whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

קטרקט אצל כלבים – כל מה שצריך לדעת

מה זה בכלל, איך זה נוצר, כיצד ניתן לזהות אם לכלב שלך יש קטרקט ומהן אפשרויות הטיפול.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

08/07/2021
קטרקט אצל כלבים

הכלב שלך משתמש בחושים שלו כל הזמן ולכן, מצבים רפואיים כמו קטרקט, אשר עלולים להוביל לראייה מעורפלת ולעיתים אף לעיוורון בקרב כלבים, עשויים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים שלו.
הבשורה הטובה היא שזיהוי מוקדם של קטרקט, יחד עם הליך כירורגי פשוט יחסית, יוכלו להחזיר לו את הראיה ברוב המקרים ולמנוע סיבוכים נוספים. 
אז הנה כל מה שצריך לדעת על קטרקט אצל כלבים – מה זה בכלל, למה הוא נוצר, כיצד תוכל לזהות אם לכלב שלך יש קטרקט, מהן אפשרויות הטיפול ולמה עליך לצפות במידה והכלב שלך זקוק לעבור ניתוח קטרקט. 

dog looking up

אז מה זה בכלל קטרקט אצל כלבים?

בתוך העין של הכלב שלך יש עדשה די דומה לעדשה של מצלמה. עדשה זו אמורה למקד את הראיה שלו כך שיוכל לראות באופן חד וברור. הקטרקט הוא בעצם מצב שבו אותה עדשה נעכרת או מתערפלת, באופן חלקי או מלא, וגורמת לפגיעה מהותית ביכולת הראיה עד כדי עיוורון אפשרי.

ישנן 4 רמות שונות של קטרקט:  

  • קטרקט התחלתי – כאשר רק אזור קטן או מספר אזורים קטנים בעדשה עכורים ולכן, אין כמעט הפרעה לראיה.
  • קטרקט “לא בשל”-  עכירות בחלק ניכר מהעדשה ועל כן, קיימת הפרעה ניכרת לראיה.
  • קטרקט “בשל“- מכסה את כל שטח העדשה- כלומר, העין עיוורת לחלוטין
  • קטרקט “סופר בשל”  מצב של דליפת חלבון העדשה לתוך חלל העין. 
dog eyes with cataract

למה קטרקט נוצר אצל כלבים?

קטרקט נוצר כאשר חלבונים מתחילים להצטבר באזור העין. זוהי תופעה נפוצה יותר בקרב כלבים מבוגרים אולם גם למשתנה הגנטי יש תפקיד משמעותי כך שהקטרקט עלול להופיע אצל הכלב כבר מיום לידתו או בגיל מאוד צעיר.

גזעים מסוימים כמו גולדן, לברדור, בוסטון טרייר, קוקר ספנייל, האסקי סיבירי ופודל, נוטים יותר לפתח קטרקט, לעיתים עוד לפני גיל שנה.

אולם מעבר לגנטיקה, יש עוד כמה סיבות שעלולות להביא להיווצרות קטרקט אצל כלבים כמו סכרת, גיל מבוגר, ליקויי ראיה כמו גלאוקומה, טראומה לעדשה, דלקת אוזנית, טיפולי קרינה או חומרים כימיים אחרים, חוסר תזונתי ורמת סידן נמוכה בדם.

dog close up

מהם הסימפטומים או איך תוכל לזהות אם לכלב שלך יש קטרקט? 

הסימן הראשון הוא, בדרך כלל, עיניים שנראות “מעוננות” או “חלביות”. זה אומנם לא אומר בהכרח שמדובר בקטרקט כי יש כלבים שמפתחים “עננות” כזו בגיל מבוגר, אבל זה בהחלט מצב המחייב בדיקה אצל וטרינר.

סימנים נוספים שיעזרו לך לאבחן קטרקט אפשרי אצל הכלב שלך הם אדמומית בעין שלא נעלמת, דלקת בארובת העין וגם שינויים התנהגותיים כמו גירוד בעין עם כפות הרגליים, בלבול וחוסר אוריינטציה, היתקלות בחפצים בעיקר בתנאים של אור חלש, שינוי ביכולת שלו לתפוס כדור ומעבר פתאומי מראייה של האוכל לרחרוח שלו.

dog with cataract

מהן אפשרויות הטיפול בקטרקט?

סוג הטיפול בקטרקט תלוי במצבו בזמן האבחון. אם מדובר בקטרקט קטן שרק התחיל להתהוות, סביר להניח שהווטרינר ימליץ על מעקב תקופתי כדי לראות האם הוא אכן ממשיך להתפתח.

לעיתים, הוא גם ימליץ על טיפות עיניים מסוימות כדי לטפל בדלקות משניות בעין. אולם חשוב להבין שלא קיים כרגע טיפול תרופתי שיכול למנוע או לעצור את התפתחות הקטרקט ולמעשה, ניתוח הוא הדרך היחידה להסיר את הקטרקט, להחליף אותו בעדשה מלאכותית ולהחזיר לכלב שלך את הראיה.

dog lying on carpet

מה עליי לעשות אם אני חושד שלכלב שלי יש קטרקט?

במקרה כזה, כדאי לקבוע תור לבדיקת עיניים אצל הווטרינר שלך בהקדם האפשרי. אם הכלב שלך לא סובל מבעיות רפואיות אחרות, הווטרינר יבצע גם בדיקות דם ושתן כדי לנסות ולהבין מה גרם לאותו קטרקט.

משם, ישלח אותך הווטרינר למומחה עיניים אשר יבחן את העיניים של הכלב שלך באמצעים מתקדמים יותר כמו אולטרסאונד, ERG או טומוגרפיה ממוחשבת.

כעיקרון, במקרים בהם הקטרקט מכסה 75% ומעלה מהעדשה, ימליץ הווטרינר על ניתוח, אולם המלצה זו יכולה להגיע גם במקרה של קטרקט קטן יותר. אם הכלב שלך אכן נמצא מתאים לניתוח, מומלץ לבצע אותו מוקדם ככל האפשר כדי למנוע סיבוכים נוספים לטווח ארוך.

vet checks dog for cataract

מה כולל ניתוח הקטרקט?

הניתוח יתבצע בהרדמה כללית והכלב יקבל גם חומר מרגיע לשרירים על מנת להבטיח שהעין שלו תקובע במיקום המתאים במהלך זמן הניתוח.

בדומה לבני אדם, הסרת הקטרקט לכלבים תבוצע באמצעות הליך של אנרגיית אולטרסאונד המנפצת את העדשה העכורה, שואבת את הרסיסים ומציבה במקומה עדשה מלאכותית. לאחר סיום הניתוח, הכלב יישאר להשגחה של לילה נוסף בבית החולים שלאחריו, ישוחרר הביתה עם טיפול יומיומי בטיפות עיניים.

dog cataract before and after picture

מהו משך ההחלמה ומתי הכלב שלי יוכל לחזור ולראות שוב?

שלב ההחלמה הראשונית יארך כשבועיים, במהלכם הכלב שלך ייאלץ לחבוש קונוס מגן, פעילותו היומית תוגבל לטיול עם הרצועה בלבד והוא יזדקק לטיפול יומי של טיפות עיניים ותרופות נוספות. כלבים רבים יחזרו לראות כבר יום למחרת הניתוח אולם לרוב, יהיה צורך במספר שבועות לפני שהעין תסתגל מחדש לעדשה החדשה.

Dog with Elizabethan collar

מהם סיכויי ההצלחה של ניתוח קטרקט אצל כלבים?

ניתוח הקטרקט נחשב לטיפול מוצלח מאוד, עם שיעורי הצלחה גבוהים. 95% מהכלבים יחזרו לראות מיד לאחר תקופת ההחלמה, 90% ישובו לראות תוך שנה ו-80% תוך שנתיים לאחר הניתוח. חשוב לציין, בהקשר זה, כי המפתח להצלחה הוא טיפול קפדני לאחר הניתוח ומעקב סדיר אצל הווטרינר.

Vet and dog

מה עלול לקרות אם לא אטפל בקטרקט של הכלב שלי?   

חשוב לדעת כי ניתן להסיר קטרקט רק באמצעות ניתוח. טיפות עיניים מסוימות עשויות לדחות את הצורך בניתוח אולם הקטרקט לרוב מתפתח בקצב מהיר וללא טיפול ראוי, עלול להוביל לדלקות עיניים חריפות, חסימת ניקוז הנוזלים בעיניים ואף לגלאוקומה ועיוורון.     

vet check dog's eye

האם ניתן למנוע היווצרות קטרקט אצל כלבים ?

בכל מה שקשור לראיה של הכלב שלך, אבחון מוקדם של מצבים כמו קטרקט חשוב במיוחד במניעת עיוורון וסיבוכים נוספים ולכן, מומלץ לבצע פעמיים בשנה בדיקת עיניים אצל הווטרינר. מעבר לכך, מכיוון שקטרקט עלול להופיע בעקבות מחלות כלבים נפוצות כמו סכרת, חשוב גם לעקוב ולנטר את בריאותו הכוללת של הכלב שלך. 

ועוד שאלה קטנה לסיום- כמה כל זה יעלה לי?

יפה. טוב ששאלתם. מדובר בעסק די יקר, בעיקר אם אתם רוצים את הטוב ביותר עבור הכלב שלכם כי הרי עיניים זה לא משחק ילדים. הניתוח עצמו יעלה סביב 3,000 ש”ח, לא כולל את העדשה החדשה שתעלה כ-400 ש”ח ולא כולל את הבדיקות המקדימות והליווי התרופתי לאחר הניתוח. אז אם בא לכם שקט נפשי, תעשו לעצמכם (ולכלב שלכם) טובה ולכו על ביטוח רפואי לכלב.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים