whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

היום יותר מתמיד: מתברר שכלבים וחתולים הם גלולת ההרגעה הטובה ביותר לנפש

מתי בפעם האחרונה קיבלתם מרשם מהרופא שכתוב עליו “חבקו או לטפו את הכלב או החתול שלכם 3 פעמים ביום, למשך 10 ימים”? נכון, זה בטח עדיין לא קרה, אבל יש סיכוי שזו התרופה הטובה ביותר עבורכם, בטח בימים קשים אלה של מתח, חרדה וכאב עמוק. זה הזמן לבלות יותר עם חיות המחמד שלכם כי מתברר שיש לזה השפעה ברורה ומרגיעה על הנפש שלכם, מצב הרוח ותחושת הביטחון.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

26/10/2023

תחושת המתח והחרדה עולה? זמן איכות עם הכלב או החתול בהחלט יכול לעזור

המגע הקרוב עם חיית מחמד אהובה, ובעיקר אם מדובר בכלב או חתול, יכול לשפר את מצב הרוח ולהפחית משמעותית את תחושת המתח והחרדה שמלווה את כולנו בימים קשים אלה. מגע היא אחת הדרכים היעילות ביותר להפגת סטרס ומה יכול להרגיע אותנו יותר מאשר ליטוף של כלב או חתול? למעשה, מחקרים מצאו כי בילוי של 5-24 דקות עם הכלב שלכם מוריד באופן משמעותי את כמות הקורטיזול, אותו הורמון בגוף שאחראי על ייצור סטרס ולחץ, באופן מהיר הרבה יותר מכל כדור הרגעה. 

מחקרים אחרים מציגים עלייה של 300% ברמות האוקסיטוצין (“הורמון האהבה”) בקרב בעלי כלבים לאחר קשר עין ממושך עם הכלב שלהם. הורמון זה נמצא בעליה גם בקשר שבין הורה לילד ומתברר כי הוא ממלא תפקיד משמעותי גם במערכת היחסים שלנו עם הכלב. אותו אוקסיטיצין יוצר אצלנו תחושה של שלווה ורוגע נפשי. בנוסף, מכיוון שחיות המחמד שלנו נוטות לחיות בהווה, מבלי לדאוג למה שקרה אתמול או מה עלול לקרות מחר – הן יכולות לעזור לנו להעריך יותר את שמחת ההווה. 

חיות המחמד שלנו נמצאות שם בשבילנו כדי שלא נרגיש לבד או בדיכאון

כל מי שמגדל חתול או כלב יודע עד כמה זה בלתי אפשרי כמעט לשקוע לתוך תחושת בדידות או דכדוך כאשר זוג עיניים אוהבות של גור קטנטן מביט בכם או כאשר פרוות החתול הרכה מתחככת ביד שלכם. חתולים וכלבים פשוט מרגישים אותנו ויודעים מתי אנחנו מתוחים, לחוצים או מדוכדכים. הם עוזרים לנו לשבור את מעגל הדכדוך בכך שמציעים לנו אהבה ללא תנאי, מזכירים לנו שאנחנו לא לבד ושהמצב הרבה פחות נורא מכפי שאנחנו חושבים.  אנחנו יכולים לשתף אותם בסודות ובחששות שלנו והם תמיד יהיו שם, יקשיבו בשקט ויציעו נחמה. ואכן, מחקרים מצאו כי קשישים בבתי אבות דיווחו פחות על תחושת בדידות כאשר בילו את זמנם עם כלבים.

כלבים וחתולים עוזרים להפחית את לחץ הדם  

כולנו יושבים היום שעות מול הטלוויזיה, מתעדכנים ברשתות החברתיות, שומעים בכאב את הסיפורים הטרגיים, מקשיבים בחרדה לפרשנים ומרגישים איך לחץ הדם שלנו עולה. מחקרים מראים כי ליטוף של כלב או חתול למשך 15 דקות בלבד ביום יכול להפחית את לחץ הדם שלנו ב-10%. במחקר שבוצע בקרב 240 זוגות, נמצא כי אלה שהיה להם כלב או חתול היו בעלי לחץ דם נמוך יותר לעומת זוגות ללא חיית מחמד. אותו מחקר מצא גם כי אנשים שסובלים מיתר לחץ דם גילו הפחתה משמעותית בלחץ הדם שלהם לאחר חמישה חודשים בלבד מהרגע בו אימצו כלב או חתול. 

בתוך כל הכאוס, כלבים וחתולים מחייבים אותנו לשמור על סדר יום, שגרה ופעילות גופנית.  

חיות המחמד שלנו, ובעיקר הכלבים, זקוקים להקפדה על לו”ז יומי קבוע של האכלה ופעילות גופנית. קיום שגרה עקבית עוזר להן לשמור על איזון ורגוע – וזה יכול לעבוד גם אצלכם. לא משנה מהו מצב הרוח שלכם בנקודת זמן זו או אחרת, מבט תובעני אחד מחיית המחמד שלכם ותהיו חייבים לקום מהמיטה כדי להאכיל, לשחק, או לצאת איתם לטיול. אותו טיול גם יחייב אתכם להתרחק מהמסכים, ולו רק לפרק זמן קצר, לצאת החוצה, לנשום אוויר צח,ליהנות מהיתרונות המרגיעים של ההליכה ולהפחית את תחושת המתח והחרדה. מחקרים מראים שלבעלי כלבים יש סיכוי גבוה ב-54% להגיע לסף הפעילות הגופנית המומלצת ליום על ידי איגוד הלב האמריקאי והם הולכים 2,760 צעדים יותר ביום לעומת אנשים שלא מגדלים כלבים. משמעות הנתון הזה היא שבעלי כלבים הולכים 300 דקות בשבוע, בעוד שאנשים ללא כלבים הולכים רק 168 דקות בשבוע. 

הצחוק יפה לבריאות: בעלי כלבים וחתולים צוחקים יותר

גם בתקופה זו, חשוב מדי פעם גם לצחוק כדי לשחרר מתחים ומתברר שכלבים וחתולים יכולים לעזור לכם גם עם זה. מחקרים מראים שבעלי כלבים צוחקים יותר מאנשים ללא כלבים. אחד המחקרים ערך השוואה בין קבוצות של בעלי כלבים, בעלי חתולים, אנשים שיש להם גם חתולים וגם כלבים, ואנשים ללא חיות מחמד כלל, וביקש מכולם ליצור “יומן צחוק” המתעד מתי ולמה צחקו במהלך יום שלם. אנשים עם חיות מחמד צחקו הרבה יותר מאלה ללא חיות מחמד ואם נהיה קצת מדויקים – קבוצת בעלי הכלבים וקבוצת האנשים שמגדלים גם כלב וגם חתול, הם אלו שצחקו הכי הרבה. בעלי החתולים צחקו מעט יותר יחסית אליהם. 

בשורה התחתונה – אין כמו חיות המחמד שלנו. זה הזמן להודות להן על זה שהן כאן לידינו – בעיקר כשקשה, מתוח ועצוב.  


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים