיה בעבר גזע כלבים טבעי ומובחן, עבר שנים של השבחה וזיווגים עם קרובי משפחה שהובילו אותו למה שהוא היום (אוהבי בולדוגים, אתם יכולים לדלג לכתבה הבאה, זה עלול לכאוב): כשל גנטי. הכלבים סובלים מקשיים בנשימה, כלבות הבולדוג יכולות ללדת אך ורק בניתוח קיסרי ותוחלת החיים הממוצעת שלהם היא 8-10 שנים בלבד. 

pawn-pug-sitting

הרשות נתונה – הבחירה לאמץ כלב גזעי

ברחבי העולם התגבשו מועדוני כלבים שונים, שמעניקים תעודות שמאשרות שהכלב אכן גזעי. כדאי לדעת, בכל שנה נולדים בישראל כ-2,000 גורי כלבים גזעיים שמגדלי הגזע בחרו בקפידה – מדובר בפחות מ-5% מהכלבים החדשים שנרשמים מידי שנה בישראל. המשמעות: הטענה שהרבעת הכלבים הגזעיים “מציפה” את שוק הכלבים היא חסרת בסיס, והופכת את הטענות כלפי מאמצי הכלבים ללא רלוונטיות. מי שמעוניין לאמץ כלב גזעי וחוקר, מגיע מהר לעובדה שיש שתי אפשרויות: אימוץ כלב גזעי אמיתי מבית גידול שרשום במועדון הכלבים, כזה שיש לו תעודות. או רכישה ממה שמכונה “מטחנות כלבים”, בהן מרבים כלבים ללא כל פיקוח או הסדרה. מומחים בנושא הכלבים הגזעיים מזהירים מפני ה”מטחנות” שעלולות להוביל אתכם לאימוץ כלב עם בעיות גנטיות או התנהגותיות. 

בחירה בבית גידול מוסדר מאפשרת לאמץ גורים בבריאות מיטבית בצורה בטוחה  ולדעת מראש על האופי, המזג והגנטיקה של הכלב בו בחרתם. בבית הגידול מקפידים לתת לגורים לפחות 7 שבועות עם אמם לפני האימוץ וכן מחסנים ומתלעים אותם מראש. מועדוני הכלבים תפקידם לפקח ולאשר כל הרבעה והרבעה אחרי שבוצעו בה מגוון בדיקות כמו צילומי אגן להורים, בדיקות דם שנועדו לשלול נשאות של מחלות גנטיות כאלה ואחרות ועוד. 

כל כלב עלול לסבול מבעיות רפואיות

איזה כלב אתם מגדלים? גזעי-יוקרתי? מעורב-מאומץ? או שאולי בחרתם בשילוב שונה? גם אם הכלב שלכם הוא סופר-מעורב, הוא לא חסין מפני מחלות. למעשה, פרק הזמן מהרגע הזה, שבו אתם קוראים את הכתבה, ועד ביקור החירום הבא שלכם אצל הווטרינר הוא לא יותר משנתיים, אם להסתמך על הסטטיסטיקות. גם הכלבים הבריאים ביותר עלולים להיפצע או להידבק במחלה לא נעימה, והעלות של הטיפול בבעיות הללו גבוהה, בין אם יש לכם פודל צרפתי או מעורב כנעני. איך אפשר לדעת שהכלב שלכם יזכה תמיד לטיפול הטוב ביותר? ביטוח הבריאות חיותא מאפשר לכם להעניק לכלב את המיטב, אצל וטרינר שאתם בחרתם. 

ביום בו תזדקקו לטיפול הרפואי, שיגיע במוקדם או במאוחר, חיותא תחסוך לכם את הדילמה ובכך תעזור לכם להעניק לכלב או לכלבה את הטיפול הטוב ביותר, אצל הוטרינר האישי שלכם, מבלי לחשוש מהשיקול הכלכלי. החדשות הטובות: כלבים מעורבים משלמים פחות. הביטוח מחריג גזעים מסוימים בגלל הבעיות הגנטיות שלהם ומאפשר לאלו שאימצו כלב מעורב לחסוך גם בעלות הביטוח. 
את הגזע של הכלב שלכם כבר בחרתם, עכשיו האחריות שלכם היא להעניק לו את הטיפול הטוב ביותר, על כל צרה שלא תבוא. זה לא הזמן להתפשר.  


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים