whatsapp
hero

פריקת פטלה (פיקת ברך)/ Luxating Patella

bg

המדריך שלנו נכתב ע"י וטרינרים מוסמכים, אולם אינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף לייעוץ וטרינרי.
אם חיית המחמד שלכם מציגה סימפטום חריג, צרו קשר עם וטרינר לקבלת ייעוץ.

מה זה פריקת פטלה (פיקת ברך) אצל כלבים?

מצב שבו פיקת הברך לא יושבת בצורה תקינה בשקע המיועד לה בין עצם הירך לשוק (מפרק הברך) של הרגליים האחוריות. הפיקה עלולה לפרוק כלפי פנים או חוץ במהלך תנועה ולחזור, או במקרים קשים יותר, להיות תקועה מחוץ לשקע באופן קבוע. מצב זה יכול להופיע באחת הרגליים האחוריות או בשתיהן והוא נפוץ יותר בגזעי כלבים קטנים, אם כי יכול להופיע בכולם.

banner banner banner
banner

הסיפור של ג'ורג'

ג׳ורג׳ הוא טרייר קטן ומעורב בן שנתיים שאוהב מאוד ריצות בפארק. בפעמים האחרונות הבעלים שלו שמו לב שג׳ורג׳ מרבה לקפוץ על 3 רגליים ולנער את הרגל האחורית באוויר. כשהגיעו למרפאה, ג׳ורג׳ נבדק ביסודיות ואובחן עם פריקת פטלה בדרגה 2 בברך שמאל ודרגה 1 בברך ימין. הוטרינר הסביר להם שכאשר כלבים הסובלים מהתופעה קופצים פתאום על שלוש רגליים ו״משקשקים״ את הרגל בטירוף, הם למעשה מנסים להחזיר בחזרה את הפיקה למקומה הטבעי. באותה בדיקה נראה היה גם שג'ורג׳ עלה ביותר מקילו מאז הבדיקה האחרונה והבעלים הודו שמאז שהגיעה נינה, התינוקת החדשה, הוא אוכל בלי סוף את כל מה שנופל על הרצפה. לכן, הוחלט על טיפול להורדת המשקל ושינוי הפעילות הגופנית- מעבר מריצה על השביל הקשה בפארק להליכה על החול הרך, יחד עם שחיה. תוך חודשיים ג׳ורג׳ חזר למשקלו התקין והצליעה נעלמה. אם ימשיך כך, לא יהיה צורך בניתוח.

banner

מה גורם לפריקת פטלה (פיקת ברך)?

 • רקע תורשתי- ברוב הגדול של המקרים מדובר במחלה התפתחותית עם רקע תורשתי, כלומר פגיעה בהתפתחות האנטומית של מבני העצם והרקמה הרכה (רצועות, גידים, שרירים) של מפרק הברך. 
 • טראומה- בחלק קטן מהמקרים ייתכן שטראומה תגרום לפגיעה במפרק הברך ובכך לפריקה של הפיקה. במקרים כאלו תיתכן גם פגיעה נוספת ברגל- פריקת ירך, שברים או קרע של הרצועה הצולבת.

boxes סימנים שיעזרו לכם לזהות פריקת פטלה (פיקת ברך)

 • צליעה: אשר עלולה להחמיר עם פעילות גופנית.
 • קושי או חוסר רצון ללכת: כולל החזקת הרגל באוויר לפרקי זמן קצרים או ניעור הרגל לפני הדריכה עליה.
 • מעבר פתאומי לדילוג: על 3 רגליים
 • כאב או אי נוחות: רגישות כאשר נוגעים ברגל
 • נפיחות: של האזור סביב מפרק הברך עקב דלקת
 • חולשה או ניוון שרירים: במקרה של פריקת פטלה כרונית

boxes איך מאבחנים פריקת פטלה (פיקת ברך)?

מעבר להתעמקות בהיסטוריה הרפואית של הכלב וניסיון לברר מהו אופי הצליעה ומתי היא מתרחשת, הווטרינר יבצע גם בדיקה גופנית יסודית, כולל בדיקה אורטופדית של הרגליים הקדמיות והאחוריות. הבדיקה החשובה ביותר לאבחון היא פשוטה: מניפולציה ידנית של הפיקה, לרוב תחת טשטוש. בבדיקה זו מרגישים הוטרינרים את מיקום הפיקה ביחס לשקע המפרק, בכדי לקבוע אם היא בפנים או בחוץ. במקרה שהיא אכן בפנים, תוכל הבדיקה לברר האם קל לפרוק אותה ממקומה והאם היא חוזרת בקלות. גם צילומי רנטגן בהרדמה יוכלו להדגים את רמת הפריקה וכיוונה הכללי ולהעריך את המבנה הכללי של מפרק הברך, כולל חריגות אנטומיות.

boxes איך מטפלים בפריקת פטלה (פיקת ברך)?

הבעיה מחולקת לארבע דרגות, מ-1 הדרגה הקלה ביותר, עד ל-4 החמורה ביותר. אפשרויות הטיפול משתנות מאוד בהתאם לדרגת המחלה וחומרתה:  

 • במקרים קלים ביותר (דרגה 1) בהם הבעיה כמעט ואינה מורגשת, ניתן לא לטפל כלל אולם להקפיד על מעקב סדיר,  פעילות גופנית מתאימה ושמירה על משקל תקין.
 • במקרים בדרגה 2– ניתן לשלב בין תוספי מזון חיוניים כמו אומגה 3, אשר יתמכו במפרק ויפחיתו את קצב ניוון הסחוס, לבין משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת, פיזיותרפיה והידרותרפיה לחיזוק השרירים והקלה לכאבים.   – 
 • במקרים בדרגה 3-4- בהם ישנה צליעה קבועה או צליעות בתכיפות גבוהה ופגיעה באיכות חייו של הכלב, בהחלט כדאי לפנות להתערבות כירורגית –  שתכלול אחת או כמה מטכניקות כירורגיות הכוללות:
 1. העמקת החריץ בעצם הירך שבו יושבת פיקת הברך כדי לעזור לה להישאר במקומה.
 2. הידוק הרקמות הרכות בצד בו הפיקה פורקת ושחרור בצד השני – כדי למנוע את תנועת הפריקה שלה מחוץ לשקע
 3. שינויים בעצמות הברך עצמן: הזזת נקודות העיגון  של גיד הפיקה על עצם השוק או הירך בכדי להזיזה לכיוון המרכז

הידעת?

  did-you-know-14

  פיקת הברך, או הפטלה, היא העצם הססמואידית הגדולה ביותר בגוף. עצמות ססמואידיות הן אלה שמתפתחות בתוך גיד כתוצאה מהסתיידות.

  did-you-know-16

  כ-7% מכלל הגורים סובלים מפריקת פטלה בדרגה כלשהי.

  did-you-know-15

  כמחצית מהכלבים הסובלים מפריקת פטלה בצד אחד, יסבלו מהבעיה גם בצד השני.

boxes טיפ מווטרינר

כולנו מכירים את זה. ברגע שאנחנו מגיעים לווטרינר, פתאום הכל מסתדר…אבל אנחנו מאמינים לכם. צליעות מפריקת פטלה יכולות להופיע ולהיעלם ללא התראה ולכן, יעזור מאוד לוטרינרים אם תצלמו את הצליעה בטלפון בזמן אמת, רצוי  בזווית אחת מאחור ואחת מהצד. צילום טוב יכול לסייע מאוד ולהוות 80% מתהליך האבחון. אם הכלב שלכם אובחן עם פריקת פטלה, עזרו לו לשמור על משקל תקין שכן משקל עודף עלול להפעיל לחץ נוסף על המפרקים ולהחמיר את המצב. פעילות גופנית מבוקרת מבורכת מאוד בהקשר זה.  

bg bg bg bg

כמה זה יעלה לכם?

בדיקה גופנית, בדיקות דם וצילומים טרום ניתוח
900-1,400 ש״ח
טיפול שמרני של תוספי מזון או מזון רפואי
200-500 ש״ח לחודש
תיקון כירורגי (לברך אחת)
4,000-7,000 ש״ח
whatsnew

מה חדש בתחום?

בשנים האחרונות מתגלה יותר ויותר השפעתם של תהליכי העיקור והסירוס על מספר מצבים רפואיים נפוצים. כך נמצא שהסיכון לפריקת פטלה גבוה פי 2-3 בכלבים וכלבות מסורסים ומעוקרות, בהשוואה לאלו שלא. זאת בשל התפקיד החשוב שממלאים הורמוני המין בהתפתחות התקינה של מערכות השריר-שלד. גזעים גדולים פגיעים לכך במיוחד שכן התפתחות המפרקים המלאה שלהם יכולה להסתיים רק בגיל שנה ומעלה. לכן, מומלץ לשקול בזהירות עיקור וסירוס בגיל מוקדם, בעיקר בקרב גזעים הרגישים לבעיה ולהמתין לסיום התפתחותם הפיזית.

גזעים בסיכון גבוה לחלות בפריקת פטלה (פיקת ברך)

הידעת?

לעשות חיותא כשחיית המחמד
בריאה זו החלטה נבונה.

אם עושים חיותא כשכבר קיימת מחלה - היא לא מכוסה

מחלות נוספות

כל המחלות