whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

אי אפשר לעמוד בפני “עיני כלבלב”, ויש לזה אפילו הסבר מדעי

כולנו מכירים את המבט הזה שאי אפשר לעמוד בפניו, אותו מבט שגורם לנו מיד להגיש להם פינוק נוסף או אפילו את הירח, אם ירצו.אז נכון, הכלבים שלנו אולי לא יודעים לדבר, אבל הבעות הפנים שלהם אומרות לפעמים הכל. לא משנה אם מדובר בגור או בכלב בוגר, לעיניים המתחננות האלה יש יכולת לפרוץ כל חומת הגנה אפשרית. זה תמיד עובד. אבל מה ההסבר האבולוציוני שעומד מאחורי ה-Puppy eyes האלה? חיותא בדקה וחזרה עם תשובה מדעית.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

26/03/2023

נתחיל בשושלת המפוארת של הכלבים שלנו

אמנם הגורים החמודים של היום לא נראים קשוחים במיוחד, אבל כשבודקים אחורה את מוצאם של אבות אבותיהם, מגיעים לזאבים הפראיים. לפני יותר מ-30,000 שנה, אותם זאבים פראיים החלו שושלת מסועפת של כלבי מחמד, אשר עם הזמן, שינו את המראה שלהם רק כדי להתאים אותו לאורח החיים החדש שנכפה עליהם לצד בני האדם. מחקרים שערכו לאחרונה השוואות בין האנטומיה של הזאבים לזו של הכלבים, סייעו בהבנה מעמיקה יותר של התהליכים האבולוציוניים שעברו אותם זאבים עד שהפכו לכלבים הצייתנים של ימינו. אחד המחקרים נערך על ידי הביולוגית מדיסן אומסטד מאוניברסיטת דוקסן בפנסילבניה. אומסטד התמקדה בשרירי הפנים וזיהתה את הגורמים שמשווים לכלבלבים את ההבעה הכה מיוחדת שלהם. 

הכל בגלל שריר אחד קטן

אומסטד וצוות החוקרים שלה בחנו את שרידיהם של כמה זאבים וכלבים כדי לחקור את שרירי ההבעה שבפניהם. אצל בני אדם, השרירים האלה עוזרים להרים גבות, לחייך ולהביע הבעות קטנות אחרות. הם מורכבים בעיקר מסיבי מיוזין שנוטים להתכווץ מהר, מה שבהחלט מסביר מדוע אנחנו לא מצליחים לשמר הבעות אלה לאורך זמן. 

לכלבים ולזאבים יש בדרך כלל סוגים שונים של שרירי הבעה. בעוד שפני הכלב מורכבים מ-66% – 95% סיבי מיוזין שמתכווצים מהר, לזאבים יש הרבה יותר שרירים מהסוג האחר, כלומר, שרירים עם סיבי מיוזין שמתכווצים לאט. סיבים אלה, אשר הופכים שימושיים במיוחד בכל מה שקשור ליללות ממושכות, מהווים כ-75% משרירי ההבעה של הזאב.

המדענים הבחינו בשני הבדלים עיקריים בין שרירי הפנים של הכלב לשרירי הפנים של הזאב. ראשית, לכל הכלבים היו שרירים חזקים שאחראים על אזור הרמת גבות, בעוד ששרירים אלה כמעט ולא היו קיימים אצל זאבים. אצל כל הכלבים נמצאו גם זוג שרירים שמאפשרים את הרחבת העיניים. לזאבים, כמו גם להאסקים,  אשר דומים לבני משפחתם הקדומים יותר מרוב הגזעים האחרים – יש שרירים חלשים בלבד או שאותם שרירים לא קיימים כלל. 

שרירים האלה מאפשרים לכלב לייצר הבעות פנים כמו אותן Puppy eyes שממיסות את הלב של כולם. הצוות של אומסטד מאמין שבני האדם מילאו תפקיד חשוב בפיתוח שרירים אלה, באמצעות העדפה ברורה של כלבים אשר מסוגלים להפגין הבעות פנים ידידותיות.   

img

אז מה עומד מאחורי אותן Puppy eyes?

השרירים שמאפשרים לכלבים להמיס אותנו עם אותו מבט הורס פותחו במשך דורות של אבולוציה, כחלק מהניסיון של כלבים מבויתים להעמיק את הקשר שלהם עם בני האדם. 

יש לך הרגשה שהכלב שלך מנצל אותך כשהוא שולח אליך את המבט המקסים ורחב העיניים שלו? במובן מסוים, זה לגמרי נכון. עיני הכלבלב מעניקות לו מראה דמוי תינוק, כזה שפונה לאינסטינקטים ההוריים הטבעיים שלנו וממיס את ליבנו. בדיוק כמו עם תינוקות, גם לעיני הגור המדהימות האלה יש יכולת מדהימה לפרוץ את חומות ההגנה שלנו. 

מחקר שנערך בשנת 2017 במרכז לחקר הקוגניציה של הכלב באוניברסיטת פורטסמות’ מצא שכלבים שומרים ומנצלים הבעות פנים ספציפיות מסוימות עבור חבריהם האנושיים. הם נוטים יותר להרים גבות ולהבליט את לשונם כשהם מול אנשים, מאשר כשמוצגים להם גירויים אחרים כמו אוכל. 

מה מיוחד בעיניים של כלב?

במובנים רבים, העיניים של כלבים ובני אדם דומות למדי. גם לכם וגם לכלב שלכם יש עפעפיים עליונות ותחתונות, סקלרה (“הלבן של העין”) קשוחה, קרנית דקה ופגיעה, רשתית מלאה בקולטני אור, ועוד. בין המאפיינים הייחודים של עיני הכלב ניתן למנות את הטאפטום לוסידום (tapetum lucidum) ואת הממברנה הניקטיטית.

אם אי פעם יצא לכם לתפוס מבט מבוהל בעיניים הזוהרות של כלב בחדר חשוך, סביר להניח שכבר יצא לכם להכיר את ה-tapetum lucidum, או המילים אחרות, משטח האור. הוא ממוקם מאחורי הרשתית, והיכולת שלו להשתקף מסייעת לכלבים ולחתולים לנווט בביטחון, גם בתנאי תאורה חלשה. הממברנה הניקטיטית של הכלב היא מעין עפעף שלישי, שמציע הגנה מפני שריטות ותומך בייצור דמעות. אפשר לזהות אותו בזווית העין.

דאגו לעיניים, לאוזניים ולבריאות הכללית של הכלב

למרות שחלק מההתנהגויות הכלביות נמשכות לאורך כל חיי הכלב, הצרכים הבריאותיים שלו משתנים ככל שהוא מתבגר, החל מגיל הגורות ועד לשנים הבוגרות והמבוגרות שלו. לא משנה מה יביא העתיד, פוליסת הביטוח של חיותא יכולה לעזור לכם לנהל את העלות של טיפול וטרינרי במקרה חירום.

אז בפעם הבאה שהכלב שלך “מדליק” אצלך את המבט המתחנן והגורי, אולי במקום להציע לו חטיף, כדאי לך לשקול פוליסת ביטוח מקיפה? זה פינוק ששניכם תיהנו ממנו. רוצה הצעת מחיר עוד היום? קליק והמומחים שלנו יצרו איתך קשר >>.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים