whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

אילוף וחינוך גורים – עשו זאת בעצמכם

המדריך לצעדים ראשונים באילוף. חינוך גורים לצרכים, איך לאלף גורים לא לנשוך, לא לגנוב גרביים, לא לנבוח (יותר מדי), לא לקפוץ על אנשים, טעויות נפוצות, ועוד!

writer-avatar

נכתב ע״י

צוות חיותא

16/02/2022

המדריך לצעדים ראשונים באילוף

dog holding a flower in his mouth
אפשר לאלף את הכלב להביא לנו פרחים? שואלים בשביל חבר

באיזה גיל כדאי להתחיל לאלף את הגור?

ובכן, תלוי את מי שואלים. רוב המאלפים מאמינים שכדאי להתחיל לאלף גורים סביב גיל 8 שבועות. הנה מה שיש לשלושה מאלפים מובילים לומר על הסוגיה:

 • שי רצר שעוסק באילוף, חינוך ופתרון בעיות התנהגות של כלבים, אומר שצריך לחכות לפני שמאלפים: “אני חושב שהמילה ‘אילוף’ היא קשוחה עבור גורים; בשבועות הראשונים אנחנו מקנים הרגלים ופחות מאלפים. הרבה אנשים אומרים לי שהם שמעו שלא כדאי לאלף את הגור עד גיל חצי שנה. אני אומר – בואו נחשוב על גורה בת 7 חודשים, שכבר מקבלת מחזור, אם להשוות לנערות, היא בת 12-13 ואז אנחנו מתחילים לאלף את הגור בגיל ההתבגרות ומי שהורה יודע שלהתחיל לחנך בגיל ההתבגרות זה פחות מומלץ”. הוא ממליץ להתחיל בגיל שבעה או שמונה שבועות. 
 • בן אביטל, מאלף כלבים שניהל את אחד מפנסיוני הכלבים המובילים בארץ מסביר את הגישה שלו: “קיימים שני שלבים – גורות וחינוך גורים מתחילים בגיל 7-8 שבועות, אבל בזמן הזה לא מתעסקים במשמעת, אפשר לקרוא לזה מבוא לאילוף, פה יש חשיפה לעולם, למגע, למקומות שונים ובכלל – להראות לגור לאיזה עולם הוא נכנס. בשלב הזה אני מתחיל לעצב ולייצב את האופי של הגור כך שבגיל 4-5 חודשים מתחילים להציב גבולות”. 
 • איילה נאור, מאלפת כלבים וחתולים, אומרת שאפשר להתחיל לאלף מרגע שלוקחים את הכלב הביתה; “הגישה שלי באילוף היא שכלב לא צריך בהכרח משמעת אלא לדעת לחיות בבית בצורה נוחה, ואם צריך בשביל זה משמעת אפשר להשתמש בה. חשוב להדגיש שמבחינתי המשמעת לא המטרה אלא האמצעי” 
Ben Avital dog trainer
בן אביטל – האילוף של בן

חינוך גורים לצרכים – איך עושים את זה נכון?

בעוד שיש הרגלים שכדאי להתחיל ולהטמיע כמה שיותר מוקדם, חינוך לצרכים הוא כזה שאפשר לחכות איתו עד שהכלב יתבגר. מאלפים רבים ממליצים שברגע שהגור יגיע אליכם הביתה, תעניקו לו תחושת בטחון וכמה שיותר חום ואהבה. חשוב להבין – בשבועות הראשונים לכלב היכולת של הכלב להתאפק מוגבלת מאוד, ולכן חשוב לגלות סבלנות ולהיות מוכנים לתהליך שיקח זמן. 

מתי גורים עושים את צרכיהם?

קיימות נקודות במהלך היום, במהלכן הגורים בדרך כלל עושים את הצרכים שלהם:

 • אחרי שאכלו או שתו
 • כשהם מתעוררים משינה
 • לפני השינה
 • אחרי פעילות גופנית או משחק אינטנסיבי

אם קראתם את השורות האלו ואמרתם לעצמכם – “מה, הם ממש עושים צרכים כל היום!”, אז אנחנו לא נתווכח, אכן מדובר בלא מעט הזדמנויות, לאורך היום של הגור הצעיר, שבהן הוא יכול לעצור פתאום לפיפי או קקי, וזה בהחלט עלול להיות על השטיח האהוב עלינו. 

הבנה של “לו”ז הצרכים” מסייעת להבין שכדאי לקחת גורים צעירים לטיול מייד אחרי סיום הארוחה וכן מוקדם בבוקר. 

והנה, נזרוק לכם עצם – יש גם סימנים שיסייעו לכם להביין אם הכלבים בדרך לעשות צרכים:

 1. סיבוב חסר מטרה סביב עצמם
 2. רחרוח של הרצפה

נסו לזהות את הסימנים האלו ותקלו על עצמכם בהמשך הדרך. 

תיחום הגור – גדר גורים, כלוב אילוף ואלטרנטיבות אחרות

יש את מי שמאמצים כלבים ונלחצים לשמוע על “חדר גורים” ובמיוחד על כלוב אילוף, אז נקדים ונרגיע שמדובר במבחר אופציות שמיליוני בעלי כלבים השתמשו בהן בהצלחה ולכם יש את ההזדמנות לבחור את הפתרון המדויק עבורכם. עכשיו כשהוצאנו את זה מהדרך, בואו נעשה סדר – גורים מעדיפים, באופן טבעי, להימנע ממתן צרכים במקום שבו הם אוכלים וישנים, העובדה הזו משחקת לטובתנו, אם אנחנו מתחמים את השטח שבו הגור חי, בשלב הראשון, אבל איך עושים את זה?

אפשר לקנות גדר גורים בכל חנות חות או אפילו כלוב אילוף שיתחמו את השטח שבו הגור יחיה, בשלב הראשון. חשוב להפוך את השטח המוקדש לגור לנעים עבורם – פינה חמה שבה יצפו לו משחקים, צעצועי לעיסה ואולי אפילו חטיף. 

למרות שהמילים “גדר” ו”כלוב” אולי פחידות, כדאי לדעת שמדובר בשיטה מקובלת לאימון לעשיית צרכים בקרב גורים. דמיינו לעצמכם תינוק ששמים בלול – מדובר בפתרון דומה, באופן עקרוני, שמאפשר לחנך אותו באופן אפקטיבי, חיובי ועדין.

כדאי לדעת: יש את מי שמעדיפים לגדל גורים ללא תיחום או כלוב, במקרים כאלו יוצאים עם הגורים לטיולים לעיתים תכופות, עד שיפתחו את כושר האיפוק שלהם. 

Puppy-playing-in-a-cage

 מה לעשות אם הגור עשה צרכים בבית?

קודם כל – לנשום עמוק (אבל לסתום את האף). זה לא סוף העולם אם הגור עשה צרכים בבית, וזה נורמלי עבור גורים. עכשיו, מה עושים כדי שזה לא יקרה שוב? הכי חשוב לא לכעוס על הגור או להעניש אותו. בעבר, הגישה המקובלת היתה “לדחוף” את הפנים של הגור לתוך הצרכים כדי שילמד שלא לעשות זאת שוב – כיום השיטה הזו לחלוטין אינה מקובלת ומאלפים מבהירים שאסור לעשות את הפעולה הזו (כתבנו עליה רק כדי לנפץ את המיתוס הישן והנפוץ, למקרה ששמעתם עליו) כי היא עלולה לקשר מבחינתו בין הכניסה שלכם לחדר או לבית לבין כעס, מה שאינכם רוצים לעשות כמובן.  

הפתרון לטווח הרחוק הוא לקחת אותו לעשות צרכים בחוץ מוקדם יותר, בפעם הבאה.

אילוף גורים לא לנשוך

אף אחד לא רוצה לחיות עם כלב שנושך, אבל חשוב להבין שנשיכות הן טבעיות לגורים. החדשות הטובות שיש מה לעשות כדי להעלים את התופעה.

למה גורים נושכים?

גורים אוהבים לנשוך. תחשבו על תינוקות שקונים להם נשכנים ומחפשים גירוי לחניכיים שלהם. הגורים נהנים ממשחק, הקלה על כאבי שיניים וכן כחקירה. 

איך לאלף את הגור לא לנשוך

המפתח להעלמת הנשיכות הוא מציאת דרכים אחרות שאליהן הכלב ינתב את הסקרנות שלו. כדור הוא פתרון קלאסי שמאלפים אוהבים, כדי להעסיק גורים. אפשר להיעזר בצ’ופרים טעימים על מנת לחזק את ההתנהגות החיובית עם הכדור. קיימים עוד שלל חפצים שאפשר להיעזר בהם, הקפידו לבחור בחפץ בטוח לכלבים, אחד הפופולריים הוא חבל, וודאו שאתם בוחרים בחבל חזק ואיכותי שהכלב לא יבלע. 

כמה פעמים ביום להאכיל גור כלבים

חשוב לדעת שרק הווטרינרית או הווטרינר יכולים לומר לך בוודאות כמה להאכיל את הגור. עבור רוב הגורים, ההמלצה היא להאכיל אותם פעמיים ביום, לאחר הטיול, אבל אצל גורים אנרגטיים יגידו לכם להאכיל, ככל הנראה, ב-3 הזדמנויות במהלך היום. 

איך להרגיל את הגור לקולר ורצועה

בסרט “היפיפיה והיחפן” ליידי מקבלת קולר במתנה ושמחה לענוד אותו. אל תצפו לאותו דבר אצלכם בבית, בטח שלא כשאנחנו מדברים על רצועה. מאלפים ממליצים לעבוד בשלבים:

 1. מרגילים: מתקינים את הקולר והרצועה על הכלב, ושומטים את הרצועה על הרצפה כדי שהגור יתרגל למשקל שלה. 
 2. מובילים: מתחילים להוביל את הגור בעדינות ובקלילות – כדי שילמד להתחיל ללכת בעקבות הרצועה.
 3. מטיילים מעט: לאט לאט הופכים את ההובלה לטיול קטן.

עשו את התרגול קצר, מתוק וכיפי, אפשר להעניק לגור חטיפים כבר בהתחלה, כדי ליצור לו אסוציאציה חיובית. בסיום התרגול מורידים את הרצועה וממשיכים לשחק במשחק אחר. 

קרא לי בשמי – אילוף לתגובה לשם

כשרק אימצתם את הגור שלכם, בוודאי סיפרו לכם שחשוב להעניק לכלב שם ולדבוק בו, כדי שיתרגל לשמוע את השם שלו. אם קראתם עד לכאן, בטח כבר הבנתם שחטיפים יכולים להועיל, וכן, גם כאן, מאלפים ממליצים להיעזר בחטיפים לכלבים כדי לעשות קישור חיובי עבור הקריאה בשמו של הכלב, כך שהוא ישמח לשמוע אתכם קוראים לו וייענה לקריאה. 

איך לאלף את הגור לא לגנוב גרביים

נפתח בהצהרה מפחידה: וטרינרים מטפלים מידי שנה באלפי גורים שבלעו גרביים שהעמידו אותם בסכנה. אנחנו יודעים שזה נשמע תמים וחמוד, אבל האמת שזה עלול להיות מסוכן, ולכן חשוב לאלף את הגור כך שלא יגנוב גרביים. 

אם הכלב גונב גרביים (או חפצים אחרים, שהם לא הצעצועים שלו), חשוב להבין שמדובר באינסטינקט טבעי, ושיש סיכוי שהוא רוצה למשוך את תשומת הלב שלך. יש מאלפים שממליצים להתעלם מה”גניבה” כדי לא להרגיל את הכלב לכך שמעשים כאלו מעניקים לו תשומת לב. כדאי לחכות עד שהכלב מאבד עניין, ולאחר מכן למשוך את תשומת ליבו עם פריט אחר. 

איך לאלף את הגור שלא יקפוץ על אנשים

לפני כ-20 שנים, התשובה המקובלת לשאלה הזו, היתה “לצעוק על הכלב ולמשוך לו ברצועה כדי שילמד לא לקפוץ על אנשים” – כיום הגישה לאילוף כלבים, כפי שבוודאי הבנתם, שונה וחיובית יותר. 

ההמלצה המקובלת כיום היא ללמד את הכלב לגשת למקום מסוים בבית כשאנחנו חוזרים הביתה, להירגע ואז לקרוא לו לליטופים. הכלב לומד להרגיע את עצמו וההתרגשות הזו לא מועצמת על ידי קפיצות סביב עצמו.

Funny dogs jumping

איך לאלף את הגור לא לנבוח (יותר מדי)

חשוב להבין, לפני הכל, שנביחות הן נורמליות, ויכולות לסייע לכלבים להביע התלהבות או פחד. עם זאת, לעיתים הן עלולות להיות מטרד, אז מה עושים? נפתח דווקא במה שכדאי להימנע ממנו – כעס; לכעוס על הכלב זה לא אפקטיבי – כי כשהוא נובח, דעתו מוסחת והוא לא מסוגל להבין מדוע אנחנו כועסים עליו. 

המטרה שלנו היא להפוך את הנביחה לפחות מרגשת עבור הכלב – מאלף הכלבים שי רצר מסביר “נביחה קרה ולא מרוגשת מלמדת את הכלב את הטכניקה בדרך לסייע לו להיות בשקט”.

מה עושים?

 1. מאמנים את הכלב לנבוח: לא התבלבלנו. “ללמד את הכלב לנבוח זה שלב בדרך לשליטה בנביחות שלו. אפשר לנסות לפתות אותו עם חטיף טעים, שהוא לא מגיע אליו. אחרי שהכלב נובח, אומרים לו “כלב טוב” (לא התבלבלנו, אנחנו מעודדים אותו לנבוח, בשלב הזה).
 2. מעניקים לכלב צ’ופר טעים: אחרי שאמרנו “כלב טוב”, מעניקים לו צ’ופר ואומרים לו “דבר” (מלשון – לדבר) 
 3. חוזרים: מעודדים את הכלב לנבוח באמצעות הפקודה “דבר”
 4. משלבים “שקט”: אחרי שהכלב למד את מנגנון ה’דבר’, אני יכול להתחיל ללמד אותו פקודה חדשה – ‘שקט'” מסביר שי.

ולסיום – אזהרה – אל תתעלמו מהנביחות של הכלב; “חשוב לשאול תמיד למה הכלב נובח. הבעיה היא לא הבעיה אלא היא רק הסימפטום לבעיה שיכולה להיות שיעמום, פחד מצוקה ועוד סיבות – אם מבררים למה הכלב נובח ופותרים את הסיבה, כנראה שהכלב לא ינבח. אנשים רצים לטפל בסימפטום ולא בבעיה. אם יש לנו כלב בסטרס אז לומר לו ‘שקט’ רק ישאיר את הסטרס אצלו בגוף והוא יוציא את זה בדרך אחרת”, מזהיר שי. 

חשיפה נכונה ומניעת פחדים

גם הגורים המוצלחים והחכמים ביותר נולדים בלי לדעת ולהכיר את העולם שמחכה להם שם בחוץ. התפקיד שלנו, בתור הבעלים שלהם, הוא לחשוף אותם לעולם בצורה הדרגתית, ובסבלנות. “המפתח לחשיפה נכונה הוא לבנות אסוציאציה חיובית לסיטואציה שהכלב מגדיר כשלילית” אומר שי רצר. על רגל אחת: אל תיקחו כמובן מאליו שום סיטואציה חדשה עבור הגור, ותדאגו להיות לצידו, בכל רגע ורגע. 

טיולים

חשוב לזכור שגורים שעדיין לא חוסנו לא צריכים לצאת לטיולים, לפי המלצת הווטרינר. אחרי שהגורים חוסנו – אפשר להתחיל להתרגל לטיולים:

 1. מטיילים קרוב: יוצאים לטייל רק בסביבה המיידית של הבית.
 2. מגלים: יוצאים עם הגור לגן שעשועים או לטיול למרכז הקניות השכונתי. 
 3. מפגישים: נותנים לגור להכיר אנשים חדשים, לאט ובסבלנות.

ומה עם גינת הכלבים? ובכן, היא תחכה, ולא מומלץ לקחת אליה גורים רכים.

משחקים וצעצועים

קיימים אינסוף צעצועים ומשחקים לכלבים. האמת היא שאין צעצוע מנצח 1 או משחק שהוא “חובה”. אחת מהבחירות האהובות על בעלי כלבים היא הקונג, שהוא לא בדיוק משחק, אלא כלי האכלה, אבל הוא מספק לכלבים אינסוף שעות תעסוקה. גם מאלפים מספרים שהקונג מסייע להעסיק את הגורים. 

חשוב לדעת: קיימים צעצועים שהכלב עלול לפרק ולבלוע, בחרו בצעצועים איכותיים והקפידו להשגיח על הגור. 

dog taking a nap
נו, די כבר, התעייפתי מכל הנסיונות שלך לאלף אותי

טעויות נפוצות

קיימות אינסוף טעויות שבעלי כלבים עושים. והאמת היא שטעויות קטנות הן חלק מהחיים – אף אחד לא מושלם.

הנה 3 טעויות נפוצות שעדיף להימנע מהן:

 1. להפריע לכלב לאכול: הכלבים אמנם מבויתים, אבל אבות אבותיהם חיו בטבע, והיו צריכים לשמור על המשאבים שלהם כדי לשרוד. רכושנות היא נפוצה אצל כלבים, המטען הגנטי שלהם מכתיב את ההתנהגות הזו, זו הסיבה שלהפריע לכלבים לאכול זו טעות, בעיני מאלפים רבים. זה לא נעים לכלבים – האוכל הוא צורך בסיסי שלהם ולא צריך להפריע או לאיים עליהם. 
 2. לקנות קליקר ולצפות לניסים: קליקר הוא אביזר נחמד, אבל צריך להשתמש בו בחכמה ולהיות סבלניים. 
 3. לצפות שהמאלף ישנה במטה קסם את החיים שלך ושל הכלב: מאלפים יכולים לשפר חיים של בעלי כלבים ושל כלבים דרמטית, אך זה דורש שיתוף פעולה, משמעת וכן, גם סבלנות. גם אם אתם בוחרים במאלף הטוב ביותר, זה עדיין ידרוש מכם לעקוב אחרי ההוראות שלו ולהיות עקביים. 

המשיכו ללמוד כל הזמן

חשוב להבין שהגישות לאילוף מתעדכנות ומשתכללות לאורך הזמן, וגם הכלבים שלנו הולכים ומתבגרים, וכך הצרכים והאופי שלהם יכולים להשתנות קלות. שווה להישאר עם ראש פתוח ורצון ללמוד עוד, כדי לשפר את היחסים עם הכלב, בסופו של דבר – זה הכי חשוב, לא?

יש בעיות? פנו לייעוץ

השתדלנו להפוך את תהליך האילוף הראשוני לכמה שיותר פשוט, אבל האמת היא שכל גור וגורה שונים אחד מהשני, וגם אנחנו, הבעלים, בני אדם עם אופי שונה, שלא תמיד מותאם לתהליכי אילוף אפקטיביים – וזה טבעי לגמרי. 

החדשות הטובות הן שכיום קיים מבחר אדיר של מאלפים ומאלפות, כך שאפשר להזמין אותם לעזור לכם באופן נקודתי. בנוסף, אם יש לכם “רק שאלה” קיימות כיום קהילות פייסבוק רבות שאפשר להתייעץ בהן, רק שימו לב שאתם מקבלים תשובה ממאלף מוסמך, שאתם מתחברים לגישה שלו.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

להצעת מחיר עבור ביטוח חיית המחמד שלך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים