whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

5 מחלות של כלבים שאתם כנראה לא מכירים

כולם יודעים שכלבים מועדים לסבול מתולעים, אבל בעוד שזו בעיה שפשוט לטפל בה, יש מחלות אחרות ומורכבות הרבה יותר שכדאי להכיר.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

09/03/2024

כל מי שמאמץ או קונה כלב, לומד מהר מאוד להיזהר מקרציות ומפרעושים, להתגונן מפני תולעים ולבצע את כל החיסונים כדי להימנע משלל מחלות נפוצות ומוכרות. אבל יש לא מעט מחלות שאתם בטח קצת פחות מכירים ואנחנו כאן, כדי להזכיר ולהזהיר. 

1. סוכרת – גם המתוקים שלנו יכולים ליפול

רבים מופתעים לשמוע שהסוכרת היא לא מחלה ששמורה רק לבני אדם אלא כזו שיכולה להופיע גם אצל כלבים. למעשה, 1 מכל 300 כלבים יסבול מהמחלה. לנקבות, אגב, נטיה גבוהה פי 2 לפתח סוכרת לעומת זכרים.

 • מהי סוכרת אצל כלבים? סוכרת היא מחלה מטבולית/ אנדוקרינית/הורמונלית כרונית אשר משפיעה על האופן שבו הגוף מווסת את רמות הסוכר (גלוקוז) בדם. המחלה מתפתחת כאשר הלבלב אינו יכול לייצר מספיק אינסולין (סוכרת מסוג 1) או כאשר הגוף אינו יכול להשתמש ביעילות באינסולין שהצליח לייצר (סוכרת מסוג 2). האינסולין הוא הורמון המסייע לגוף להמיר גלוקוז לאנרגיה, וללא כמות מספקת של אינסולין, הגלוקוז עלול להצטבר בזרם הדם ולהעלות את רמת הסוכר בו. סוכרת מסוג 1 שכיחה יותר אצל כלבים ודורשת בדרך כלל טיפול באינסולין לכל החיים. 
 • למה כדאי לשים לב? אם הכלב שלכם שותה יותר, משתין לעיתים קרובות יותר מהרגיל ויורד במשקל למרות שאוכל יותר, כדאי לבדוק את הנושא. 
 • הבשורה הרעה – גזעים מסוימים של כלבים נוטים יותר לפתח סוכרת – פודל, תחש, שנאוצר, רועה גרמני וסמויד ברשימה. 
 • הבשורה הטובה – חוקרים הצליחו לייצר לבלב מלאכותי שכבר הספיק להראות תוצאות מבטיחות לטיפול בסוכרת אצל כלבים וחתולים. הלבלב המהפכני כולל חיישן גלוקוז, משאבת אינסולין ותוכנה ייחודית המחשבת את כמות האינסולין הנדרשת עבור אותה חיית מחמד.

רוצים לדעת עוד על סוכרת אצל כלבים?

2. אפילפסיה – כשנראה שהכלב תופס ״זבובים״ באוויר

עוויתות היא ההפרעה הנוירולוגית הנפוצה ביותר בכלבים עם שכיחות של 0.75% עד 5.7%. ההערכה היא ש-1 מתוך 111 כלבים סובלים מאפילפסיה אידיופטית, כאשר ההתקף הראשון מתרחש לרוב בגיל צעיר, בין שנה עד 5 שנים. התקפי העווית אולי נראים לכם דרמטיים, אבל כדאי לדעת שלרוב הם לא גורמים נזק משמעותי מעבר לתחושה של הנגאובר רגעי כמו אחרי שתיה של כמה בירות.

 • מהי אפילפסיה אצל כלבים? עווית נוירולוגית המתרחשת כאשר מוקד של תאי עצב בקליפת המוח מבצע ירי חשמלי מוגזם ומסונכרן, יחד עם סביבה מוחית שמאפשרת ומעצימה את הגירוי. כאשר אין גורם ראשוני ברור מאחורי עוויתות אלה, אנו קוראים לתופעה אפילפסיה. כלבים עם אפילפסיה עלולים לחוות שני סוגי עוויתות (התקפים): עווית חלקית ממקור מוחי או עווית כללית. עוויתות אלה יימשכו בד”כ זמן קצר כ 30 שניות ועד למספר דקות. 
 • למה כדאי לשים לב? אם שרירי הפנים של הכלב מתעוותים פתאום, הלסת נסגרת ונראה כאילו הוא תופס “זבובים” באוויר – יש סיכוי שהוא חווה כרגע עווית. 
 • הבשורה הרעה – לא כדאי להתקרב או לגעת בכלב בזמן ההתקף שכן זה עלול להיות מסוכן לו ולכם.
 • הבשורה הטובה – ברוב המקרים, מספר דקות מרגע סיום העווית הכלב כבר מתאושש וחוזר לעצמו בהדרגה.

רוצים לדעת עוד על אפילפסיה אצל כלבים? 

3. תסמונת קושינג – כשהגוף מתחיל לייצר יותר מדי קורטיזול

קורטיזול זו מילה שבטח שמעתם בהקשרים של בני אדם, אבל מתברר שגם אצל כלבים יכולות להופיע בעיות של ייצור יתר בכליות. 

 • מהי תסמונת קושינג אצל כלבים? תסמונת קושינג הוא מצב רפואי שנגרם כתוצאה מייצור יתר של הורמונים סטראודיאליים המיוצרים בבלוטות יתרת הכליה (האדרנל), שתי בלוטות קטנות על גבי הכליות. קורטיזול הוא אחד הסטרואידים הטבעיים העיקריים של הגוף וכמות תקינה שלו חיונית לתפקוד הגופני התקין של כלל בעלי החיים. הבעיה מתחילה כאשר הגוף מתחיל לייצר כמות גדולה מדי של אותם הורמונים סטרואידיאליים, מה שעלול לגרום לפגיעות מערכתיות מרובות.
 • למה כדאי לשים לב? אם הכלב מתחיל לשתות יותר ולהטיל שתן בתדירות גבוהה יותר, מבקש כל הזמן אוכל ומסתובב עם בטן נפוחה – כדאי לפנות לווטרינר. 
 • הבשורה הרעה – תסמונת קושינג מופיעה לעתים קרובות יחד עם מחלות מטבוליות נוספות כמו סוכרת, דלקת בלבלב, דלקות בדרכי השתן ודלקות עור. 
 • הבשורה הטובה – בעוד שתסמונת קושינג אינה ניתנת לריפוי, ניתן לטפל בה ביעילות במקרים רבים ולאפשר לכלבים ליהנות מאיכות חיים טובה. 

רוצים לדעת עוד על תסמונת קושינג אצל כלבים? 

4. תסמונת לג-קלב-פרטס – כשהכלב מתחיל לקפץ כמו ארנבת

המחלה עם השם המוזר התגלתה לראשונה בבני אדם וקיבלה את שמה משלושת החוקרים אשר זיהו אותה אצל ילדים בשנת 1910- ארתור לג בארה”ב, ז’אק קלב בצרפת וג’ורג’ פרת’ס בגרמניה. מהלך המחלה דומה מאוד אצל ילדים ואצל כלבים, כאשר גם אצל כלבים, היא פוגעת לרוב בגורים מתחת לגיל שנה. בדיוק כמו אצל ילדים, גם אצל כלבים הזכרים נוטים לפתח את המחלה יותר מנקבות. 

 • מהי מחלת לג קלב פרטס אצל כלבים? מדובר בפגיעה באספקת הדם לראש מפרק הירך, אותו חלק עליון בצורת כדור שאמור להתאים לשקע האגן. פגיעה זו מזיקה להתפתחות התקינה של המפרק ומביאה איתה כאב, דלקות ואובדן תפקוד של המפרק.
 • למה כדאי לשים לב? אם הכלב מתחיל פתאום לצלוע ולקפץ כמו ארנבת (שימוש בשתי הרגליים האחוריות בו זמנית כדי להניע את עצמם קדימה), נרתע ממגע באזור וחווה ירידה ברורה בטווח התנועה – כדאי לגשת לווטרינר. 
 • הבשורה הרעה – ברוב הגדול של המקרים יהיה צורך בניתוח. ההליך הנפוץ ביותר נקרא כריתת ראש וצוואר הירך (FHO). מטרת הניתוח היא להסיר את ראש הירך והצוואר הפגועים ולאפשר לגוף לייצר מפרק “מזויף” המהווה תחליף מצוין לכלבים צעירים קטנים. במקרים הנדירים בהם מדובר בכלב מגזע גדול, ניתן להמליץ ​​על החלפת מפרק ירך מלאה (THR). 
 • הבשורה הטובה – בין אם הווטרינר החליט להמליץ על ניתוח או לא, כדאי לדעת שתרגילי פיזיותרפיה או שיקום יוכלו לסייע בחיזוק השרירים המקיפים את מפרק הירך ולשפר את רמת הניידות הכללית של הכלב. 

רוצים לדעת עוד על לג-קלב-פרטס אצל כלבים?

5. שקים אנאליים – מסריח, אבל קורה גם לכלבים הטובים ביותר

אין דרך עדינה לספר על הבעיה הזו: השקים האנאליים הם שני שקים קטנים שנמצאים בקצה האנוס של הכלב. מדובר בשקים פנימיים שלא אמורים להוות בעיה בדרך כלל, אך לעיתים דלקות מסוימות או אבנים בכליות מביאים לסתימתן. בחלק מהמקרים, תזונה נכונה יכולה לפתור את הבעיה, אך במקרים אחרים, מדובר בבעיה אנטומית המצריכה פתיחה כירורגית של השקים.

 • למה כדאי לשים לב? אם הכלב שלכם “גורר את הישבן” על הרצפה, נושך ומלקק את פלג הגוף האחורי או מפגין סימני אי נוחות בישיבה – ייתכן שזה מצביע על בעיה בשקים האנאליים וכדאי להתייעץ עם הווטרינר.
 • הבשורה הרעה – מדובא במצב מאוד כואב, עם מראה וריח לא נעים, בלשון המעטה. 
 • הבשורה הטובה – הסרה של השקים האנאליים אינה משפיעה על בריאות הכלב לטווח הארוך, רק חשוב שזה ייעשה ע”י וטרינר בעל ניסיון בניתוחים מסוג זה.

יש לא מעט מחלות כלבים שעלולות לצוץ. אם תרצו להעמיק עוד על המחלות שדיברנו עליהן כאן, או על מחלות רבות נוספות, אתם מוזמנים למדריך המחלות שלנו.

בכל מקרה, יש לנו חדשות טובות: הרפואה הווטרינרית מתקדמת ויעילה יותר מאי פעם ויכולה לספק פתרונות חדשניים לבעיות ומצבים רפואיים רבים שנחשבו פעם לחשוכי מרפא. הביטוח הרפואי של חיותא יאפשר לכם ליהנות מכל מה שיש לרפואה הווטרינרית המתקדמת להציע.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים