whatsapp
hero

פריצת דיסק / Slipped Disc

bg

המדריך שלנו נכתב ע"י וטרינרים מוסמכים, אולם אינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף לייעוץ וטרינרי.
אם חיית המחמד שלכם מציגה סימפטום חריג, צרו קשר עם וטרינר לקבלת ייעוץ.

מה זה פריצת דיסק אצל כלבים?

הדיסקים הבין חולייתיים נמצאים לכל אורך עמוד השדרה ומשמשים כבולמי זעזועים המאפשרים גמישות וניידות של עמוד השדרה. פריצה או בלט דיסק אצל כלבים,  או בשמה הרפואי מחלת דיסק בין-חולייתית (IVDD), היא מצב שבו דיסק בין חוליות עמוד השדרה נקרע או בולט ממקומו ואז הוא עלול להפעיל לחץ על עמוד השדרה, ולגרום לכאב, חולשת גפיים ואפילו שיתוק. חשוב להבדיל בכלבים בין פריצת דיסק אקוטית (מסוג 1) לבין פריצת דיסק כרונית (מסוג 2).

banner banner banner
banner

הסיפור של ג'נגו

ג׳ורג׳ הוא טרייר קטן ומעורב בן שנתיים שאוהב מאוד ריצות בפארק. בפעמים האחרונות הבעלים שלו שמו לב שג׳ורג׳ מרבה לקפוץ על 3 רגליים ולנער את הרגל האחורית באוויר. כשהגיעו למרפאה, ג׳ורג׳ נבדק ביסודיות ואובחן עם פריקת פטלה בדרגה 2 בברך שמאל ודרגה 1 בברך ימין. הווטרינר הסביר להם שכאשר כלבים הסובלים מהתופעה קופצים פתאום על שלוש רגליים ו״משקשקים״ את הרגל בטירוף, הם למעשה מנסים להחזיר בחזרה את הפיקה למקומה הטבעי. באותה בדיקה נראה היה גם שג'ורג׳ עלה ביותר מקילו מאז הבדיקה האחרונה והבעלים הודו שמאז שהגיעה נינה, התינוקת החדשה, הוא אוכל בלי סוף את כל מה שנופל על הרצפה. לכן, הוחלט על טיפול להורדת המשקל ושינוי הפעילות הגופנית- מעבר מריצה על השביל הקשה בפארק להליכה על החול הרך, יחד עם שחיה. תוך חודשיים ג׳ורג׳ חזר למשקלו התקין והצליעה נעלמה. אם ימשיך כך, לא יהיה צורך בניתוח.

banner

מה גורם לפריצת דיסק ?

 • גזע וגיל – גזעים מסוימים של כלבים רגישים הרבה יותר לפתח פריצת דיסק וזאת על רקע תורשתי ומבני- פריצות דיסק אקוטיות מתרחשות לרוב בגזעים קטנים עד בינוניים בעלי גפיים קצרות ובגיל הביניים. פריצות דיסק כרוניות, לעומת זאת, מאפיינות גזעים גדולים יותר ומתרחשות בגיל מבוגר יותר. 
 • עודף משקל או השמנת יתר כלבים הסובלים מעודף משקל או השמנת יתר נוטים יותר לפתח פריצות דיסק עקב לחץ מוגבר על עמוד השדרה.  
 • פעילות גופנית מוגזמת – סיכון מוגבר יותר קיים גם בעת ביצוע פעילויות הדורשות מאמץ פיסי משמעותי כמו קפיצות, ניתורים, עלייה וירידה תכופים במדרגות
 • טראומה – כתוצאה מפגיעת מכונית או נפילה מגובה. מדובר בתופעה נדירה יותר, אם כי עלולה להיות קטלנית.  

boxes סימנים שיעזרו לכם לזהות פריצת דיסק

 • כאבי גב או נוקשות: חוסר רצון לזוז ורתיעה מכאב בכל פעם שנוגעים או מזיזים את גבו.
 • חולשת שרירים או שיתוק: בשתי רגליים האחוריות או בכל ארבע הרגליים, כתוצאה מלחץ שמופעל על עמוד השדרה.
 • קושי בהליכה או בעמידה: כולל קפיצה וניתור.
 • אובדן שליטה בסוגרים: בשלפוחית ​​השתן או במעיים
 • תיאבון מופחת
 • עייפות

boxes איך מאבחנים פריצת דיסק ?

וטרינרים משתמשים לרוב  בשילוב של בדיקה גופנית, הערכה נוירולוגית ובדיקות הדמיה כדי לאבחן פריצת דיסק אצל כלבים. במהלך הבדיקה הגופנית, הווטרינר בוחן את אופן ההליכה והיציבה של הכלב, ממשש את הגב לאיתור כאבים או חריגות ובודק רפלקסים ותחושה בגפיים. אם הווטרינר חושד בפריצת דיסק בהתבסס על הבדיקה הגופנית, ייתכן והוא ימליץ על בדיקות הדמיה נוספות, כמו CT או MRI, על מנת לאשש את האבחנה ולקבוע את המיקום והחומרה שלה. לעתים קרובות, במידה וישנו חשד ברור לפריצת דיסק ללא פגיעה משמעותית הכוללת שיתוק גפיים או אבדן צרכים, הוטרינר לא ימליץ באופן מיידי על הדמיות מתקדמות, אלא יתחיל לטפל ולבצע מעקב.

boxes איך מטפלים בפריצת דיסק ?

אפשרויות הטיפול בפריצת דיסק בכלבים תלויות בחומרת המצב ובמידת הנזק שנגרם לעמוד השדרה.:  

 • טיפול שמרני במקרים קלים – הטיפול כולל מנוחה קפדנית בארגז או חלל קטן המגביל את תנועת הכלב, יחד עם משככי כאבים ותרופות אנטי דלקתיות. המטרה היא לתת לגוף לתקן את הנזק שנוצר באיזור הפריצה ולמנוע החמרה של המצב. לרוב מדובר על תקופה של כחודש-חודשיים, שבסיומה הכלב צפוי לחזור לפעילות מלאה. 
 • ניתוח במקרים חמורים יותר – אם הכלב מראה סימנים נוירולוגיים חמורים כמו כאב קיצוני, שיתוק, אובדן שליטה בשלפוחית ​​השתן, או אובדן תחושה בגפיים, הווטרינר ימליץ על ניתוח אשר יקל את הלחץ על עמוד השדרה.
 • פיזיותרפיה כחלק מתהליך השיקום לאחר ניתוח או טיפול שמרני, פיזיותרפיה יכולה לסייע בחיזוק השרירים התומכים בעמוד השדרה, לשפר את הגמישות ולהפחית את הסיכון לפציעות עתידיות. פיזיותרפיה יכולה לכלול תרגילים, עיסוי והידרותרפיה.

הידעת?

  did-you-know-17

  כ-80% מהכלבים עם פריצת דיסק יחלימו הודות לטיפול שמרני, בעוד ש-20% עשויים להזדקק לניתוח. סיכויי ההצלחה של ניתוח זה עומדים על 77%.

  did-you-know-5

  כלבים עם היסטוריה של פריצת דיסק נמצאים בסיכון מוגבר להישנות המחלה, כאשר כ-30% חווים אפיזודה שניה בשנה הראשונה לאחר האבחנה הראשונית.

  did-you-know-16

  שימוש בקולר במהלך הטיול היומי עלול להפעיל לחץ על הצוואר ועמוד השדרה ולהגביר את הסיכון לפריצת דיסק. רתמה תפזר את הלחץ באופן שווה יותר על החזה והגב.

boxes טיפ מווטרינר

אם התבקשתם לבצע מה שנקרא ״מנוחת כלוב״ לכלב שלכם בעקבות חשד לפריצת דיסק, חשוב לשמור עליו רגוע ושקט ככל האפשר במהלך תקופת ההחלמה שלו. זה אומר להגביל את מרחב התנועה והפעילות שלו למינימום האפשרי על מנת למנוע את החמרת הלחץ על עמוד השדרה. לעתים אפשר להוסיף גם כדורי הרגעה במשך תקופת ההגבלה. זה אולי ייראה לכם קשוח ומוגזם מדי, אולם מנוחת כלוב טובה יכולה לעתים למנוע ניתוחים מורכבים, מסוכנים ויקרים.

bg bg bg bg

כמה זה יעלה לכם?

אבחון נוירולוגי (כולל דיגום נוזל שדרה והדמיות מתקדמות)
3,500-5,000 ש״ח
טיפול תרופתי שמרני
300-400 ש״ח בחודש
ניתוח לתיקון פריצת דיסק
8,000-10,000 ש״ח
שיקום - סדרת טיפולי פיזיו והידרותרפיה
1,000-3,000 ש״ח
whatsnew

מה חדש בתחום?

ניתוח לתיקון פריצת דיסק הוא טיפול מציל חיים. החסרונות הן שהוא פולשני, טומן בחובו סיכון לא קטן ולא פחות חשוב – יקר מאוד. כיום ישנה תקווה לשימוש בפרוצדורה חדשה ופשוטה כתחליף לניתוח – הזרקה ממוקדת של אנזימים המפרקים את חומר הדיסק שפרץ. זוהי פרוצדורה ניסויית ראשונית, כך שנותר לנו רק להחזיק אצבעות ולקוות שאכן תוכל להחליף את הניתוחים המסובכים בחלק גדול מהמקרים.

גזעים בסיכון גבוה לחלות בפריצת דיסק

הידעת?

לעשות חיותא כשחיית המחמד
בריאה זו החלטה נבונה.

אם עושים חיותא כשכבר קיימת מחלה - היא לא מכוסה

מחלות נוספות

כל המחלות