whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

כלבים למלחמה באלימות נגד נשים – הכירו את “הכלבים של מיכל סלה”

מי ידע שכלבים יכולים להיות מועילים גם בהגנה על נשים נפגעות אלימות?

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

24/11/2021
Michal dogs - Women hugging dog

פרויקט כלבי מיכל סלה מחבר בין כלבי הגנה לנשים המאוימות על ידי בני זוגן ומאפשר להן לחיות חיים רגועים וטובים יותר | איך נוצר החיבור? מה הקשר של כל זה לטכנולוגיה? הנה כל מה שרציתם לדעת

בעוד שההגדרה “אלימות נגד נשים” היא רחבה ונשמעת כללית ואולי אפורה, האמת שמאחורי צמד המילים הללו קיימים עשרות אלפי סיפורים, לחלקם “סוף טוב”, אבל אחרים מסתיימים ברצח, הסיפור של מיכל סלה, שהיתה פעילה חברתית ועובדת סוציאלית, הסתיים ברצח שלה. הרוצח הוא לא אחר מאשר אלירן מלול – מי שהיה בעלה ואב בתה באותה עת. אותו רצח קיבל תשומת לב ציבורית ותקשורתית רבה, אבל בזכות אחותה של מיכל, לילי בן עמי, הוא לא נמחק מהתודעה ולא פחות חשוב – קמו שלל מיזמים מסייעים לנשים אחרות להימלט מגורל דומה.

לילי הקימה את פורום מיכל סלה שפועל כדי להציל חיים ולמנוע אלימות כלפי נשים באמצעות חדשנות וטכנולוגיה, “חשיבה מחוץ לקופסא”, יחד עם דגש על מודעות לתמרורי אזהרה בזוגיות וסולידריות. לפורום יש יעד של אפס נרצחות בשנה.

dog kissing women - Michael Sela dogs

כלבים לליווי והגנה על נשים שורדות אלימות (ואיך זה בכלל קשור לטכנולוגיה?!)

מה הקשר של כל אלו לכלבים? כיצד הם יכולים לעצור אלימות כלפי נשים? כדי להבין יותר, פנינו לאישה שהגתה את הרעיון לכלבי מיכל סלה – שלי סליטרניק, שהסבירה מה עומד מאחורי החיבור הייחודי:

“הרגשתי בגוף שאני לא יכולה להישאר אדישה – גם כאישה, גם כלוחמת ביחידת עוקץ – אמרתי שזה לא יכול להיות שהנשים אשר נפגעות הטרור הביתי, הלביאות האלו, נלחמות בטחנות רוח וחיות חיים פשוט נוראיים בלי שיש להן צ’אנס מינימלי לחיים נורמליים. הרי גם אם יוציאו רישיון אקדח, אפשר לסובב אותו נגדן, מה שאי אפשר להגיד על כלב. התחלתי לחשוב מה אפשר לעשות, וחשבתי על כלבים – איך אין כלב שמלווה נשים כאלו? חייבים לעשות עם זה משהו!

יש כלבים לטיפול בפוסט טראומה, בצבא, כלבי נחייה וכל כך הרבה עולמות שהכלבים נוגעים בהם ובזה לא – אז הגיע הזמן לשנות את זה”.

הקריאה של שלי התחברה לשותפים למסע – לירן בן צבי, עדי חזות , בעלי טבע הכלב; “פניתי לעדי לפני שנה וחצי ואמרתי לו שיש לי רעיון משוגע”  נזכרת שלי. ומשם – המיזם רק הולך ומתפתח.

פורום מיכל סלה פועל כדי לחבר טכנולוגיה למלחמה באלימות, אז תגידי, מה הקשר בין כלבים לטכנולוגיה?

“זו גם השאלה שהעלתה לילי בן עמי, והשבתי לה שזה מאוד טכנולוגי בעיני – מיזם טכנולוגי דורש פיתוח, ניסוי וטעייה וכן יציאה מחוץ לקופסה אני מסתכלת על הכלבים שמבצעים פעולה מיוחדת, והם עונים על זה; אנחנו אוספים נתונים , ישנו מחקר מלווה למיזם מטעם מכון משאב. החזון שלי לעתיד הוא לפתח צ’יפ שמזהה את שינוי ההתנהגות של הכלב לפני ההפעלה– רגע לפני שהאישה נותנת את הפקודה כאשר היא נמצאת במצוקה ומאויימת ע”י אותו גורם אשר הגיע להרע ולפגוע בה. וידע לקרוא לעזרה. כרגע אנחנו רק בהתחלה – אנחנו רואים שזה עובד ואפשר לומר שזו הצלחה מסחררת”

לילי השתכנעה מתשובתה של שלי, ומשם המיזם יצא לאור: “יצאנו לדרך, בחרנו כלבים מתאימים בפינצטה, חיברנו לנשים שהיו זקוקות להם, העברנו אותן קורס שאפשר להן להתחבר לכלבים ולהיעזר בהן והתוצאות מדהימות; גם עכשיו כשהן בשגרה שלהן, הן פשוט חיות חיים נורמטיביים והן לא היו במקום הזה לפני מספר חודשים וזה מטורף שכזה שינוי קטן בחיים שלהן, כביכול קטן, משנה.

לפני שהיה להן כלב זה היה להסתכל מעבר לכתף, לבדוק איך הן חונות הכי קרוב לבית הספר כדי שיהיו ליד המאבטח והילדים יכנסו בבטחה, זה לפזר תמונות של האבא האלים בבית הספר כדי שידעו לזהות ולא יתנו לו לאסוף את הילדים או לנסות לחטוף אותם. עכשיו החיים של הנשים האלו שונים”.

dog sitting in the car-Michael Sela dogs

מה עוד הכלבים מאפשרים להן לעשות, שלא יכלו קודם?

“לחיות את החיים היום יומיים, והרבה מעבר; הן פתאום עושות קמפינג בכינרת, מחזיקות בעבודה רגילה, אחת פתחה עסק עצמאי-אי אפשר להשוות. הכלב הופך להיות חלק מהחיים שלהן.

האמהות והילדים ישנים יותר טוב בלילה. הם היו במצב שהיו לוקחים כדורי שינה כדי לעצום עין ועכשיו נרדמים טבעית, עם חלון פתוח ותריס מורם. אין את החרדה הזו – אם היתה להם תפיסה של הבית כמקום שבו עלולים לפגוע בהם, אז עכשיו הבית מרגיש בטוח ורגוע”

מה הכלבים עושים שיוצר שינוי כזה גדול?

“הנוכחות של הכלבים עושה את ההבדל. אחת הנשים בארגון מלווה נשים להתארגנות בקהילה, אחרי שהן יוצאות ממקלטים, והיא מגיעה איתו לעבודה, וסיפרה שעד שהוא הגיע אליה היא לא הייתה לוקחת עבודה בעיר מסוימת שבה נמצא הפרוד שלה, אבל מאז שיש לה את הכלב היא הודיעה לבוסית שלה שאין בעיה, והיא קיבלה מקרה שנמצא בניין לפני איפה שהפרוד שלה גר, והיא מספרת ‘ישבתי רגע באוטו, לעכל את הסיטואציה, יצאתי וזהו – נכנסתי לבניין והכל עבר בשלום'”.

כדי להעניק לנשים הגנה מקסימלית ולאמן את הכלבים בהגנה עליהן, מיזם כלבי מיכל סלה פיתח קורס שלם, שנמשך שלושה חודשים, כשהכלבים בכלביה, ועוד חודש התאקלמות לאחר שהכלב נכנס לביתן של הנשים. התהליך מחבר בין הנשים לבין הכלבים, וכשהן מסיימות את הקורס, הן מקבלות חולצות עם הכיתוב “החופש מתחיל כאן” – וזה לא במקרה. מטרת המיזם היא להוציא את הנשים לחופשי. שלי מספרת: “הנשים האלו כלואות במציאות חייהן בלית ברירה, והשורה התחתונה היא שכשהילדים גדלים, קשה להיכנס למקלט, וגם החיים במקלט קשוחים וזה לא חופש. הן צריכות לעבור עבודות וכמעט להחליף זהות כל פעם”.

Women holding dog-Michael Sela dogs

התוצאות מדהימות, אך המימון לכלבים מוגבל

צריך לזכור, שלמרות הנתונים המדהימים וההצלחה המרגשת, כיום רק שתי נשים נהנות מליווי של כלבי מיכל סלה, כאשר המטרה היא להכפיל פי 5 את המספר הזה, בתקופה הקרובה. שלי מספרת: “המטרה היא להגיש הצעת חוק כך שהם יהיו מוכרים, כמו כלבי נחייה, כעת אוספים מידע על מנת להרחיב את המיזם והתקווה שלי היא להגיע לגיוס כספים משמעותי או למצוא מימון שיעניק לנו מענה לכ- עד 10 עד 12 נשים בשנה”.

אז איך אפשר לתרום לכלבי מיכל סלה?

אפשר לתרום במגוון דרכים, וכל תרומה חשובה. ההכשרה והתחזוקה של הכלבים יקרים, וכל שקל נחשב.

רוצים לתרום לכלבי מיכל סלה? יש 3 דרכים:

  1. לתרומה בפייסבוק
  2. לתרומה באשראי
  3. אפשר להעביר גם תרומה בהעברה בנקאית: לפקודת “פורום מיכל סלה”: בנק דיסקונט, סניף 109 ירושלים; חשבון 165645174


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים