whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

כלבים למען אנשים: טיפול רגשי בעזרת כלבים

יותר ויותר אנשים פונים בשנים האחרונות לטיפול רגשי ונחשפים לקשת רחבה של אפשרויות וגישות בתחום. אחד התחומים הפופולריים יותר הוא טיפול רגשי באמצעות כלבים.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

31/10/2022

יותר ויותר אנשים פונים בשנים האחרונות לטיפול רגשי ונחשפים לקשת רחבה של אפשרויות וגישות בתחום. אחד התחומים הפופולריים יותר הוא טיפול רגשי באמצעות כלבים. לא מדובר בתחום חדש (השמועות מספרות שאפילו לאבי הפסיכואנליזה היה מטפל־שותף על 4), אבל בעשור האחרון הוא תופס תאוצה ויש לזה יותר מסיבה אחת.

נתחיל בזה שכלב הוא יצור מיוחד בכל קנה מידה אפשרי. ואם נסתכל רגע על הקשר בין האדם לכלב בראי האבולוציה והזמן, הרי שברור שהקשר הזה הוא Win-Win לשני הצדדים. במילים אחרות – אף אחד כאן לא פראייר. האבולוציה העניקה לכלב את המראה החמוד שלו (אבות אבותיו הזאבים לא נראו ידידותיים במיוחד), מראה שמאפשר לנו, בני האדם, להתחבר אליו בקלות.  התלות של הכלב בנו גרמה לו לפתח יכולות לתקשר איתנו בשפה מסוג אחר והחיים לצד כלב נראים לנו כבר מובנים מאליהם. עובדה – באחד מתוך 6 בתים (בממוצע) בישראל מגדלים כלב, אבל עד לפני כמה שנים, כלב בחדר הטיפולים ממש לא היה ברור מאליו. אז כן, השיטות של פרויד אולי שנויות במחלוקות אבל בכל מה שקשור בכלבים, הוא בהחלט הצליח להביא למודעות את היתרונות התרפויטים של כלב בחדר הטיפולים. 🛋️👴🏻

הזנב ששובר את הקרח

המפגשים הראשונים בין מטפל לבין מטופל עלולים להיות מביכים כששני הצדדים מגששים ומנסים להבין מהי  הדרך הנכונה לתקשר. לפעמים המבוכה עלולה להימשך ואף להביא להפסקת הטיפול. אבל כלב? שובר את הקרח בקלות. איך?

–        מגע = קרבה: כשהמטופל נכנס למרחב הטיפולי, הכלב בדרך כלל ייגש לברך אותו לשלום ברחרוח ידידותי או בכשכוש זנב נלהב. מטפלים אנושיים לא יתקרבו כל כך למרחב הפיזי של מטופל (כנראה אף פעם, ובטח לא בפגישה הראשונה).

–        כלב = אהבה: כשכלב אוהב, הוא לא מציב לנו תנאים. הוא רק רוצה שנאהב אותו בחזרה. קל לנו להתאהב בו, לרוב הוא ישמח לליטופים ומפגני אהבה שונים, והוא נוגע ללב כולם.

–        השלכה: זו מילה גדולה, אבל הרעיון די ברור מאליו – בטיפול רגשי, ובעיקר כשהמטופלים הם ילדים, משתמשים הרבה באמצעים השלכתיים. למטופל לרוב יהיה  קל יותר לספר מה הקושי של הכלב, ולמה הכלב עצוב – מאשר לספר על הקושי שלו עצמו.

הבסיס לכל טיפול – קשר

אם טיפול היה נשען רק על תיאוריות בפסיכולוגיה, אפשר היה פשוט לתת למטופלים לקרוא את הספרים של גדולי חוקרי הנפש. אבל טיפול מתבסס בראש ובראשונה על קשר מיטיב בין מטפל לבין המטופל. ומי מצטיין יותר ביצירת קשר בקלות מכלבים בכלל וכלבים טיפוליים בפרט, גם כשהמטופל הקים סביבו חומה בצורה ומחסומים?  מטופלים רואים בכלב שלוחה של המטפל ולכן ,במידה מסוימת, הקשר עם הכלב הוא בעצם קשר עם המטפל. 🪢

ומה עם המדדים הפיזיולוגיים? 

מחקרים הראו שלשהייה לצד כלב יש השפעה עצומה על המדדים הפיזיולוגיים של בני האדם (וגם של הכלב בעצמו, למען האמת). ירידה בדופק ובלחץ הדם, צמצום רמות הקורטיזול בדם – כולם מדדי סטרס (מתח נפשי) שפוחתים במידה ניכרת בזמן שאנחנו שוהים לצד כלבים. האפקט מתגבר אפילו יותר כשמלטפים כלב במשך כמה דקות. קשה להאמין, אבל גם המטופל הסוער ביותר עשוי למצוא רגיעה בסטינג טיפולי שכולל כלבלב חמוד ופרוותי. 🐶

טיפול רגשי בעזרת כלבים: למי זה מתאים?

מקובל לחשוב שרק אנשים וילדים שכבר מגדלים כלבים ימצאו את החיבור ואת התועלת בטיפול שנעזר בכלבים. אבל למען האמת, כל אדם יכול להתחבר לטיפול רגשי בעזרת כלבים – החל בילדים צעירים ומתבגרים ועד קשישים, דרך מתבגרים, אסירים, מתמודדי נפש וסוגי אוכלוסייה אחרים ומגוונים. אפילו מי שנרתע מכלבים יכול ליהנות מחברת כלב, כשהמטפל מתווך את הפער במקצועיות וברגישות.

טיפול רגשי בעזרת כלבים

מתי כדאי לפנות לטיפול רגשי שנעזר בכלבים?

טיפול רגשי בעזרת כלבים יכול לתת מענה לרוב המקרים בהם אנשים פונים לקבלת טיפול. בדרך כלל הצורך עולה כשיש קושי או צומת דרכים משמעותי בחיים: התמודדות רגשית עם תהליכי חיים (כמו מחלה, מוות, לידה, שינויים בתא המשפחתי ועוד), שיפור דימוי עצמי, הגברת ביטחון עצמי ושחרור מפחדים ומחרדות. אבל בדיוק כמו שנהוג בסוגי טיפול אחרים, טיפול רגשי הנעזר בכלבים יכול לשמש למטופל “משענת רגשית” רציפה, שלא קשורה לנסיבות מיוחדות.

במקרים רבים אחרים, הטיפול הוא מרכיב אחד מתוך מערך טיפולים שלם עבור מי שסובל מקשיים מוטוריים, קשיים התנהגותיים, הפרעת קשב וריכוז, סף תסכול נמוך, קושי בוויסות חושי ועוד.

מה ההבדל בין כלבנות טיפולית לבין טיפול רגשי עם כלבים?

מכיוון ששני התחומים משלבים כלבים במרחב הטיפולי וחולקים הרבה מן המשותף, חשוב לא להתבלבל ולהבין כי קיים הבדל מהותי אחד בין השניים:  כלבנות טיפולית מתרכזת במקום ובתפקיד של המטופל אל מול הכלב – רוב העבודה בה עוסקת ביכולת השליטה וההשפעה של המטופל על הכלב, ובמבט מהצד לעין בלתי מיומנת היא נראית כמו שיעור אילוף. כלבנות טיפולית מאירה בזרקור את הכוחות של המטופל: הכוח להשפיע על האחר, יכולת ההקשבה וקריאת הסיטואציה החברתית, סבלנות ואיפוק כלפי האחר, חמלה כלפי האחר (החלש, לפעמים) ועוד. Sit Booboo, sit.

גם טיפול רגשי בעזרת כלבים יכול לכלול את הרכיבים האלה, אבל הוא בהחלט לא חייב לערב אינטראקציה של המטופל מול הכלב, ולפעמים הכלב יהיה רק חלק מ”הסֶטינג הטיפולי”. רוב העבודה הטיפולית נעשית בתוך הקשר שבין המטפל לבין המטופל, והכלב משמש בתפקידים שונים, אחד-אחד או כולם בו זמנית: שובר קרח, ברומטר רגשי, מוניטור דופק, אינפוזיה של רוגע ופסל סביבתי.

יש לכם כלב טיפולי? חשוב לבטח אותו 

כלב טיפולי, חמוד וחשוב ככל שיהיה, הוא עדיין כלב. כמו כל הכלבים, גם הוא חשוף לסכנות, למחלות, לתאונות ולהפתעות לא נעימות, כך שביטוח לכלב טיפולי חשוב כמו כל ביטוח בריאות אחר שיש לבני המשפחה (ואולי יותר, בגלל העלויות הגבוהות אצל הווטרינר). כשכלב טיפולי נעדר מחדר הטיפול בגלל אשפוז, או חס וחלילה מוות – זה ישפיע גם על המטופלים, שמבחינתם משהו נסדק במפגש הטיפולי. אבל גם הכרה במציאות ובנסיבות לא מתוכננות תופסת חלק בטיפול רגשי, ומטפל מקצועי יידע לגשר על הקושי ולתווך היטב בין הרצוי לבין המצוי. זה בדיוק מה שהיינו מצפים ממומחים.

כדאי לדעת: גם המומחים של ביטוח חיות המחמד של חיותא מתווכים במקצוענות בין עלות הטיפול אצל הווטרינר לבין הסכום שיוצא מהכיס של המבוטחים. חיותא מבוקרת ע”י טובי הרופאים הווטרינרים, ונותנת כיסוי הולם – בדיוק כפי שניתן לצפות מביטוח רפואי הוגן שעליו אפשר להישען.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים