whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

השמנת כלבים וחתולים

כולנו אוהבים כלבים וחתולים בכל הגדלים, אבל מבחינה בריאותית כדאי לדעת שעודף משקל מעמיד אותם בסכנה לפתח מחלות כמו דלקות מפרקים, מחלות לב, סוכרת, סרטן ועוד, ואף נוטים לחיות 2.5 שנים פחות לעומת כלבים וחתולים בעלי משקל תקין. השמנה בכלבים וחתולים, בדיוק כמו בבני אדם, נמצאת במגמת עלייה מתמדת בשנים האחרונות. מחקרים מראים ש-63% מהחתולים ו-59.3% מהכלבים שחיים בבית סובלים ממשקל עודף או השמנת יתר. מכיוון שמדובר בתופעה שהולכת ומתרחבת, הצפי הוא שתוך כמה שנים, הם יהוו כ- ⅔ מאוכלוסיית הכלבים והחתולים. אותם מחקרים גם מראים, באופן די מפתיע, שרוב בעלי חיות המחמד לא תופסים את בעיית המשקל של הכלב או החתול שלהם כבעיה של ממש.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

30/04/2023

איך תדעו לזהות האם הכלב או החתול שלכם שמנים?

כמובן שלכל כלב או חתול יש מבנה גוף ומאפיינים פיזיים משלהם, אולם יש שני כללי אצבע שיעזרו לכם לקבוע האם משקלם תקין:  

1. רוחב הבטן צריך להיות צר מרוחב החזה – כלומר, במבט מלמעלה אפשר לראות קו מותן פנימי.

2. הצלעות שלהם אולי לא נראות לעין, אבל הן מורגשות בקלות יחסית באמצעות מישוש, ללא שכבת שומן עבה על פניהן. בגזעי כלבים מסוימים (כלבי רוח, למשל) אפשר לראות חלק מהצלעות גם במצב של השמנת יתר. 

כל הסיבות לכך שחיית המחמד שלכם סובלת ממשקל עודף

1. אכילת מזון ביתי – אנחנו אוהבים את החיות שלנו ומפנקים אותן במזון ביתי, בלי להתייחס לגודלן או להרכב המזון שלהן, ובכך יוצרים מצב של עודף קלורי באופן יומיומי. ניקח, לדוגמה, פרוסת גבינה צהובה. בשבילנו – לא סוף העולם. אבל בשביל מלטז קטן, מדובר במחצית מצריכת הקלוריות היומית שלו. כנ”ל לגבי פחית טונה ביחס לחתול אחד. כולנו מכירים את זה שכלבים גדולים (ע”ע לברדורים וגולדנים) יושבים לידינו בזמן הארוחה ומסתכלים עלינו בעיני הכלבלב ההורסות האלה עד שאנחנו נכנעים ונותנים להם חתיכה קטנה מהאוכל שלנו. כשכל הקטע החמוד הזה הופך להרגל יומיומי, הוא מוביל לצריכה עודפת של קלוריות ולבניית שומן.

2. האכלה מוגזמת – בעלים רבים מאכילים מהמזון היבש ״לפי העין״- לפעמים הכמות הזו עלולה להיות אפילו כפולה מהמנה היומית המומלצת!

3. שעמום – הכלב או החתול לא מקבלים מספיק גירוי בדמות משחק או טיול לפארק? סביר להניח שהם יתחילו לחפש משהו ״להתעסק״ איתו, אוכל לדוגמה. עבורם, האוכל הוא הרבה יותר מסתם מענה לרעב, הוא כולל אינטראקציה עם בני אדם, יש בו אתגר ותעסוקה…בקיצור, הפתרון המושלם לשעמום.  

4. חוסר בפעילות גופנית – כלבים זקוקים להליכות, לטובת בריאותם הפיסית והנפשית כאחד. אז נכון שהכי כיף לצאת ולהשתולל בפארקים, אבל לא תמיד הסיבוב בגינת הכלבים מספיק. הטעות הכי גדולה, אגב, היא לחשוב שחצר גדולה מהווה תחליף לצורך בפעילות גופנית. מחקרים מצאו שההיפך הוא הנכון – כלבים שנמצאים כל היום בחצר עושים פחות פעילות מכלב עירוני שחי בדירה. ההסבר פשוט – הכלבים בדירות יוצאים להליכות מרובות כי הם פשוט חייבים. אגב, חשוב להזכיר גם בהזדמנות הזו – מזג האוויר בישראל חם במרבית חודשי השנה. במונחים כלביים, מדובר בחום כבד ולכן את הפעילות האינטנסיבית יש לשמור לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב המאוחרות. 

בניגוד לכלבים, חתולים זקוקים לרוב לפחות פעילות גופנית קבועה, מה גם שלצאת להליכות עם חתול קשור ברצועה זו כבר משימה קצת יותר מורכבת… אבל הם בהחלט זקוקים לפעילות גופנית בחיי היום יום שלהם. אלו שחיים בחוץ יודעים בדרך כלל לספק אותה לעצמם, אבל לאלה שחיים בדירות חשוב שיהיו משחקים או מתקנים שיאפשרו להם לקפוץ ולנתר- בובות, חכות, נקודות אור וכו’ – הכל הולך. תלוי בהעדפה האישית של כל חתול וחתול.

חתול שמן

השמנת יתר אצל חתולים וכלבים: ההשלכות הבריאותיות 

1. השמנת יתר פוגעת במטבוליזם ובחילוף החומרים, כך שמגבירה את הסיכון לחלות במחלות אנדוקריניות כגון סוכרת. מה שעלול לבלבל כאן הוא שהסוכרת עצמה גורמת לעיתים לרזון קיצוני, יחד עם אכילה מופרזת. כך שבבעלי חיים שמנים שמרזים באופן דרסטי ופתאומי, ללא שינוי תזונתי שקדם לכך, יש לחשוד שמדובר במחלה, במיוחד אם מתלווים לכך שתייה והשתנה בכמות רבה. מצד שני, בחלק מהמקרים, השמנה יכולה להיות גם סימן למחלה אנדוקרינית כמו תת פעילות בלוטת התריס או מחלת קושינג. לכן, בכל מקרה של  השמנה, חשוב לגשת לבדיקה וטרינרית.

2. נמצא שהשמנה עודפת מהווה גורם סיכון לגידולים סרטניים מסוימים.

3. בכלבים וחתולים עם בעיות מפרקים, במיוחד כאלו הסובלים ממחלות ניווניות בגיל מבוגר, השמנת יתר היא גורם סיבוך משמעותי. חיית מחמד שסובלת, למשל, מדלקת מפרקים או בלט דיסק בחוליות, תתקשה הרבה יותר לתפקד עם משקל עודף, וזה לפעמים גורם מכריע בהחלטות דרמטיות – אפילו עד כדי המתת חסד.

4. מחלות נשימתיות בכלבים וחתולים – דוגמת אסטמה, שיתוק לוע (larpar) וברונכיטיס כרוני נמצאו באחוזים גבוהים יותר בקרב חתולים וכלבים בעלי משקל עודף. נמצא גם שמחלות אלה פוגעות באיכות החיים שלהם הרבה יותר מכפי שהן פוגעות באיכות החיים של חתולים וכלבים במשקל תקין. 

5. בקרב חתולים, השמנת יתר קשורה למקרים רבים יותר של דלקות במערכת השתן התחתונה, שהן אחד הגורמים הנפוצים לחסימת שתן – מצב מסכן חיים.

6. נמצא שהשמנת יתר היא גורם סיכון להידרדרות מהירה יותר במצבם של כלבים וחתולים הסובלים ממחלות לב כרוניות.

באופן כללי, תוחלת החיים, כמו גם איכות החיים של כלבים וחתולים במשקל גוף תקין, גבוהים יותר באופן מובהק בהשוואה לאלו הסובלים ממשקל עודף.

איך להימנע מהשמנת יתר של כלבים

כמה דברים שכדאי לעשות: 

  1. להימנע ממזון ביתי שמן או בכמות עודפת. עדיף להאכיל בכמות קטנה ולעיתים רחוקות במזונות בריאים כגון פירות וירקות, טונה, ביצה ועוד. חשוב גם להבהיר לבני הבית שאוהבים ״לפנק״ ישר מהצלחת, עד כמה הפעולה הזו שנדמה להם שמביעה אהבה – עלולה להזיק לבריאות של בעל החיים.
  2. חשוב מאוד לבדוק ולשקול את המזון ע”פ טבלת הכמויות הרשומה על גבי השק. לפעמים כדאי גם להתייעץ עם הווטרינר לגבי הכמות הנכונה עבור הכלב או החתול הפרטי שלך. ישנן נוסחאות לחישוב צריכת קלורית יומית לפי פרמטרים מגוונים כמו רמת פעילות גופנית, מחלות, גיל ובעיות משקל, כך ששווה לעתים לבדוק כמה אוכל הכלב או החתול שלך באמת צריך. חשוב גם לבדוק מחדש את המנה כשעוברים מסוג מזון אחד לאחר, כי לא תמיד אותה הכמות נכונה עבור כל סוגי המזון. הערך הקלורי משתנה וכך גם ההרכב התזונתי. אם נותנים מזונות ביתיים או רטובים, חשוב לדעת להוריד מהמנה של המזון היבש.
  3. וכמובן, פעילות גופנית- בדומה אלינו, הליכה של 30–40 דקות, לפחות 4–5 פעמים בשבוע, חשובה מאוד לבריאותם של כלבים.

אם כלום לא עוזר והכלב עדיין שמן?

במקרים קשים במיוחד או במקרים בהם לא רואים כל שינוי או שיפור גם לאחר שביצעתם את כל הפעולות הללו,  כדאי להתייעץ עם הווטרינר- כאמור, ישנן כמה מחלות שעלולות לגרום להשמנה וחשוב לשלול אותן בשלב מוקדם. כמו כן, ישנם מזונות רפואיים מיוחדים להתמודדות עם בעיית עודף המשקל שיכולים לאפשר להם איכות חיים טובה.

 חיותא מבטחת כלבים רזים ושמנים מכל הגזעים, אבל צריך להזכיר שהדבר הכי חשוב הוא להיות בריאים. רוצים לשמוע עוד מהמומחים שלנו? לקבלת הצעה >>


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים