whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

פיזיותרפיה לכלבים: בדרך לשיקום התנועה, הפחתת הכאב ושיפור איכות החיים

בעשורים האחרונים, הרפואה הווטרינרית התקדמה מאוד ומציעה טיפולים חדשניים מצילי חיים. טיפולים אלה מאפשרים לחיות המחמד שלנו לשרוד מצבים רפואיים מורכבים יותר ועל כן, מחייבים התקדמות גם בתחום השיקום. כאן נכנסת לתמונה הפיזיותרפיה, בדיוק בנקודת המפגש בין הגישה הקונבנציונלית לגישה האלטרנטיבית. הפיזיותרפיה החלה לצבור תאוצה בשיקום של בעלי חיים לפני כ-20 שנה והוכיחה את עצמה כפרקטיקה יעילה במיוחד בזירוז הליכי הריפוי והשיקום של כלבים הסובלים מבעיות אורטופדיות ונוירולוגיות שונות, כמו גם כאלה המחלימים מניתוחים מורכבים. אז מה זה בכלל פיזיותרפיה, באילו טכניקות היא משתמשת ולאילו כלבים היא מתאימה. חיותא כאן עם כל התשובות.

writer-avatar

נכתב ע״י ד״ר ליאור לייבוביץ׳

26/12/2023

מהי פיזיותרפיה ואיך היא יכולה לעזור לכלב שלנו? 

כולנו מכירים, וחלקנו אף חווינו, טיפולי פיזיותרפיה לבני אדם. מדובר בתחום נפוץ ומוכר בעולם השיקום הרפואי שקיים כבר עשרות שנים ויש כאלה שאפילו מייחסים אותו להיפוקרטס ביוון העתיקה. ברפואה הווטרינרית, לעומת זאת, הוא נמצא בשימוש כ-20 שנה בלבד, אם כי השיטות ומטרות הטיפול זהות גם בבני אדם וגם בבעלי חיים. 

הפיזיותרפיה עוסקת באבחון, שיקום ומניעה של בעיות תנועה הקשורות במערכת העצב, השריר והשלד ומתמקדת בעיקר בשני תחומים עיקריים:

 • טיפול ושיקום אורטופדי – אבחון וטיפול בפגיעה במערכת שלד שריר לאחר טראומה גופנית, שחיקה מכנית ושינויים ניווניים במפרקים בעקבות בעיות מבניות, השמנה וגיל.  
 • אבחון וטיפול נוירולוגי –  בעיקר פגיעות המערבות את מערכת העצבים, פגיעה בחוט השדרה כתוצאה מטראומה, מחלות ניווניות של עמוד השדרה ומחלות אוטואימוניות המשפיעות על מערכת העצבים.  

בדיוק כמו אצל בני אדם, כלבים החווים בעיות רפואיות או התערבות כירורגית הקשורה בפגיעה אורטופדית או נוירולוגית, נכנסים לרוב למצב מתמשך של שכיבה או מנוחה המונע מהם לבצע פעילות פיסית לאורך זמן רב. זה יכול להיות תוצאה של כאבים, פגיעה בתנועה בעקבות מחלה, או הנחיות מפורשות שנתן הווטרינר לאחר ניתוח מורכב. בשורה התחתונה, התוצאה זהה – אטרופיה של השרירים, כלומר, הדלדלות חלקית או מלאה של רקמות השרירים אשר באה לידי ביטוי בהפחתת המסה והכוח של השרירים, מה שמביא ללחץ על המפרקים. וזה עוד לפני שהזכרנו סיבוכים אפשריים נוספים הקשורים במערכת הלב וכלי הדם, מערכת הנשימה ועוד. המשך הפעלה של השרירים במצב זה היא קריטית לתהליך הריפוי וההתאוששות.    

וזה בדיוק מה שעושים טיפולי הפיזיותרפיה לכלבים. הם יכולים להאיץ את תהליך ההחלמה, להפחית כאב כרוני או אקוטי, לשפר את טווח התנועה של המפרקים, להעלים דלקות, לשפר את זרימת הדם, לחזק את השרירים, למנוע סיבוכים משניים – ובכך בעצם להחזיר את הכלב לתפקוד כללי תקין ולשפר את איכות החיים. חשוב לציין שכל טיפולי הפיזיותרפיה אינם דורשים טשטוש או הרדמה ואינם גורמים לכאב. אגב, לא כל וטרינר יכול לבצע טיפולי פיזיותרפיה, אלא רק וטרינר מוסמך שעבר הכשרה ייחודית בתחום. אותו מטפל מומחה יבצע בדיקה אבחונית מקדימה הכוללת בדיקה פיזיקלית, אורטופדית ונוירולוגית ואז יתאים תוכנית טיפול אישית בהתאם למצבו של הכלב. 

טכניקות הטיפול בפיזיותרפיה 

פיזיותרפיה לכלבים משלבת כמה טכניקות עיקריות: 

 • טיפולי תנועה: כאן הדגש הוא על הרחבת טווח התנועה הפסיבי (ללא הפעלת מאמץ) של הגפיים והמפרקים, החל מעידוד הליכה בסיוע, תרגילי מתיחות וחיזוק, תרגילי שיווי משקל ועד למסלול מכשולים לכלבים במצב רפואי מתקדם יותר.  
 • טיפולים ידניים : מדובר בטכניקה טיפולית שאינה מערבת שימוש במכשירים, אלא עבודה עם הידיים כדי להפעיל לחץ על רקמות השריר והמפרקים. לחץ זה מסייע בשחרור נוקשות או כאבים ומביא להקלה בתחושה הכללית ולזירוז תהליכי הריפוי.    
 • טיפול ברקמות רכות: טכניקות עיסוי ושחרור שמטרתן לשחרר מתחים של לחץ מצטבר בתוך ובין רקמות רכות. טכניקות אלו כוללות עיסויים,  זו מתבצעת גם על משטחים קשים וגם בסביבה מימית (כמו הידרותרפיה).  

אילו טיפולים מציעה הפיזיותרפיה לכלבים?

 • עיסוי – המטרה כאן היא להאיץ את תהליך ההחלמה באמצעות הפחתת מתח השריר (טונוס) והגברת זרימת הדם.  
 • אלקטרותרפיה – טכניקת גירוי חשמלי העושה שימוש בזרמים חשמליים כדי לגרות את השריר או להפחית כאב.
 • הידרותרפיה – טכניקה שעושה שימוש במים כאמצעי לשיפור תפקוד השרירים והמפרקים, בעיקר באמצעות שחיה והליכון תת מימי. טכניקה זו מסייעת לבנות את סיבולת השריר, מנטרלת את המשקל על המפרק ומשפרת את התנועתיות ללא לחץ וכאב על המפרקים. 
 • אולטראסאונד – הטיפול נועד לספק חימום עמוק לרקמות הרכות בגוף – השרירים, הגידים, המפרקים והרצועות. המטרה כאן היא להפחית כאב, לשפר טווחי תנועה, לצמצם רמת נוקשות ולשפר את זרימת הדם. טיפול זה יכול לסייע בהסתיידויות, ריפוי פצעים, שברים וצלקות. 
 • מתיחות פסיביות – טיפול הכולל מתיחה של המפרק עד לגבול שלו, אך לא מעבר לכך, במטרה לעודד את הכלב לנצל את מלוא טווח התנועה של המפרק.  
 • תרגילי איזון ויציבות – בעיקר לטובת חיזוק שרירים חלשים אצל כלבים המחלימים מניתוח אורטופדי או כאלה המחלימים מאירוע נוירולוגי וסובלים מבעיה של קואורדינציה ויציבות. כאן משתמשים בעיקר בכדורי פיזיו או קרשי נדנדה.    
 • תרגילי קואורדינציה – תרגילים שנועדו לשפר את הפרופריוספציה, כלומר את תחושת מנח הגוף במרחב. לעיתים אחרי פגיעה אורטופדית או נוירולוגית, המוח לא יודע לזהות היכן נמצאת הגפה במרחב ותחושת השליטה של הכלב בגופו נפגעת באופן משמעותי.  השימוש בתרגילי הליכה מעל מכשולים, סולמות וביצוע שמיניות מכריחים את הכלב להעביר משקל מצד לצד ולשפר את מנח הגוף במרחב.
 • טיפולי לייזר – טיפול שנועד לזרז החלמה של רקמות רכות, להפחית דלקות ולהקל על כאבים כרוניים ואקוטיים.  

הכלבה ג’סי הגיעה למרכז השיקום הווטרינרי בכפר טרומן כשהיא משותקת בעקבות מחלה אוטואימונית בה הגוף פוגע במערכת העצבים. טיפולי הפיזיותרפיה וההידרותרפיה עזרו לה להשתקם.    

אז למי זה מתאים? 

 • בעלי חיים הסובלים מבעיות אורטופדיות שונות כמו קרע ברצועה הצולבת, בעיות אגן, פגיעות בעמוד השדרה והצוואר, דיספלזיה של מפרק הירך והמרפק ועוד. 
 • בעלי חיים לאחר ניתוחים אורטופדיים
 • בעלי חיים הסובלים מדלקות פרקים מסיבות שונות
 • בע”ח מבוגרים מעל גיל 7 עם נטיה למחלות מפרקים כרוניות 
 • בע”ח הסובלים מבעיות נוירולוגיות כמו שבץ, חוסר יציבות, שיתוק מלא או חלקי, פריצות דיסק וכדומה…
 • כלבי ספורט, עבודה ותערוכות
 • כלבים מגזע גדול ומשקל מעל 25 ק”ג כגורים 
 • כלבים הסובלים מעודף משקל
 • כלבים הסובלים משברים או פציעות ברקמות הרכות

טיפולי הפיזיותרפיה לכלבים הפכו כבר מזמן לחלק בלתי נפרד מהטיפול, השיקום וההחלמה של כלבים הסובלים מבעיות אורטופדיות ונוירולוגיות. אנחנו בחיותא מבינים את חשיבותם ומכסים עד 4 טיפולים בשנה. 

רוצים לקרוא עוד על הפוליסה שלנו ולהבין מה מכוסה? לחצו כאן 


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים