whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

על חתולים, ציפורניים ושריטות

לא רק אנשים יוצאים שרוטים מקשר עם חתול. אבל לא צריך לוותר עליו (וגם לא על החתול). כל הסיבות לשריטות וכל הפתרונות והטיפים למזעור נזקים.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

07/02/2024

כל החתולים שורטים

זו הייתה אהבה ממבט ראשון. היה שם קליק. אבל אז הגיעו ליטופים וחיכוכים ברגליים והעיניים הירקרקות האלה שלחו אליכם מבט חודר שאומר רק דבר אחד: אני רוצה לבוא איתכם הביתה. כן, ככה זה עם חתולים. הם בוחרים את הבעלים שלהם, מפעילים את הקסם שלהם, נכנסים ללב – ומשם, לבית שלנו. למחרת, ספת העור נראית כמו פומפיה ו-וילון האמבטיה נראה כמו מסננת, למרות שזכור לכם בבירור שהמטבח נמצא בכלל בקצה האחר של הבית. ידעתם שלחתולים יש קטע עם ציפורניים, אבל לא חשבתם שזה מה שיקרה ויותר מכל – לא ברור לכם מה עשיתם רע שמגיע לכם ונדליזם בכזו רמה מצד אותו חתול שנראה כל כך חמוד ועדין רק כמה שעות קודם לכן. 

אז החדשות הטובות הן שזה לא קשור אליכם. כל חתול שורט וזה לא ממש קשור לבעל הבית. יש לזה כמה סיבות והן קשורות בעיקר לדחפים אבולוציוניים ורגשיים. החדשות הטובות יותר הן שאפשר לתעל את הדחפים האלה למקומות אחרים שאינם הספה, הטפט החדש או מצעי הסאטן המבריקים שלכם. 

למה חתולים שורטים?

כמו בכל דבר שקשור לחתולים, הם אף פעם לא יסתפקו ב-1. לא בצעצוע אחד, לא בניסיון אחד להעיר אותך ובטח לא בליטוף אחד. זה נכון גם לגבי הסיבות שעומדות מאחורי כל הקטע הזה של השריטות. יש יותר מאחת. תמיד חייבים לסבך:

  • סימון טריטוריה – בכפות הרגליים, מתחת לציפורניים שלו , נמצאות בלוטות שמפרישות ריח במגע. כשהחתול מגרה אותן, הוא בעצם מפיץ את הריח שלו ומסמן “זו הטריטוריה שלי”. זה לא ממש רלוונטי מבחינתו שזו בעצם הטריטוריה שלך, וכמה חבל שהסימון הזה הוא גם ויזואלי ולא רק ריחני והצליח לחרב את כל הסטייל בדירה המעוצבת שלך.
  • ציד – החתול הוא צייד מטבעו. מהסיבה הזו הוא מרגיש צורך להתאמן ולהתכונן, לשמור על כושר, על כוח שרירים ועל זריזות. פעולת השריטה מאמנת את האצבעות, מחזקת אותן ומגבירה את הגמישות שלהן. היא גם עוזרת לו להשחיז את הציפורניים, כדי שיהיו מוכנות לשליפה בשעת הצורך.
  • הרגעה – בדיוק כמו שאנחנו לועסים מסטיק, מעשנים, מקפיצים את הרגל או מדברים בלי הפסקה כשאנחנו מתוחים – כך גם החתול. זו הדרך שלו להירגע ולפרוק מתחים. הפעילות של השרירים, יחד עם המגע המחוספס של האובייקט התורן, פשוט מרגיעה אותו.
  • מתיחת גפיים – קמתם בבוקר והתמתחתם? גם החתול צריך. נעיצת ציפורניים בתוך משהו שאפשר לקבע בתוכו זוג רגליים, עוזר למתיחה ארוכה יותר של הגוף. מגף העור המפונפן שלכם נבחר לתפקיד מתקן הקיבוע? נו, טוב. לחתול זה לא ממש משנה.

מה חתולים אוהבים לשרוט במיוחד, ולמה? 

חתולים יעדיפו לרוב לגרד חפצים שאפשר לתקוע בהם את הציפורניים ולהיאחז בהם. אם הם גם ממוקמים גבוה – זה בונוס, כי חתול תמיד ישמח להתאמן בטיפוס לגובה. זו בדיוק הסיבה שחתולים נוטים לגרד רהיטים או לטפס על וילונות ארוכים.

אז חתול יעדיף לשרוט עצמים דוממים ופריכים, אבל לא כשמדובר בהגנה עצמית. במקרה כזה שבו הוא נאלץ לתקוף כדי להגן על עצמו (או על הגורים, במקרה של חתולה), הוא מן הסתם יעדיף לשרוט ולמשוך בחזרה את היד בקלות, ולא לנעוץ אותה במקום שישאיר אותו בלי אפשרות לברוח אחר כך.

נזקים שעלולים להיגרם משריטות חתול

הנזקים הברורים מאליהם הם הנזקים שכואבים לנו – בין אם הכאב הוא בעור ובין אם הוא בכיס, אחרי שהחתול שרט למוות את הספה של בעלת הבית בדירה השכורה (טרו סטורי!). אבל מה לגבי הנזקים הרגשיים? גם כאלה יש, בהחלט. כשהחתול שורט אתכם, זה עשוי להשאיר אצלכם צלקת גם בנשמה. אם לא ברור לכם מתי זה יגיע, ואם לא ממש מובן לכם מה גרם לו להתנפל עליכם עם הציפורניים, זה יכול לגרום למשבר אמון ביניכם. ואיך באמת אפשר לסמוך על החתול שלא יבגוד בך פתאום, אם אין לך מושג למה ומתי הוא יפצח בהתקף ונדליזם…? אבל בואו לא נתקרבן. גם בצד השני יכולות להיות שריטות רגשיות. עונשים וריבים עם החתול יגרמו לו בדרך כלל לתסכולים, לא יובילו לשיפור, וברוב המקרים אפילו יחמירו את המצב. רוצים לשמור על קשר טוב עם החתול שלכם? כדאי להירגע, ולאמץ שיטת תגמול חיובית – כשהחתול פועל כמו שהייתם רוצים, מותר לו לשרוט דברים מסוימים. 

ציפורני החתול

כן, אחלה פרח, אבל הוא שום דבר לעומת הדבר האמיתי שעל שמו הוא קרוי. הציפורניים של חתול כל כך מתוחכמות, שאפילו כשרואים אותן בפעולה, בהילוך איטי, קשה להאמין שהטבע הצליח לייצר מנגנון כל כך מושלם. חתול יכול לשלוף את הציפורניים ברגע זריז אחד, ובאותה הזריזות גם “לקפל” אותן פנימה כך שיהיו מוסתרות בתוך כפות הרגליים. הן בנויות בשכבות, כך שתמיד יש שכבה חדשה וחזקה שצריך רק להשחיז כדי שהציפורן תהיה מוכנה לפעולה.

חתולים מרבים להתעסק בטיפוח הציפורניים שלהם, בהשחזה ובשיוף. לרוב, הציפורניים הקדמיות בכל רגל יהיו חדות יותר מאלה שמאחורי הרגל, וכך גם הציפורניים של הרגליים הקדמיות לעומת האחוריות. עניין של נגישות.

חתול וציפורניים

איך מצמצמים את הנזק משריטות החתול?

שאלת מיליון הדולר. בתור התחלה, מומלץ לקצוץ לחתול את הציפורניים באופן קבוע. ובבקשה לא להתבלבל עם עקירת ציפורניים, שנאסרה בישראל על פי חוק בשנת 2011. בכל אופן, מעבר למובן מאליו שהוא הפחתת הנזק שנעשה כשהחתול כבר שורט, קיצוץ ציפורניים יכול לגרום לו להפחית את החשק לשרוט – בעיקר בגלל שהוא כבר לא יפיק מזה את הסיפוק שקיווה לו. 

מומלץ לגזור ציפורניים של חתול

שיטה טובה נוספת היא חשיפה למשטחי גירוד ועמודי גירוד. עמוד גירוד יהיה יעיל ומעניין יותר עבור החתול אם יהיה גבוה, ועדיף גם שישלב כמה חומרים במרקמים שונים כמו עץ, חבל או בד. אלה יסקרנו את החתול וישאירו אותו מרותק לפעילות. מעבר לזה, חשוב להקפיד על עמוד גירוד יציב, כדי שהחתול ירגיש בנוח לטפס עליו.

גם מעמוד גירוד קטן החתול יכול ליהנות, מפני שהוא נייד, ולרוב משלב צעצוע קטן ומשעשע כמו כדור שקשור בחוט לקצה.

משטחי גירוד שעשויים מחומרים כמו עץ, קרטון או סיזל (חומר סיבי שעשוי מעלי אגבה) יכולים להיות יעילים לא פחות, בעיקר כי אפשר לנייד אותם ממקום למקום וגם לשנות את הזווית שלהם. זה טוב במיוחד לחתולים מוזרים שמעדיפים לשרוט בעמידה על 2.

אם החתול השתמש במתקן הגירוד והעדיף אותו על פני חפץ אחר שהייתם רוצים להשאיר מחוץ להישג ידו (וציפורניו), זה הזמן לחזק את ההתנהגות שלו בעזרת חטיף, ליטוף או מילה טובה. את החפצים ואת הרהיטים שהוא נהג לשרוט אפשר להרחיק או להפוך אותם לפחות אטרקטיביים בעזרת דבק דו צדדי או כיסוי פלסטי מחליק. סביר להניח שהחתול לא ישתגע על הרעיון, יחפש תחליף, והפלא ופלא – “יגלה” את מתקן הגירוד שקניתם לו במיטב כספכם. ברגע שהוא יתרגל לרעיון, אפשר לחזל”ש את הבית. מתקן המפיות כבר לא אטרקטיבי בעיניו.

טיפים חשובים

חשוב מאוד לא להניח את החתול על המשטח ולמעוך את כפות הרגליים שלו כנגד המשטח כדי “להדגים” לו מה הוא אמור לעשות עליו. זה עלול לגרום לו להימנע ולהתרחק מהמשטח, ויכול פשוט לגרום לסטרס מיותר.

סביר להניח ש”היכרות” רגילה עם מתקן הגירוד החדש לא תספיק במקרה הזה וצריך לעזור לחתול להבין שהפריט החדש בבית נועד למטרה הספציפית של גירוד ושריטה. איך עושים את זה? אפשר לשחק איתו מסביב לעמוד הגירוד – עט לייזר יכול להעסיק את החתול שעות, כמו גם כדור צמר קשור בחוט ארוך שלגמרי יכול לעשות את העבודה.

בכל אופן, גיוון והנגשה הם שם המשחק. אם יהיו לחתול כמה מתקנים, כמה עמודים וכמה מרקמים – סביר להניח שהאובייקטים הייעודיים יהיו הרבה יותר אטרקטיביים בעיניו מאשר כל רהיט ופריט אחר בבית.

החתול נפצע? חיותא מכסה 

בחיותא אנחנו מבטחים רק בעלי חיים. אז אם יש לך שריטה מהחתול, הכתובת היא המרפאה הקרובה (או הפסיכולוג הקבוע, אם זו שריטה מסוג אחר). אם לחתול שלך, לעומת זאת, הייתה תאונת עבודה תוך כדי שריטת עץ גבוה, או מפגש עם נחש שלא הבין שמיצי פשוט רצה ללטף אותו (בעזרת הציפורניים…?) – אנחנו כאן כדי לכסות את ההוצאות הרפואיות שיזדקק להן. רוצה לקבל עוד פרטים על ביטוח לחתול שלך?

קליק לפנייה למומחים שלנו >>


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים