whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

10 דברים שלא ידעת על כלבים (ולא העזת לשאול)

מצואה איכותית (יש כזה דבר!) ועד האמת המרה על האחריות בחינוך הכלב – עובדות שימושיות ומעניינות שכל בעלי הכלבים צריכים להכיר

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

24/06/2020
2 Dogs lying on leaves

ברומטר בדמות זנב, תרמוסטט בדמות אזניים 

בעלים רבים מדברים עם כלביהם. מן הסתם הכלבים לא מבינים את המילים, אבל כן יכולים להבין נימה, וגם צליל של פקודות שונות. אבל כמה נחמד היה, אם הם היו יכולים לדבר ולספר לנו מה הם חושבים, מה הם מרגישים ומה עובר עליהם? ובכן, הם לא. אבל שפת הגוף שלהם, יכולה לספר לנו דווקא לא מעט. רוב הדברים טמונים בזנב ובאוזניים, ובעיקר בשילוב בין שניהם.

זנב בין הרגליים – כלב מפוחד וחושש. הזנב אמור לכסות את האחוריים, בכוונה להפחית את הריח שהכלב מדיף, על מנת להתחמק מהסכנה (טורפים, היסטורית).

כשכוש זנב זקוף עם טווח קצר – כלב מתרגש ולחוץ, דרוך לקראת סכנה, בוחן את המתרחש. לרוב, אחרי שיקבל את כל הנתונים מהסביבה ויחליט שאין סיבה להילחץ, סביר להניח שהזנב יהפוך רפוי יותר, והכלב ירגיש בנוח. 

כשכוש זנב מעוגל עם טווח ארוך – כלב רגוע ושמח, נכון לאינטראקציה ואפילו למשחק עם חבריו או עם בעליו.

אזניים זקופות – הכלב דרוך ומחפש מידע. לעתים קרובות גם יפנה את האוזניים למקור הצליל שאותו הוא מבקש לבודד כדי להאזין לו. 

אזניים משוכות לאחור

אזניים רפויות – הכלב רגוע ונכון לתקשורת ולמשחק. הוא מרוכז במה שקורה בסביבה המיידית, ולא מרגיש מאויים משום גורם בסביבה החיצונית. 

מקלחת ותספורת זה לא לכולם

פרוות הכלב מהווה חסימה מפני קרני השמש הצורבות, כסות מפני הרוח המייבשת ובידוד מפני לחות וגשם. העור מכוסה בשכבת שומן. אם מסירים אותה בחפיפה תדירה עם שמפו, למעשה אנו פוגעים במו ידינו בהגנה הטבעית היחידה של הכלב מפני פגעי מזג האוויר. לכן, כדאי שכלבים יקבלו תספורת וחפיפה בתדירות שאינה עולה על פעם בשלושה חודשים, ושהתספורת תהיה מותאמת לגזע. גזעים מסויימים דוגמת סמוייד ופומרניאן, שהפרווה שלהם מורכבת מ 4 שכבות, דורשים דילול במברשות מיוחדות. עבור רוב הספרים, מדובר בעבודה קשה והם מעדיפים לגלח את הכלב – מה שכאמור פוגע בו. לכן, אפילו שזו “רק תספורת”, ואפילו שטבעו של שיער לצמוח מחדש, חשוב לוודא שהכלב שלכם נמצא בידיים טובות. 

כלבים לא באמת רואים בשחור ולבן

ראיית הצבעים של כלבים עובדת באופן שונה מזו של בני האדם, והספקטרום שלהם שונה משלנו, אבל שחור ולבן הם לא הצבעים היחידים שהם רואים. בנוסף, בלילה, הם רואים הרבה יותר טוב מאיתנו.

מזון כלבים בעל תכולת חלבון יחסית גבוהה, יהיה משביע יותר (ולכן גם חסכוני יותר)

חלבון הוא הרכיב שאחראי, יותר מכל השאר (סיבים, פחמימות, שומנים, נוזלים), על תחושת השובע. בדקו את רשימת הרכיבים – כלל אצבע: ככל שהיא ארוכה יותר, מזון הכלבים פחות איכותי. כעת בדקו את טבלת הערכים התזונתיים – ככל שתכולת החלבון גבוהה יותר, המזון יהיה משביע יותר, ותצטרכו לתת לכלב פחות אוכל. חישוב הכדאיות המדויק ביותר של שק מזון הוא לפי “מחיר מנה יומית”.

יש דבר כזה “צואה איכותית”, והכמות – כן קובעת! 

הגיוני, בסך הכל, אם חושבים על זה בהיגיון. ידוע לנו, שתפקיד המעיים הוא לספוג את הכמות הדרושה של נוטריינטים (חומרי הזנה כמו מינרלים, ויטמינים, ברזל…), ולפנות את הפסולת. לכן, ככל שהפסולת רבה יותר, ניתן להסיק שמלכתחילה היא הייתה רבה במזון שהכלב אכל. מבלי להיכנס לתיאורים מיותרים, גם המרקם של הצואה יכול להעיד על בעיות עיכול, וגם על איכות המזון. אתם מכירים את הכלב שלכם הכי טוב, והכלב שלכם סומך עליכם שתדאגו לבריאותו ולהזנה הראויה ביותר עבורו.

כלבים חווים את העולם דרך חוש הריח, ו”מריחים את העולם” הרבה לפני שהם שומעים או רואים אותו

לכן לעולם יהיה עדיף להפגיש כלבים ממרחק, בו הם יכולים עדיין להריח ולהשיג מידע האחד לגבי השני, לפני שהם נתקלים אחד בשני פנים אל פנים.

חינוך טוב מתחיל בהתנהגות של הבעלים

כשכלב מתנהג באופן לא רצוי, הימנעו מ”ליטוף הרגעה”. הליטוף שלכם מתפרש אצל הכלב כחיזוק חיובי על ההתנהגות שלו. כמו כן, לא מומלץ להרים על הידיים כלב חששן ונבחן, כי זה מונע ממנו לחוש את העולם מנקודת המבט הטבעית ומגובה העיניים שלו, ומרחיק אותו מהטבע הכלבי שלו. לפעמים זה יכול אפילו להעצים את החרדות שלו ולעורר התנהגות תוקפנית. בדיוק כמו בחינוך של ילדים, אם זו התנהגות רצויה – חזקו אותה. אם אינה רצויה – עליכם להגיב אחרת. מה זה “אחרת”? הדעות חלוקות בין מאלפים חיוביים לבין מאלפים יותר “מסורתיים”. לפי אסכולה אחת, שצריך להתעלם מהתנהגות לא רצויה, ולתגמל בהתייחסות רק את ההתנהגות הרצויה. אסכולה אחרת טוענת שעדיף להבדיל בין תגמול שלילי לתגמול חיובי בהתאמה להתנהגות הכלב. מה שבטוח הוא שצריך להחליט לאיזו אסכולה אתם מתחברים – לדבוק בה ולהיות עקביים.

כלבים מסוגלים לחוש ברעידת אדמה מתקרבת

טוב, זה לא מדויק, ועדיין לא ברור אם הם מסוגלים ממש לחזות רעידות אדמה. יתכן שהם פשוט רגישים יותר לרעידות – קדם, שאנחנו עצמנו לא מרגישים. מעבר לזה, מחקרים שאספו נתונים על התנהגות בעלי חיים ובכללם כלבים, הסתמכו על תצפית יחידה (נתון בעייתי מבחינה מדעית). אבל מה שבטוח – בעלי כלבים רבים מדווחים, שזמן קצר לפני רעידת אדמה הכלבים שלהם התנהגו קצת שונה מבדרך כלל.

רועה גרמני, לא “כלב זאב”

כלב הוא כלב, זאב הוא זאב. מדובר בשני בעלי חיים שונים לגמרי. אמנם קרובי משפחה, אבל אין לבלבל בין כל אחד מהם בנפרד, לבין גזע הכלבים “רועה גרמני” המאופיין בגווני שחור ובלונד, ובאזניים ואף מחודדים.

German Shepherd

הרפואה הוטרינרית בתנופה 

תחום הרפואה הוטרינרית התפתח המון בשנים האחרונות, גם מבחינת הידע והמחקר, וגם מבחינת המיכשור הרפואי. המשמעות היא שהאבחונים מדוייקים ומהירים יותר, וכתוצאה מכך, גם התאמת הטיפול הרבה יותר מדוייקת. באופן טבעי, גם העלויות גבוהות מבעבר. לכן, תחום הביטוח לבעלי חיים הפך לנחלת הכלל ולמוצר שכולם מבקשים, בדיוק כשם שהם מבקשים לרכוש עבור חבריהם ההולכים על 4 את המזון הטוב ביותר ואת הטיפול הרפואי הטוב ביותר. 

יש הרבה דברים שלא ידעתם עד כה, ושמחנו להפתיע אתכם. הדבר החשוב ביותר שעליכם לדעת, הוא שהכלב שלכם מסוגל לבטא בהתנהגות שלו את האירועים החריגים שעוברים עליו בחייו – מקוץ בכף הרגל, ועד לבעיות חמורות. השקיעו מאמץ וזמן בהיכרות עמו, כדי שתזהו התנהגויות חריגות, שעלולות להעיד על דברים שנסתרים מהעין.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים