whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

כלבים ממאדים, חתולים מנוגה: הכל על היריבות ההיסטורית בין חתולים לכלבים

לא משנה אם אתם בקטע של חתולים, כלבים, או סתם במשבר נאמנות כי אתם אוהבים את שניהם- הנושא הזה ממש בדיוק בשבילכם. חיותא יורדת לשורש היריבות עתיקת היומין בין חתולים לכלבים.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

07/05/2023

היריבות בין כלבים לחתולים ידועה בערך מהיום שהכלב היה כלב. כולנו לוקחים כמובן מאליו שחיות המחמד שלנו לא ממש משתגעות זו על זו. ואם זה לא מספיק, אנחנו אפילו מחזקים את הסכסוך בכך שאנחנו מתייגים את עצמנו כ”אנשים של כלבים” או “אנשים של חתולים”, ומתנגדים לרעיון של שניהם יחד תחת קורת גג אחת. אז נכון, חתולים וכלבים הם שני מינים שונים וקשה לצפות מהם להתחבר במהירות או לאורך זמן, אבל מה יכול להסביר את היריבות העזה הזו בין שני היצורים שאנחנו הכי אוהבים בעולם? הגיע הזמן לבחון כמה מהגורמים שעומדים מאחורי יריבות זו ולהבין מה אנחנו יכולים לעשות כדי להימנע ממלחמת עולם בבית. 

כלבים VS חתולים: איך התחילה היריבות?

כדי להתחיל להבין בכלל מה עומד מאחורי היריבות ההיסטורית הזו, אנחנו צריכים קודם כל לזכור שמדובר בשני מינים שונים (מאוד!) עם תכונות, קווי אישיות והרגלים מנוגדים. עד כדי כך שהם לעולם לא יהיו חברים בטבע. למעשה, סביר להניח שכלבים שגדלים בטבע יראו בחתולים טרף ולא חבר ויעדיפו לרדוף אחריהם מאשר לשחק איתם בכדור. החתולים, מצידם, לא טיפשים כמובן – ורואים בכלבים איום ממשי מאוד. ואי אפשר להאשים אותן, כן? 

אם אתם מתקשים לערוך היכרות בין החתול שלכם לגור הכלבים החדש, או בין הכלב הבוגר לבן משפחה חתולי חדש, חשוב לזכור שהם לא סתם משחקים אותה מי יהיה קשוח יותר. הפחדים והאינסטינקטים האלה טבועים במוחם של כלבים וחתולים עוד משחר ההיסטוריה. לא משנה כמה תתעקשו שהם יהפכו להיות חברים טובים, חתולים נוטים לגלות חוסר אמון כלפי כלבים בעוד שכלביםף מצידם, עשויים להרגיש דחף מתמיד לרדוף אחריהם. כי הרי בטבע, חתולים וכלבים  מתחרים על טריטוריה ומזון – זה אומר שבאופן טבעי, הם עסוקים הרבה יותר במשחקי שליטה, דומיננטיות ובטחון עצמי מאשר בניסיון למצוא חן זה בעיני זה.  

האם חתולים וכלבים יכולים להסתדר?

בעוד שבטבע חתולים וכלבים עשויים להיות אויבים, בעלים סבלניים במיוחד יכולים להצליח ולחבר ביניהם, גם תחת אותה קורת גג. לטישה פנוצ’י, וטרינרית מאוניברסיטת וושינגטון, טוענת שאי אפשר לצפות מחיות מחמד מאותו המין או ממינים שונים להסתדר ביניהן באופן טבעי, רק בגלל שככה החלטתם. יש לכם השפעה משמעותית על האינטראקציות החברתיות של חיות המחמד שלכם עם חיות מחמד אחרות. פנוצ’י ממליצה לבעלים להפגיש בין חתולים וכלבים כשהם עדיין צעירים ויש להם קצת יותר סבלנות לפגוש חיות מחמד חדשות ולחוות חוויות חדשות.  

מה עומד מאחורי היריבות הזו בין כלבים לחתולים?

טבע

כאמור, חתולים וכלבים בטבע לא ממש מסתדרים ביניהם ונוטים יותר להיות אויבים מושבעים מאשר חברים הכי טובים. אנחנו, בני האדם, לא ממש יכולים לשנות את זה, אבל אנחנו בהחלט יכולים לייצר מפגשים זהירים ביניהם ולעקוב אחריהם באופן צמוד. 

הרגלים 

לחתולים וכלבים יש שגרה יומית, העדפות וסגנון חיים שונים מאוד זה מזה.  החתולים פעילים בעיקר בלילה, והיו מעדיפים לישון כל היום אם רק היו נותנים להם לבחור. הם גם ציידים בודדים וחיים לבדם בטבע. כלבים, לעומת זאת, הם יצורים פעילים בשעות היום, והם חיים ויוצאים לציד בלהקות. כלבים ידועים כידידותיים ונאמנים, בעוד שחתולים מקפידים לטפח את המוניטין האדיש, העצמאי והמרוחק שלהם. ולא פחות חשוב, גם לחתולים וגם לכלבים יש נטייה להעדיף אדם מסוים בבית, וזה בהחלט יכול לגרום ללא מעט בעיות, בעיקר אם מדובר באותו אדם. 

הבדלים בין המינים

חתולים נתפסים כחיות טרף עבור מינים גדולים יותר כמו כלבים, אך טורפים מינים קטנים יותר כמו עכברים, ציפורים וחולדות. מכיוון שגם כלבים וגם חתולים הם טורפים, הם עשויים ללכת ראש בראש זה בזה, כאשר יצר הטרף של כל אחד מהם מתנגש עם זה של האחר.

אגב, מחקרים זיהו הבדלי אישיות מרכזיים אפילו בין בני אדם המגדירים את עצמם כ”אנשים של חתולים” מול “אנשים של כלבים”. אוהבי כלבים נוטים להיות מוחצנים יותר לעומת חובבי החתולים שמעדיפים קצת יותר את השקט האישי שלהם. 

גזעי כלבים שדווקא מסתדרים עם חתולים

חלק מגזעי הכלבים אשר נחשבים בדרך כלל חביבים וחברותיים כלפי בני אדם הם גם אלה בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להסתדר עם חתולים – באסט, ביגל, בולדוג, ספנייל, קולי, לברדור רטריבר, פודל ופירנאי. כלבי עבודה שגודלו ככלבי ציד כמו פיטבול טרייר, דירהאונד, סלוקי וטריירים אחרים הם כנראה בעלי סיכוי נמוך יותר להפוך לבסטים של החתול החדש בבית. 

טיפים שיעזרו לחתולים ולכלבים שלכם להסתדר יחד

יש לך בית “מעורב”, או עומדת על הפרק האפשרות להכניס הביתה חיית מחמד חדשה? לחיותא יש כמה טיפים שיעזרו לכם לערוך היכרות ידידותית ביניהם ולשמור על יחסים טובים לאורך זמן.

רושם ראשוני הוא חיוני

בדיוק כמו בעולם האמיתי, גם לרושם הראשוני שנוצר במפגש בין כלבים לחתולים יש חשיבות רבה. לפני המפגש, וודאו שגם החתול וגם הכלב אכלו ושתו היטב ושהם בריאים ועירניים. כלבים וגם חתולים, בדיוק  כמו חלק מבני האדם, עלולים להיות מאוד מאוד עצבניים בבוקר, אז עדיף להימנע מקיום מפגש בשעה מוקדמת מדי, אבל בהחלט אחרי הליכה ממושכת או זמן משחק כדי לצמצם אנרגיה עודפת. ואחד הטיפים החשובים מכולם – וודאו שגם לכם עצמכם אין תחושת חרדה.  

זה קל יותר כשהם צעירים

הרבה יותר קל להכיר בין חתולים לכלבים כשהם צעירים. כלבים וחתולים שנפגשים כבר בגיל צעיר עשויים להפוך לחברים הכי טובים לכל החיים, רק בזכות גמישות המחשבה שאופיינית לגיל זה.  אם, בלית ברירה, המפגש בין השניים מתקיים בשעה מאוחרת יותר, ייתכן שתצטרכו להיות יצירתיים יותר או לגייס “מנה נוספת” של סבלנות. 

שמירה על המצטרף החדש בחלל סגור

מצטרף חדש לבית עלול שלא להרגיש בטוח ומוגן בשבועות הראשונים. צריך לוודא שיש לכל מצטרף וגם לבן הבית הוותיק, מרחבים בטוחים משלהם. לחתול זה יכול להיות מקום גבוה, מיוחד ונוח, ולכלב – כלוב אילוף או מלונה מצוידים היטב. שמירה על מרחבים בטוחים אלה לאורך כל חייהן תסייע לשמור על מינימום קונפליקטים.

חלוקת אהבה ותשומת לב בין הכלב לחתול

בגלל היריבות בין חתולים לכלבים, בעלים רבים מוצאים את עצמם לעתים קרובות מחלקים “מנות” של חיבה. חשוב לפנות זמן לשתי חיות המחמד, ולהימנע ממשחק מועדף עם מי מהן, כדי למנוע את הקנאה הטבעית שנוטה להתעורר בין כלבים וחתולים. צריך להקפיד לבלות זמן איכות עם שתי חיות המחמד לבד, כך שהן ידעו שיש להן ממך גם תשומת לב בלתי מחולקת. 

איך להגן על צמד הזנבות (או השלישייה) שלך

בין אם החתול והכלב שלך הם אויבים מושבעים, מכרים מזדמנים או החברים הכי טובים, ביטוח בריאות לחיות יכול לספק לשניהם את הכיסוי המקיף ביותר האפשרי כדי להבטיח שיישארו בריאים ומאושרים כל הזמן.

כי היריבות בין חתולים לכלבים כנראה לא תיעלם לעולם מחיינו, אבל אנחנו יכולים לפחות לשמור על שני הצדדים בריאים ובטוחים.

מעוניין בהצעת מחיר לביטוח של חיותא? לחיצה אחת והמומחים שלנו יצרו איתך קשר>>


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים