whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

הידרותרפיה לכלבים: על כוח הריפוי המופלא של המים

היתרונות הרבים של המים בהליכי ריפוי, שיקום ושיפור איכות החיים ידועים לנו, בני האדם, כבר אלפי שנים.
מתברר שהטכניקה הטיפולית הזו, המנצלת את התכונות הייחודיות של המים, טובה גם לכלבים שלנו. למעשה, מה שהתחיל כטרנד שהיה נשמע קצת מוגזם אולי, הולך ומבסס את מעמדו כשיטה טיפולית אפקטיבית ביותר המהווה חלק בלתי נפרד מכל תוכנית טיפול לכלב שסובל מפציעה, מחלה, מוגבלות או מתאושש מניתוח. אז מהי בעצם הידרותרפיה לכלבים, אילו סוגי טיפול קיימים, מהם יתרונות השיטה ומתי כדאי לשקול את האפשרות הזו? חיותא כאן עם כל התשובות.

writer-avatar

נכתב ע״י ד״ר ליאור לייבוביץ׳

26/12/2023

מה זה הידרותרפיה לכלבים 

הידרותרפיה, או טיפול במים לכלבים, היא סוג של פיזיותרפיה המנצלת את המאפיינים הפיזיקליים הייחודיים של המים כדי לסייע בריפוי ושיקום של כלבים ולאפשר להם חזרה מהירה יותר לתפקוד תקין לאחר פציעה, מחלה או ניתוח. מעבר לתחושה הכללית הנפלאה של להיות עטוף במים, ההידרותרפיה נחשבת לפעילות גופנית בעצימות נמוכה – כלומר, היא מאפשרת לכלב לנוע ולהתאמן בלי להעמיס יותר מדי על המפרקים והשרירים שלו. זה יכול להיות טיפול משלים לטיפולים אחרים, או טיפול משמר במקרה של מטופלים כרוניים. את טיפולי ההידרותרפיה מבצעים וטרינרים מוסמכים שעברו הכשרה ייחודית לפיזיותרפיה והידרותרפיה. 

למה זה טוב: יתרונות ההידרותרפיה לכלבים

ההידרותרפיה הוכיחה כי יש לה יתרונות רבים בכל מה שקשור בתהליך השיקומי של כלבים. הטיפול הייחודי הזה למעשה משפר את טווח התנועה של המפרקים, מעלה את מסת השריר, מפחית כאב ודלקת, מעודד ניידות וגמישות, משפר את בריאות הלב וכלי הדם, מונע סיבוכים משניים, מביא להאטה בתהליכים ניוונים כרוניים, מאיץ את תהליך החזרה לתפקוד, משפר קואורדינציה, מאיץ את תהליך ריפוי הרקמות, מסייע בהורדת משקל… והרשימה עוד ארוכה. לטווח הארוך, היא גם יכולה לעזור עם הורדת מתח השרירים, לחץ הדם וקצב הלב במנוחה, צמצום בצקות, שיפור סיבולת לב-ריאה, סילוק פסולת ונוזלים מצטברים, ואפילו להאט תהליכים ניווניים. בשורה התחתונה, ההידרותרפיה פשוט משפרת את איכות החיים של הכלב.

התנגדות, ציפה, צמיגות ולחץ: תכונות המים הן המפתח ליעילות הטיפול

 • יכולת הציפה – היתרון הבולט ביותר של פעילות במים. ברגע שהכלב נכנס למים, גופו מאבד ⅔ ממשקלו, מה שמאפשר לצמצם משמעותית את אפקט כוח הכבידה. היכולת לצוף עוזרת למקם אותו במנח אופקי, לתמוך טוב יותר בגוף שלו ולטפל בכאב מבלי להפעיל לחץ על עמוד השדרה והמפרקים, או לשחוק את רקמות החיבור ברצועות ובגידים.   
 • התנגדות המים – מולקולות המים נמשכות זו לזו ויוצרות התנגדות לתנועת הגוף במים. היקף ההתנגדות תלוי במהירות התנועה, שטח הפנים של הגוף ועד כמה עמוק הוא שוקע. השימוש בתכונה זו באופן מבוקר תורם לשיפור הכושר הגופני, התנועה והיציבות וכן לבניית מסת שריר מכיוון שמצריכה מהשרירים להתאמץ יותר כשהם מניעים את הגפיים במים.    
 • לחץ הידרוסטטי – לחץ המים על הגפיים והגוף הנמצאים מתחת למים מסייע במניעה והפחתה של נפיחויות ובצקות בכך שמסלק פסולת ונוזלים מצטברים הרחק מהאזור הפגוע. הלחץ שמופעל על אזור החזה מקשה על הנשימה וכתוצאה מכך, משפר סיבולת לב ריאה כי דורש בעצם מהלב ומהריאות לעבוד קשה יותר. 
 • צמיגות – הצמיגות של המים עוזרת לייצב את המפרקים, לשמור על שיווי משקל ולשפר את טווח התנועה במים – בעיקר אצל כלבים עם בעיות בעמוד השדרה.    
 • טמפ’ המים – המים החמים עוזרים בהרפיה של השרירים המכווצים מסביב למקום הכואב ומביאים להקלה מיידית בכאבים. 

איך זה עובד: אילו סוגים של הידרותרפיה קיימים לכלבים?

הידרותרפיה לכלבים מתבצעת באופן מבוקר ובמים חמימים, בבריכה הידרותרפית או בהליכון תת מימי. התהליך כולו נעשה בפיקוח צמוד של וטרינר מקצועי ומנוסה שיכול לזהות מצבי מצוקה או קשיים אצל הכלב ולשלוט באופן מלא על ההליך הטיפולי. משך הטיפול יהיה לרוב עד 45 דקות, בהתאם ליכולות של הכלב ולמצבו. הוא כולל סדרה של פעולות במים בעוצמות זרם שונות, החל מפעילות ציפה, דרך הליכה ועד לשחיה ברמות שונות. בין טיפול לטיפול מבצע הצוות מסאז’ים ותרגילי פיזיותרפיה נוספים. 

 • הליכון מים – דמיינו מיכל פלסטיק או זכוכית סגור שבתוכו יש הליכון מיוחד לכלבים. הכלב עומד עליו, כאשר המים מגיעים לו עד לקו הבטן. אז ההליכון מתחיל לנוע והכלב מתחיל לאמן את הפרקים והשרירים בתנועה חופשית ונוחה המתאפשרת הודות לביטול משקל הגוף במים. המטפל יכול לכוון את מהירות המסוע לקצב המתאים לכלב, בהתאם לגילו וליכולות שלו. הסשן הטיפולי כולל גם כמה הפסקות ומניפולציות שונות שמבצע המטפל, יחד עם הרבה חטיפים טעימים וחיזוקים חיוביים. 
 • בריכת כלבים – כאן הכלב יכול לתרגל תרגילי תנועה בסיסיים שיכולים להקל על בעיות מפרקים, כולל אזור החזה, המרפקים והשרירים הקדמיים. במידת הצורך, יכול המטפל להשתמש גם במצוף או רתמה מיוחדת למים.
 • מערבולת – סוג של ג׳קוזי מיוחד לכלבים שנועד להקל באופן משמעותי את הכאב בעקבות פציעות קשות והחלמה מניתוחים מסובכים. סילוני המים החמים מעסים בעדינות את האיברים הפצועים ומזרזים את תהליך ההחלמה. 

סקרנים לראות איך זה נראה? הצטרפו אלינו לסיור שערכנו במרכז לשיקום וטרינרי בכפר טרומן, שם פגשנו את מנהל המקום, ד”ר ליאור לייבוביץ’

למי זה מתאים?

גם כאן, הרשימה מאוד ארוכה ומרשימה. 

 • כלבים הסובלים מבעיות אורטופדיות שונות – כאן הטיפול ההידרותרפי יכול להיות כחלק מתוכנית הטיפול השמרני או כחלק מתהליך השיקום, לפני או אחרי ניתוח. תחת רשימה זו אפשר לכלול בעיות כמו דיספלזיה של מפרק הירך או המרפק, קרע ברצועה הצולבת, פריקה של פיקת הברך, שברים במפרקים, דלקות מפרקים שונות ועוד.  
 • כלבים הסובלים מבעיות נוירולוגיות – פריצות דיסק, פגיעות בעמוד השדרה כתוצאה מטראומה או מסיבות אחרות, מחלות עצביות ניווניות ועוד. 
 • כלבים המתאוששים מניתוחים שונים
 • כלבים הסובלים מפגיעה ברקמות הרכות שסובבות את העצמות והמפרקים   
 • כלבים הסובלים ממצבים בריאותיים הקשורים בגיל – חולשה ברגליים אחוריות, סיבולת לב ריאה או מסת שרירי ירודה, רככת, השמנת יתר ועוד. 
 • כלבים הסובלים ממוגבלויות כרוניות – כתוצאה מטראומות, תאונות או מצבים מולדים

ויש גם את הקטע של הידרותרפיה כחלק מרפואה מונעת 

כ- 80% מהכלבים שמשקלם 40 ק”ג ומעלה, עתידים לסבול מבעיות פרקים וגב כשיגיעו לגיל 8. במקרה של כלבים גדולים שמראים סימנים ראשונים של בעיות מפרקים, חשוב מאוד להתחיל איתם בטיפול הכולל שימור ומניעה שמפחית את הסיכון לפציעות וניתוחים בהמשך. מכיוון שהשחיה, הציפה וזרמי המים נמצאו כמחזקים את מערכת השלד והפרקים, הרי שהידרותרפיה יכולה בהחלט לסייע עם מניעת ניוון שרירים ודלקות פרקים.

חיותא מבינה את החשיבות לא רק של טיפולים בעקבות פציעות, תאונות ומחלות – אלא גם של המעטפת השיקומית שמגיעה בעקבותיהם. ולכן, חיותא מכסה גם את הדברים הקטנים שעושים את ההבדל כמו טיפולי הידרותרפיה. עד 4 טיפולים בשנה. חינם עלינו.     

קליק למה שמכוסה בפוליסה שלנו 


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים