whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

הכי מתוקים, הכי פגיעים: אלו המחלות הנפוצות ביותר בקרב גורי כלבים

הנה מה שחשוב שתדעו כדי לשמור על הגור שלכם

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

31/10/2021
Black-puppy-with-red-collar

אין כמו לברך אל הבית גור או גורת כלבים. השילוב בין הרכות, המתיקות והקשר שמתחיל להיבנות הופך את החודשים הראשונים האלו לכל כך מיוחדים. אך לצד האושר והחוויות, אסור לשכוח מהמחלות. הגורים הרכים חשופים למגוון מחלות, חלקן עשויות להיות קטלניות. הנה מה שחשוב שתדעו כדי לשמור על הגור שלכם.

“אין פסיכיאטר טוב יותר בעולם מגור כלבים שמלקק לך את הפנים”

ברנרד וויליאמס, פילוסוף בריטי

בואו נגיד את האמת – בעוד שאנחנו אוהבים כלבים וכלבות בכל הגילאים, אין על המתיקות של גורים, אבל כל מי שמכיר כלבים יודע שכשמגדלים גורים, יש גם אתגרים. הפעם לא נדבר על אימון לצרכים או על גורים שאוכלים נעליים, אלא על בעיות רציניות עוד יותר – מחלות שמהן סובלים גורי כלבים.  

Puppies play with a toy

הנטפלים: טפילים במערכת העיכול

כל אזכור של מחלות אצל גורי כלבים מתחיל כמובן עם תולעים. במשפחת הטפילים אפשר למצוא תולעים וחד תאיים שגורמים לגורי הכלבים לכאבי בטן. אם מטפלים מהר, אפשר למנוע בעיות כגון שלשולים, הקאות ואנמיה. 

 • איך להבחין: הכלב “מסכן”, מתלונן וסובל מתיאבון ירוד. לעיתים אפשר להבחין בצואה של הכלב ב”שומשום” או “אורז”, אבל גם אם הצואה נראית בסדר, זה לא בהכרח אומר שהוא לא סובל מטפיל. 
 • איך מטפלים? קיים טיפול מעיים לכלבים שמגיע עם עלות של כמה מאות שקלים. במרבית המקרים הטיפול פותר את הבעיה והגור ממשיך להתפתח בשמחה וללא כאבים. 
 • כמה עולה לטפל בטפילים אצל גורים? עלויות האבחון וטיפול המעיים יכולות לנוע בין 500-1,000 ₪, אם אין סיבוכים מיוחדים. 

המבחילים שאסור להתייחס אליהם בביטול: הקאות ושלשולים

בוודאי שמעתם מבעלי כלבים שלעיתים גורים מקיאים או משלשלים, ולא צריך “לעשות דרמה”, ובכן, באופן כללי, זה נכון – שלשול בודד או הקאה אחת לא דורשים מכם לרוץ לבית חולים ווטרינרי, אבל בכל זאת, חשוב לעקוב אחריהם, לתעד (כן, תצלמו את השלשול או את הקיא של הגור. אנחנו יודעים שזה מגעיל, אבל זה יעזור לווטרינר בהמשך הדרך) ובמידה והם חוזרים, פנו לווטרינר שיוכל לאבחן את הבעיה. 

חשוב לדעת: אם אתם מבחינים בצואה שחורה, או בדם בקיא או בצואה – פנו לווטרינר ואל תחכו. 

 • איך להבחין: הכלב מקיא או משלשל יותר מפעם אחת. 
 • איך מטפלים? רק אבחון אצל הווטרינר יאפשר לכם להבין כיצד לטפל. לעיתים רק צריך להחליף מזון, במקרים אחרים אולי ההקאות או השלשולים מעידים על בעיה אחרת כגון מחלות וויראליות או חיידקיות שהגור “תפס”. 
 • כמה עולה לטפל בשלשולים והקאות אצל גורים? האמת היא שלעיתים ההקאות נובעות רק מאכילה של שטויות ואז האבחון קצר, ההנחיות ברורות וההוצאות נמוכות – כ-400 ₪ בלבד, אך במידה וקיימת בעיה שדורשת תרופות, ואולי אשפוז והשגחה, העלויות עשויות לטפס ל-4,000 ₪ ואפילו יותר.  
Vet taking care of a dog

האופייניות לגורים: טראומות – פגיעות פיזיות

גורי כלבים ידועים כשובבים, והם לא הרוויחו את התדמית הזו במקרה. הם אוהבים לשחק, להשתובב ולהתנסות – כל אלו עלולים להסתיים עם מכות, פציעות, פצעים וחתכים. לעיתים מדובר בפציעות זניחות, שיחלפו מעצמן, אבל מידי יום גורים עוברים פציעות שיוצרות טראומה לעין, לעור, לאוזן, למערכת השלד והשריר. 

 • איך להבחין: כשרואים פציעה או מבחינים בכך שהכלב צולע.  
 • איך מטפלים? תלוי בבעיה. לעיתים הטיפול קליל ודורש רק משכך כאבים, ולעיתים דורש ניתוח ואשפוז. הווטרינר ידע לאבחן ולומר כיצד הכי נכון לטפל בגור.  
 • כמה עולה לטפל בטראומות אצל גורים? לעיתים רק צריך משככי כאבים ולצאת עם 300-400 ₪, כשהקיצון הוא שבר, אם צריך לנתח ולהכניס את הכלב לאשפוז, הטיפול יכול להגיע גם ל-7,000 ₪ ואפילו יותר. 

המתגלגלות: בליעת גופים זרים

כלבים אוהבים לשחק עם צעצועים, וזה נפלא, אבל האמת היא שלעיתים הם מפרקים צעצועים, והחדשות העוד יותר רעות הן שלעיתים הם מפרקים חפצים שלנו, ובולעים אותם. 
חשוב להשגיח היטב על הגורים, ולהקפיד על צעצועים איכותיים שלא מתפרקים בקלות, אבל חשוב שתדעו שגם אם מקפידים, הגורים השובבים עדיין עלולים למצוא מה לבלוע, ולהסתבך. 

 • איך להבחין: הכלב מקיא ובקיא מבחינים בחתיכות בלתי מזוהות, הכלב משתעל ואין לו תיאבון.   
 • איך מטפלים? מתחילים בצילום, ממשיכים באבחון ולעיתים צריך לנתח כדי להוציא את הגוף הזר שמפריע לגור. 
 • כמה עולה לטפל בבליעת גוף זר אצל גורים? בין 5,000 ל-6,000 ₪, במידה וצריך לנתח. 

הנדירה והניתנת למניעה: פרוו (Parvo)

מדובר במחלה הכי מפחידה, שבעלי כלבים מדברים עליה וחוששים ממנה, אבל האמת היא שמדובר במחלה נדירה. כדאי לדעת שבערים גדולות, מחלת הפרוו היא נדירה יחסית, כל עוד מחסנים. פרווירוס, או בשמו המוכר יותר פרוו, משפיע בעיקרו על גורי כלבים צעירים, שנדבקים במחלה עוד לפני שקיבלו את כל החיסונים הנדרשים. 

כדאי שתדעו – אם אתם מאמצים או קונים גור מחוסן, כמו שצריך, שהגיע בזמן לווטרינר, הסיכון שהוא יידבק בפרוו הינו מזערי, אבל אם אתם אכן מבחינים בסימנים, חשוב לקחת אותם ברצינות.  

 • איך להבחין: לגור יש שלשולים המכילים דם, הקאות, עייפות וכן הוא סובל מאובדן תיאבון.
 • איך מטפלים? למחלה יש פרוטוקול טיפול מפורט וארוך, שכולל אשפוז והשגחה. 
 • כמה עולה לטפל במחלת פרוו? 8,000 ₪ לפחות. 

המסוכנת אך הנדירה ביותר – כלבלבת

ווטרינרים רבים מגדירים את הכלבלבת בשם דיסטמפר (Distemper). בדומה למחלת הפרוו, זו מחלה שנפוצה רק בקרב גורים צעירים. החדשות הרעות הן שמדובר במחלה קטלנית שיכולה לגרום לנזק ניורולוגי לכל החיים, אך החדשות הטובות הן שבזכות החיסונים, כיום מדובר במחלה נדירה, לפחות בישראל.

 • איך להבחין: הגור סובל משלשול צהוב, קשה לו לנשום והתיאבון שלו ירוד. לעיתים קרובות הגור עצבני ומתנהג “מוזר”. 
 • איך מטפלים? למחלה יש פרוטוקול טיפול מפורט וארוך, שכולל אשפוז והשגחה. 
 • כמה עולה לטפל במחלת הכלבלבת? 8,500 ₪ לפחות. 
Dog receive treatment

אז מה שלום הגור שלכם? ואיך להבטיח לו את הטיפול הטוב ביותר?

אם קראתם עד לכאן, כנראה שממש אכפת לכם מהגור שלכם (או מזה שאתם עומדים לאמץ, וערכתם מחקר מקיף לקראת המהלך המרגש הזה), אז קודם כל – שתדעו שזה ממש לא מובן מאליו לדאוג ככה לגור, ושהוא זכה בבעלים אוהבים. 

אבל אחרי הרגשנות, בואו נדבר גם על התכלס – עלויות הטיפול במחלות השונות הללו הן יקרות, וכשמגיעים עם הגור למשרד הווטרינר, לא רוצים להיות מודאגים גם מהחשבון, אז מה עושים?

אנחנו חיותא, ביטוח בריאות לחיות מחמד, בסטנדרט של רפואה פרטית, וחשוב לנו להפוך את הטיפול בכלבים לפשוט, מהרגע שבו הם גורים, עד לגיל השלישי (שיזכו לחיים ארוכים). 

ביטוח גורי כלבים – הנה מה שכדאי לדעת

 • אפשר לבטח גורים החל מגיל חודשיים: התחלה מעולה לחיים של הכלב או הכלבה, כשעלויות של פציעות או מחלות מכוסות – בכפוף לתנאי הפוליסה. 
 • אנחנו מכסים אתכם ואת הגור או הגורה שלכם, ומהר: תוך יומיים מקבלת התשלום הראשון ואנחנו כבר מכסים אתכם בכל מה שקשור לתאונות. אז אתם לא צריכים לשלם על ביטוח ולהסתגר בבית עד שהוא יתחיל לפעול.
 • אנחנו עובדים עם כל הווטרינרים, בכל הארץ, כי חשוב שתוכלו לבחור את הטוב ביותר לגור שלכם.
 • אנחנו מציעים תקרת כיסוי שמתחדשת כל שנה: אתם יכולים ליהנות מכיסוי של עד 15,000 ש”ח**. בכל שנה. ללא הגבלה או קיזוזים בגין מספר ימי אשפוז, בדיקות או תרופות. כל מה שתצטרכו. כדאי שתדעו – הפוליסה אינה מכסה חיסונים, ואנו מבטחים גורים וגורות מחוסנים בלבד. אחרי הכל, כולנו רוצים שהכלב או הכלבה שלכם יהיו בריאים. 

והכי חשוב – תיהנו מהחיים עם הגור שלכם, כמו שאומרים – הם גדלים כל כך מהר. זה נכון :).


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים