whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

5 דברים לא נכונים שאתם כמעט בטוח עושים, עם הכלב שלכם

אמנם הכלב שלכם הוא בן משפחה לכל דבר, אבל לא כל מה שנכון עבורכם (ולבני אדם באופן כללי) נכון גם לכלב שלכם

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

11/07/2020

אמנם הכלב שלכם הוא בן משפחה לכל דבר, אבל לא כל מה שנכון עבורכם (ולבני אדם באופן כללי) נכון גם לכלב שלכם

ייחוס כוונות זדוניות למעשי הכלב

כלבים לא “עושים דווקא”, לא מרגישים אשמה, לא מקנאים ולא מתנקמים. כלבים מבינים התניות פשוטות, וצימוד אירועים ברור. אם ברגע שתחזרו הביתה, תכעסו על הכלב בגלל שלעס לכם את הנעל האהובה, הכלב יבין שאתם צועקים כשאתם חוזרים הביתה, יפחד ויכנס אל מתחת לשולחן הסלון. כך, בכל פעם שהוא ישמע את צרור המפתחות מחוץ לדלת, הוא יכנס אל מתחת לשולחן הסלון, ויצפה שתצעקו. זה עדיין לא אומר שהוא מרגיש אשם על משהו שעשה, או יבין שמתישהו עשה משהו “אסור”. כאמור, כלבים גם לא עושים “דווקא” או מתנקמים – אם עזבתם את הכלב לבד בבית למשך זמן רב, והוא מתמלא בחרדה, הוא מחפש דרך לפרוק את המתח שמצטבר בו. פעמים רבות זה מתבטא בהרס של רכוש ובהטלת שתן וצואה (כשכלב מצוי בסכנה, הוא מעדיף להיות יותר “קל” כדי לברוח ביעילות). 

נשיאה על הידיים

נוטלת את העצמאות מהכלב, וגוזלת ממנו את ההתנהגות הטבעית לו. כלבים צריכים לחוות את העולם, וגם את התקשורת ביניהם, בגובה הטבעי להם. פעמים רבות חשוב שהגובה יהיה האחוריים של הכלב האחר… מעבר לכך, המגע מעביר לכלב מסר שהתחושות שלו נכונות ולגיטימיות, ואם בעליו מרים אותו אל הידיים, כנראה שיש ממה לפחד (ואז גם יש סיבה לתקוף). משם הדרך קצרה למעגל אינסופי של חרדות ותוקפנות

מקלחת ותספורת

כלבים יעדיפו את הריח הטבעי שלהם, וזקוקים לשכבת בידוד בדמות שכבת שומן על העור ופרווה באורך טבעי. במקרים רבים, תספורות כלבים ראויות נמשכות זמן רב מדי עבור הספרים, והם בוחרים בדרך המהירה והקלה של גילוח. פעולה שללא ספק משאירה את הכלב חשוף לגמרי ללחות, לרוח ולקרינת שמש מזיקה. יש לדלל את הפרווה באמצעים המתאימים ולנקות בשמפו מותאם לכלבים, בתדירות נמוכה של פעם ב 3-4 חודשים, על ידי אנשי מקצוע שיודעים לאבחן ולהתאים את הטיפול הנכון עבור כל כלב לפי המראה, מצב הפרווה, מחלות עור ועוד. 

האכלה מהאוכל המשפחתי

מעבר לכך שיש כלבים שעשויים להיות תוקפניים בסביבת האוכל שלהם (וגם אז צריך לנקוט באמצעים של תיקון התנהגות), יש כלבים שההתנהגות שלהם לא רצויה גם כשמדובר באוכל של בני המשפחה. כלב ש”נהנה” מהארוחה המשפחתית ומהשאריות שמגניבים לא מהשולחן, חשוף לתבלינים ולמאכלים אסורים, וגם רוכש או משמר הרגל לא טוב של ציפייה ותחינה לאוכל בכל סיטואציה בה בני אדם אוכלים בקרבתו, ואף פוגע במנגנוני הרעב והשובע. באופן טבעי, כל אלה עשויים להשפיע לרעה על בריאותו ועל התנהגותו של הכלב.

dog licking ice cream

דיכוי סימני אזהרה

כלב שמרגיש מאויים תמיד יזהיר לפני שיתקוף. בין אם בנביחה, בגרגור, או, בשלבים מאוחרים, בחשיפת שיניים. אין ספק שהתנהגות כזו סביב גורמים שאינם מאיימים באמת על הכלב, אינה מתקבלת בברכה. עם זאת, תיקון התנהגות עלול לבטל את השלב בו הכלב מזהיר, ולגרום לו לדלג לשלב הסופי של תקיפה, כך שהיא תיראה פתאומית. במקום זאת, יש לעבוד עם הכלב על הרגעה והפחתת סטרס אל מול גירויים שנתפסים בעיניו כמאיימים.

הפתעות בבריאות הכלב

אחת הטעויות הכואבות ביותר, נוגעת למצבים בהם הכלב זקוק, לעתים בפתאומיות, לטיפול רפואי. העלות הכספית לעתים לא קטנה, ובדיעבד הבעלים מצטערים שלא היה לכלב ביטוח רפואי. בדיוק כשם שדואגים לחיסונים בזמן, למזון משובח ולאילוף כשצריך, גם ביטוח רפואי לכלבים הוא היבט בסיסי שכדאי לדאוג לו באופן שוטף, כדי שלא תיתפסו עם הזנב בין הרגליים. 

אף אחד לא חף מטעויות, ותמיד אפשר ללמוד דברים חדשים. אבל הכלל החשוב הוא שכמעט בכל שלב וכמעט תמיד, ניתן לתקן ולשפר את ההתנהגות של הכלב, ואת ההתנהגות שלנו מולו, באופן שיביא אותנו למצב הרצוי. 

יש תחום אחד שבו חשוב להשוות את תנאי הכלב לתנאי המשפחה – הבריאות. בעוד שלכם יש כרטיס קופת חולים ואתם יכולים לגשת לרופא משפחה ושלל בדיקות בעלות מזערית, ולגשת למיון בהפנייה וסבסוד של קופת החולים – לכלב שלכם, סביר להניח, עדיין אין פתרון כזה. הו, פה ביטוח הבריאות לחיות של חיותא נכנס לתמונה ומאפשר לכם לחיות בלב שקט ולהיות רגועים שעלויות רפואיות בשווי עשרות אלפי שקלים לא יצוצו לפתע. 


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים