whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

המדריך ה(כמעט) מלא לגינות כלבים

אז בין אם צצה בשכונה גינה מוסדרת ובין אם מדובר בגינה מאולתרת, בין אם הכלב שלך חדש ובין אם הגינה חדשה לו – חיותא באה לעשות סדר.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

11/07/2022

החיים של כלבים בעיר, בדירה קטנה ללא גינה, יכולים להיות לא קלים, בעיקר אם מדובר בכלבים גדולים או אנרגטיים במיוחד. זו בדיוק הסיבה שבגללה התחילו להקים בשנים האחרונות יותר ויותר גינות כלבים בערים. 

אז  בין אם צצה בשכונה גינה מוסדרת ובין אם מדובר בגינה מאולתרת, בין אם הכלב שלך חדש ובין אם הגינה חדשה לו – חיותא באה לעשות סדר.

האם כדאי לקחת את הכלב לגינת הכלבים?

התשובה הפשוטה והקצרה היא “תלוי“. עבור כלבים מסוימים, ללכת לגינת הכלבים זו השקעה טובה וחשובה. עבור  אחרים זה עלול להיות מזיק. 

בעוד שיש כלבים שלא ייהנו בגינת הכלבים, שלא לומר – יסבלו, וכאלו שעבורם הגינה עלולה להיות סיכון בריאותי, קיימים גם כלבים שעבורם גינת הכלבים היא רווח נקי – היא מספקת להם מקום לפריקת האנרגיות שהצטברו אצלם במהלך היום וכך בעצם מאפשרת להם לשמור על שפיות (או “איזון נפשי”, אם נהיה קצת יותר ממלכתיים). היא גם מאפשרת להם להתאמן על הכישורים החברתיים שלהם – ללמוד איך להיות פחות אגרסיביים ותוקפניים במפגש עם כלבים אחרים ומפחיתה את תחושת הטריטוריאליות שלהם. ולא פחות חשוב, זו גם הזדמנות מצוינת לשמור על כושר וליהנות מאוויר נקי. 

אילו כלבים לא כדאי לקחת לגינת הכלבים?

נתחיל עם הברור מאליו – עבור כלבים לא מחוסנים וגורים מתחת לגיל 4 חודשים, הגינה היא מחוץ לתחום. בגינות הכלבים, הכלב שלך עלול להיחשף לכמות שיא של כלבים חדשים, מידי יום, מה שאומר, מההיבט הבריאותי, שהוא בפוטנציאל חשיפה גבוה למחלות שונות. הכלב לא נחשף רק לכלבים רבים, אלא גם לצואה שלהם, מה שיכול להיות משעשע מבחינתו אך גם מסוכן, במיוחד עבור כלבים מבוגרים או חלשים באופן כללי. 

יש וטרינרים שממליצים ללכת עם כלבים צעירים לגינה ואומרים שאם מדובר בכלבים צעירים, בריאים וחזקים, החשיפה יכולה לגרום למערכת החיסון לפתח נוגדנים נגד מחולל המחלה ולחזק את המערכת החיסונית של הכלב בפני מחלה זו.  

עוד סוג של כלבים שבדרך כלל לא כדאי לקחת לגינת הכלבים הוא כלבים חרדתיים במיוחד. אבל גם כאן, ההמלצה אינה חד משמעית. יש סיכוי שדווקא החשיפה לכלבים אחרים תצמצם לאורך זמן את החרדה של הכלב הפרטי שלך. בכל מקרה, כדי להימנע מסיטואציות לא רצויות, כדאי לעשות את זה באופן מבוקר ואחראי ולהתייעץ עם מטפל התנהגותי לפני ובמהלך הביקור בגינת הכלבים, כדי לוודא שהכלבים האחרים מוכנים לאינטראקציה עם כלב חרדתי. 

גם כלבים דומיננטיים עלולים להיות די מאתגרים בגינת הכלבים, וחשוב להיות תמיד עם אצבע על הדופק, בין אם הכלב הדומיננטי הוא שלכם ובין אם מדובר באחד הכלבים האחרים בגינה.  

איך מתכוננים לביקור ראשון בגינת הכלבים?

3 מילות המפתח במקרה הזה הן סבלנות, תשומת לב והדרגתיות. בין אם הכלב שלך חדש בשכונה ובין אם הוא לא מכיר את הקונספט, הוא יזדקק לחשיפה הדרגתית. לאחר כל שלב, הבעלים צריך להעריך את היכולת של הכלב לעבור לשלב הבא, או אפילו לדלג עליו. אז בבקשה להרים את העיניים מהסמארטפון, ולהתמקד בכלב.

חשוב לדעת: אנחנו מציגים כאן תכנית חשיפה הדרגתית שנחשבת פופולרית יחסית, אך אינה מתאימה לכל כלב וכלבה. חשוב להפעיל שיקול דעת ולהתייעץ עם וטרינר, מאלף או מטפל התנהגותי, במיוחד אם יש לך כלב חרדתי או תוקפני, ולקחת את זה בגישה רגועה וסבלנית. בהצלחה!

שלב א– טיילו עם הכלב מחוץ לגינת הכלבים, כשהיא ריקה. המטרה כאן היא שהכלב יכיר את הריחות ואת המראות של הגינה, אבל שלא יכו בו חזק מדי ויבהילו אותו. 

שלב ב’- טיילו איתו, עם רצועה בתוך הגינה, כשהיא ריקה. סביר להניח שהוא יעצור כל כמה סנטימטרים, ירחרח וינסה להכיר כל פרט חדש. תנו לו את כל הזמן שהוא צריך. 

שלב ג’– במידה ובאותה גינה, מתירים לכלבים לטייל ללא רצועה, תנו לו להסתובב בחופשיות וטבעיות במתחם, גם הפעם כשהוא ריק. סביר להניח שהכלב שלך ירצה להרים רגל ולהשאיר חותם סטייל “צ’רלי היה פה, עד מתי נובמבר 21”.

שלב ד’- שלב הטיול מחוץ לגדר. זהו שלב אופציונלי שנתון לשיקול דעתכם כי לעיתים, הוא עלול ליצור מתחים בין הכלב שלכם לבין הכלבים מעבר לגדר. בכל מקרה, כדאי לגשת לשלב זה בזהירות ובעדינות. 

בשלב המתקדם הזה, הכלב שלך כבר מכיר את הגינה, אבל עדיין לא מכיר את החברים. הגיע הזמן להסתובב מחוץ לגינה, כשיש בתורה כלב אחד או שני כלבים לכל היותר, כדי למנוע מצב שבו הכלבים בגינה ינסו לאיים או לנבוח על הכלב שלכם. זו ההזדמנות שלך להעריך מבחוץ האם האינטראקציה שם חיובית ורגועה או מתוחה ומחכה להתפוצץ. יש סיכוי שהכלבים האחרים יגלו עניין בחבר החדש שנמצא מעבר לגדר. הם עשויים להזמין אותו להיכנס או לאיים עליו. זה זמן טוב לשחרר מעט את המתח ברצועה – אבל בשום אופן לא להתיר אותה. מתח ברצועה עלול לגרום לאווירה לחוצה ולמתח נפשי אצל הכלב.

שלב ה’- השלב האחרון קצת מלחיץ, בדרך כלל לנו הבעלים ולא בהכרח לכלבים. זהו השלב בו אתם נכנסים איתו לגינה ולא ברור לכם איזו אינטרקציה עלולה להתפתח עם הכלבים האחרים. אבל אם הכלב התמודד עם השלבים הקודמים היטב, יש לו סיכוי טוב לצלוח גם את השלב הזה ולהפוך להיות אחד מהחבר’ה. 

בכל אופן, אם אתם לא בטוחים, כדאי להיעזר במישהו מקצועי כמו מאלף.

גינת כלבים

מה בעלי כלבים מרוויחים מביקור בגינת הכלבים?

למי שיש ילדים קטנים, בטח מכיר את הסיטואציה- ביקור בג’ימבורי מאפשר להורים לשבת בצד ולנוח, בזמן שהילדים משתוללים בסביבה מוגנת ומגודרת. כך גם בגינת הכלבים. כשהדינמיקה בין הכלבים מאוזנת וטובה, זו הזדמנות מצוינת לשבת ולנוח, ליצור קשרים חברתיים, להתייעץ, להחליף מידע ולקבל המלצות (למשל, על חברת ביטוח בריאות לכלבים). אגב, זה גם זמן טוב להיות נחמדים לאחרים. אז גם עכשיו, בבקשה להרים את העיניים מהסמארטפון.

מה אומר המאלף על התנהלות נכונה בגינות כלבים?

פנינו לנועם, מאלף כלבים מ”אילוף בנועם” שהסביר לנו שהכי חשוב הוא לנהל את הסיטואציה בחוכמה ושיקול דעת:

“צריך לשמור על איזון. אני בעד גינות כלבים והרבה פעמים ממליץ לבעלי כלבים לחזור לגינה לאחר שהפסיקו ללכת אליה, אבל חשוב להתנהל בחוכמה. חשוב להבין שזה יכול להיות מקום מאוד מאתגר, אבל גם מאוד כיפי”.

כדי שנבין יותר את הקונספט של הגינה, מבחינת ההתנהגות של הכלב, נועם משתמש בהשוואה לבר אחרי העבודה:  “אדם הולך לשתות בירה אחרי העבודה, כדי להשתחרר ולפרוק, ולא לפני העבודה. לגישתי, הכלב צריך ללכת לגינת הכלבים כדי לפרוק, אבל לפני כן הוא צריך לעבוד”.

מה זה אומר?

“לפני שהולכים לגינה כדאי לצאת לטיול, לשחק עם הכלב, לעשות לו אימון משמעתי קל ואז להגיע לגינה. זה מבחינתו, מקום של חופש, מקום שבו הוא יכול להתנתק מאיתנו”. 

ויש כלבים שגינת כלבים לא מתאימה להם?

“בהחלט. יש אנשים שלא נדלקת להם הנורה שלכלב שלהם לא כיף שם – אם, לדוגמה, הם נובחים על כלבים אחרים או רודפים אחרי רוכבי אופניים, הם לא מממשים את המטרה של הגינה כמקום חברתי שאמורים לשחק בו”.

מה החלופה?

“לצאת למשחק של 20 דקות עם כדור או חבל ולנסות לחזור אחר כך לגינה. אולי בפעם השניה הוא כבר יתקשר יותר עם הכלבים האחרים. אבל יש גילאים שבהם הכלב רוצה שיתייחסו אליו כבוגר, ממש כמו ילדים קטנים שרוצים אחריות ואתגרים.  במקרה כזה, גינת הכלבים יכולה פחות להתאים להם”.

לסיכום – האם כדאי ללכת לגינת הכלבים?

אחרי שקראתם, אנחנו מקווים שאתם יודעים יותר טוב אם כדאי ללכת, ואם כן – איך לעשות את זה. אבל הנה דבר אחד שכדאי לזכור – גינת הכלבים היא לא המקום האידיאלי לשחרר בו את הכלב רק כדי לעשות צרכים ולהתקדם בטיול. ההמלצה הרווחת היא להגיע לגינה אחרי טיול ופריקת אנרגיות ובכל מקרה, לא כתחליף להם.

מחפשים גינת כלבים שקרובה אליכם? סידרנו לכם מפה עם כל גינות הכלבים בארץ:

חיותא מכסה גם בעיות שהתחילו בגינת הכלבים

אם בכל זאת קרה הבלתי רצוי, והכלב שלכם “חטף” משהו בגינת הכלבים, טוב שיש חיותא – ביטוח הבריאות לחיות מחמד, שמכסה את עלויות הטיפול הרפואי ומשחרר אתכם מהשיקול הכלכלי.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים