whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

כלבים, זאבים – ומה שביניהם

האם אתם באמת מכירים את הכלב שלכם ויודעים מה מבדיל בינו לבין “אביו” הזאב? מזמינים אתכם לגלות מתי הזאב עבר תהליך ביות והפך לכלב? מה הפך אותו לכזה? מה מבדיל בין שני המינים עד היום? כבר שנים שמדענים מנסים לפצח את החידה הכלבית

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

11/07/2020
Dog and wolf

חוקרים של סוגיית ביות הכלב יודעים כבר לספר, שאת גזע הזאבים שממנו התפתח הכלב, אנחנו לא מכירים היום. מדובר במין שנכחד אי שם במהלך האבולוציה. להבנה הזו הגיעו, בעקבות הכלאות חוזרות ונשנות בין כלבים לבין זאבים אפורים המוכרים לנו היום, שלא הניבו את הדנ”א הצפוי. 

ככל הנראה, לאדם הקדמון שוכן המערות, הזאב נראה כיצור מועיל, בשל תכונותיו וחושיו החדים שהפכו אותו לצייד מצטיין ולזן עמיד ביותר מבחינה הישרדותית. תביטו רגע לעבר הכלב או הכלבה שלכם, תראו כנראה יצור פרוותי חמוד שכל קשר בינו לבין ציד מקרי בהחלט (אלא אם כן מדובר ביום טוב ובג’וקים); גור זאבים שהגיע למערה של בני אדם, ונשאר בזכות שיירי מזון שקיבל, אומץ על ידיהם והפך ליצור המבויית הראשון בהיסטוריה.

אז מה ההבדל בין רקסי שלי לזאב הקדום?!

בחוות מחקר אוסטרית, חוקרים את ההבדלים בין כלבים לזאבים כבר למעלה מעשור. אבל השאלה מה האירוע המכונן בדנ”א של משפחת הכלביים, שהביא את הכלב להיות יצור צייתן, המכבד היררכיה וחוקי להקה, ומה משאיר את הזאב להיות, למרות המבנה החברתי, אינדיבידואליסט? ובכן, זה עדיין לא ברור לגמרי. 

כמובן, שההתנהגות הצייתנית היא זו שמבדילה באופן הברור והמובהק ביותר בין הכלב לבין הזאב. אבל שני המינים נבדלים האחד מהאחר במאפיינים נוספים רבים:

  • האף: לזאב יש אף ארוך בהרבה מזה של בן דודו הכלב, המשרת אותו באיתור אחר טרפו במסעות הציד בהם הוא מצטיין. 
  • מבנה הפנים: באופן טבעי, מעצם מבנה הפנים שלו, גם הלסת מאורכת בהרבה מזו של הכלב, ומסייעת לו בקריעת הבשר ובריסוק עצמות של החיה שהצליח לצוד – גם אם מדובר בחיה גדולת מימדים (הזאב הקדמון צד חיות שהיו גדולות ממנו בהרבה. אפילו ממותות).
  • הצלעות: סל הצלעות של זאבים בדרך כלל יהיה קעור יותר משל רוב הכלבים במשקל ובגודל זהה. הסיבה פשוטה – הצלעות מאכלסות את הריאות, שנפחן הגדול אמור לסייע לזאב לשרוד ריצות מאומצות בזמן הציד.
  • הפרווה: גם מבנה פרווה שונה ונפח פרווה גדול, מבדיל את הזאב מהכלב הממוצע. מעצם כך שמדובר בחיית בר, שאינה מבוייתת, ולכן אינה תופסת מחסה במבנים של בני אדם (גם מבנים קדומים ששרתו חברות אנושיות קדמוניות מספקים מחסה טוב יותר מאשר שטח פתוח), הבידוד הנדרש עבורן מתנאי מזג האוויר הוא קריטי.

ההכלאות עליהן סיפרנו בפסקאות הקודמות נעשו בסביבה מבוקרת, בתנאי מעבדה ובזהירות הראויה. אבל לא תמיד הכלאות עולות יפה. במדינות רבות בארה”ב נחקקו חוקים ותקנות האוסרות או מגבילות הכלאות של מינים, כדי להימנע מיצירת כלבים תוקפניים שהובילה למקרים מצערים בעבר. במישיגן, לדוגמה, יש חווה להצלת פרטים מוכלאים, הרחק מחברת בני אדם. 

Dog and wolf

איך הגיעו מאמא כלבה לילד זאבי? הסיפור של כלב הרועים הצ’כי

דוגמה להכלאה שדווקא הוכרה כגזע נפרד, התרחשה בסוף שנות ה-50 של המאה הקודמת. ההכלאה בין זאבים קרפטים לבין כלב רועים גרמני, הובילה ליצירת גזע חדש – כלב רועים צ’כי. אמנם המינים הללו נבחרו בקפידה, על מנת לשלב בגזע החדש תכונות רצויות של שני ההורים (כוח פיזי זאבי + צייתנות כלבית), אבל בפועל קרה משהו אחר. רוב התכונות הבלתי רצויות הן אלה שנשתמרו, והצ’כי דומה לזאב הרבה יותר מאשר לכלב. הוא מגן על מנהיג הלהקה באופן קיצוני, מה שהופך אותו למארח גרוע, ולפעמים אף מסוכן – בעיקר עבור ילדים חדשים במשפחה. הוא חפרן בלתי נלאה (מילולית. הוא באמת חופר בכל מקום אפשרי), כי הוא מחפש מקומות קרירים להתחפר בהם. ככלב שמירה הוא גרוע מאוד, ורוב הסיכויים שלא ממש יתייחס לפורצים, אם יכנסו כאלה לטריטוריה שלו, אלא אם הם יהוו איום על בעליו. הוא לא נובח, אלא מיילל ונוהם, והוא זקוק לפריקת אנרגיה ברמה גבוהה, אחרת יהפוך תוקפני והרסני. 

נראה שיש עוד המון מה ללמוד בתחום, ואולי התשובה קרובה מאי פעם. מה שבטוח – הכלב, ולא הזאב, הוא חברו הטוב ביותר של האדם. בחיותא אנחנו לא מתמחים בזואולוגיה, אבל אנחנו כן יודעים שהכלבים הם הרבה יותר מורכבים ומיוחדים ממה שאנחנו, בני האדם, אי פעם נוכל להבין וחשוב לנו שהם יקבלו את כל מה שמגיע להם

ביטוח הבריאות לכלבים שאנחנו מציעים הופך הכל לפשוט יותר מאי פעם, עבור הכלב וגם עבורכם – אין צורך להילחץ או להתלבט; ביום בו תזדקקו לטיפול הרפואי, שיגיע במוקדם או במאוחר, אנחנו נחסוך לכם את הדילמה ואתם תוכלו להעניק לכלב או לכלבה את הטיפול הטוב ביותר, אצל הוטרינר האישי שלכם, מבלי לחשוש מהשיקול הכלכלי.

כשאתם מכוסים על ידי הביטוח של חיותא, אתם יכולים להיות רגועים: אין שינוי עלויות במקרה של תביעות. הביטוח, שאושר על ידי משרד האוצר, משלם. וזה קורה מהר – אחרי שמגישים בקשה פשוטה אונליין הכסף חוזר ישר אליכם לחשבון. 

לא כדאי לחכות לפציעה או מחלה, יש לכם הזדמנות לשדרג את החיים של הכלב או הכלבה כבר היום – שווה להציץ ולראות איך אתם יכולים לשפר את העתיד של מי שכל כך חשוב לכם ולהישאר יותר רגועים בעצמכם, כשאתם יודעים שחיותא דואגים לכל צרה שלא תבוא.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים