whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

תכירו את מסי, הפומה שגדל בדירת חדר קטנה כמו חתול בית מפונק

איך מגדלים פומה בדירת חדר קטנטנה, מה יש לסביבה להגיד על זה והאם זה בכלל חוקי?
הכירו את מסי, מריה ואלכסנדר שייתנו לנו את התשובות.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

10/12/2020
Messi-the-puma-walking-down-the-stairs

למה לחשוב בקטן כשאפשר לחשוב בגדול? ממש בגדול.

מריה ואלכסנדר דמיטריב מרוסיה חולקים דירת חדר קטנה עם מסי. לא, לא כוכב הכדורגל, אלא פומה במשקל 70 ק”ג. וכן, גם אנחנו עדיין המומים.
אז איך מגדלים פומה בדירת חדר קטנטנה, מה יש לסביבה להגיד על זה והאם זה בכלל חוקי?

אבל כמו בכל סיפור טוב, נחזור אחורה לנקודת ההתחלה.

Messi the puma

על מסי, סוארז וניימאר

מסי נולד בגן החיות Saransk בעיירה קטנה ברוסיה, יחד עם שני גורי פומה נוספים, סוארז וניימאר. שלושתם נקראו על שם כוכבי הכדורגל המפורסמים כמחווה למשחקי הגביע העולמי שנערכו ברוסיה באותה שנה.

כבר כשנולד, הוא סבל מבעיות בריאותיות רבות שגרמו לו, בין היתר, להגיע למשקל גוף נמוך בשני שליש מזה של בני מינו. היה ברור למטפלים בגן החיות שאין סיכוי שמסי יוכל לשרוד ככה בתנאי הטבע האכזריים. בגן החיות אומנם ניסו לטפל בו כמיטב יכולתם אבל כמו בכל סיפורי האגדות, הגורל שלו השתנה ביום שבו מריה ואלכסנדר הגיעו לביקור בגן החיות והתאהבו בו ממבט ראשון.

messi the puma and his family

כמו חלום שהתגשם

אלכסנדר תמיד חלם בגדול. מאז שהוא היה ילד, הוא רצה לאמץ חתול גדול והמפגש עם מסי איפשר לו להגשים חלום ישן: “הוא חשב על לגדל שונר (סוג של חתול בר). קשה לי להסביר, אבל תמיד האמנו שלגדל פומה זה חלק מהגורל שלנו”, אמרה אשתו, מריה, בראיון למגזין Mirror הבריטי. כשהזוג גילה שמסי חולה, הוא פנה להנהלת גן החיות וביקש לאמץ אותו. להפתעתם הרבה, הם נענו בחיוב: “במשך 3 ימים התלבטנו האם זה בכלל מוסרי לאמץ חיית מחמד אקזוטית כזו ולגדל אותה בבית. אבל מסי שבה את ליבנו והיה לנו ברור שהוא יהפוך חלק מהמשפחה שלנו”, המשיכה וסיפרה באותו ראיון.  

Messi the puma reading a book

אז איך מגדלים פומה במשקל 70 ק”ג בדירת חדר קטנטנה?

כמו שאתם בטח יכולים לדמיין, החיים המשותפים יחד הם לא ממש פיקניק. במהלך החודשים הראשונים, הם היו עסוקים בעיקר בשיקום מצבו הבריאותי של מסי החלש: “הוא דרש המון תשומת לב והשקעה מצידנו עד שהתחזק וחזר לעצמו”, סיפרה מריה.

הזוג גם עשה כמה שינויים מבניים בדירה הקטנה שלהם, כדי להתאים אותה לצרכיו של החבר החדש במשפחה. הם הפכו את המסדרון הצר בדירה לחדר של מסי, עם עץ גדול עליו הוא יכול לטפס, קירות במבוק ומקום מסתור משלו. על אחד הקירות בחדר הם אפילו תלו מראה גדולה כדי שמסי יוכל להשתעשע עם ההשתקפות שלו: “הוא ממש כמו חתול רגיל, רק גדול יותר”, מסביר אלכסנדר. “הוא אוהב לשחק עם בקבוקים ריקים וכדורים מכל סוג, בעיקר כדורגל קטן שקיבל במתנה מעיתונאי ברזילאי”.

כשמסי רק עבר לגור איתם, הוא היה רגוע, אבל לא ממש ידע להפגין חיבה. עם הזמן, הוא סיגל לעצמו תכונות של חתלתול והיום הוא אוהב להתכרבל במיטה עם אלכסנדר ואפילו נהנה מדגדוגים מאחורי האוזן…

messi eating and having a bath

ממש כמו כלבלב קטנטן…

מסי זקוק להרבה פעילות אקטיבית בחוץ אז כמו כל הורה טוב, הם דאגו לקנות לו מעיל ורתמה מיוחדים שמאפשרים להם לצאת איתו להליכה מחוץ לבית: “הוא ממש כמו כלב. התחלנו לצאת איתו להליכות לאט לאט ובשלבים. היום אנחנו כבר יוצאים איתו לסיבוב פעמיים ביום וזה די דומה לטיפול בכלב”, סיפר אלכסנדר בראיון למגזין RT. הזוג גם ניסה למצוא עבורו מאמן אישי אבל באופן טבעי, התקשה למצוא מועמד מתאים, עד שמצאו את בית הספר לאימון כלבים הסמוך לביתם.

messi the puma playing with a tree

מסי השתלב בקלות בחברת הכלבים והיום הוא כבר מגיב ל-10 פקודות שונות: “מסי שיכנע אותנו עם ההתנהגות העדינה והאדיבה שלו שהוא יכול להתאים לכל מסגרת עם בעלי חיים או אנשים אחרים”, ממשיך אלכסנדר בעיניים בורקות מאהבה. ומי אנחנו שנתווכח? 

messi and friends

ומה יש לסביבה להגיד על סידור המגורים המוזר הזה?

אז הדעות, כמובן, חלוקות. ארגונים רבים הפועלים למען זכויות של בעלי חיים בעולם מתנגדים לסיפור האהבה הזה וטוענים בתוקף שחיית בר אקזוטית כמו מסי צריכה לגדול בשמורת טבע או בבית מחסה מיוחד לחיות. הם גם מזהירים שלמרות שמסי נראה עדין ואדיב, כדאי לזכור שמדובר בחיית פרא עם אינסטינקטיים חייתים שעלולים לסכן את בני הזוג ואת סביבתם הקרובה. חשוב לציין, עם זאת, כי באופן מפתיע (ואולי לא ממש מפתיע…) אין שום בעיה חוקית עם האימוץ של מסי. לעומת מדינות שמציבות חוקים נוקשים סביב אימוץ חיות אקזוטיות כחיות מחמד, הרי שברוסיה החוקים קצת יותר גמישים ואוסרים רק על ציד של חיות מסוג זה, כך שמבחינה טכנית, מריה ואלכסנדר אינם מפרים, למעשה, אף חוק בספר החוקים המקומי.

messi in the car and in the lake

בינתיים, ממשיך מסי לגדול בביתם של מריה ואלכסנדר כחתול הבית הכי מפונק ברוסיה: “אנחנו מאמינים שמסי לא היה שורד בטבע יחד עם חיות אחרות שכן הוא מעולם לא התנסה בתנאי מחיה אכזריים כאלה. אנחנו אומנם מודעים לסכנה הכרוכה בגידול חתול כה גדול בבית, אבל מסי הוא משהו יוצא דופן”, סיכמו השניים. 

ואתם חשבתם שלכם יש הוצאות גדולות על החתול שלכם מדי חודש….

אז זהו. כדאי שתחשבו שוב. ההוצאה השנתית הממוצעת על חיית מחמד נעה סביב 5,000 ש”ח בשנה. עכשיו תכפילו את זה פי כמה כשמדובר בחתול ענק שאוכל פעמיים ביום עוף ובשר בכמויות שלא היו מביישות אף מתבגר רעב במיוחד. מריה ואלכסנדר חשפו כי הם מוציאים בממוצע 2,500 ש”ח בחודש רק על מזון עבור מסי, לא כולל הוצאות הטיפול הרפואי השוטף.

messi the puma walking down the stairs

אז אולי הוא לא מפורסם כמו הכדורגלן שעל שמו הוא נקרא, אבל מסי שלנו הוא ללא ספק כוכב רשת היסטרי

לגדל חיית מחמד אקזוטית בבית זה קטע. אז למרות כל המחלוקות סביב הסיפור הזה, מסי מצליח להגדיל את מאגר המעריצים שעוקבים אחרי שגרת היום שלו באמבטיה, במיטה, בחצר או עם חבריו הכלבים. עם 1.4 מיליון עוקבים בעמוד האינסטגרם  ומספר דומה של מנויים בעמוד היוטיוב שלו, אין ספק שמסי הצליח לשבות לא רק את ליבם של מריה ואלכסנדר. 

Messi the puma lying in bed

bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים