whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

למה הכלב מסריח וכיצד ניתן לטפל בזה?

ריח של כלב – מחמאה או עלבון? כל אחד חושב אחרת, אבל האמת היא שכשהמצב קיצוני אי אפשר לפספס את זה, וצריך להתייחס לסירחון ברצינות. גם אם התמכרת לריח ה… ריחני… של הכלב שלך, כדאי לדעת שלכל ריח יש סיבה משלו, ולפעמים היא דורשת טיפול. מה זה יכול להיות, ומה צריך לעשות? חיותא מגישה לך את כל המידע הריחני.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

04/01/2023

כל כלב מדיף ריח, ממש כמו בני האדם. יש מי שממש מכור לריח הזה, ויש כאלה שסולדים ממנו גם כשהוא ממש עדין. אבל כשהריח חזק מדי או מסריח מדי, יש לבדוק מה הסיבה לכך, מפני שהיא עלולה להצביע על בעיה בריאותית. הנה כמה סיבות שיכולות לגרום לכלב להסריח, וטיפים לטיפול ולמניעה של בעיית הריח. הכל כדי שנוכל לחבק את הכלב שלנו בלי לסתום את האף או לסבול

גורמים נפוצים לריח מסריח לא טבעי אצל כלבים

יש כמה גורמים לריח מסריח מהכלב. חלקם טבעיים, כמו התפלשות בצואה או אכילה של משהו ממש מסריח (ואז הכלב מסריח מהפה, אבל לא רק). אבל במקרים כאלה הפתרון (או הגורם) הוא התנהגותי, ולא מצריך התייחסות מיוחדת או דחופה במיוחד. כשהריח המסריח מהכלב הוא לא טבעי – אז צריך לפעול, וכדאי לברר היטב את הסיבה כדי לפתור אותה בצורה יעילה.

ריח רע מהפרווה של הכלב

ניקוי וסירוק של הפרווה על בסיס קבוע מפנים ממנה אבק וחומרים אחרים שנושאים ריח לא נעים. פרווה שנשארת רטובה לאורך זמן או נרטבת בתדירות גבוהה יכולה להכיל שמרים וחיידקים נוספים שגורמים לה להדיף ריח רע. זה כמו בגדים רטובים שלא התייבשו עד הסוף אחרי הכביסה – רק יותר גרוע.

ריח רע מהאוזניים של הכלב

דלקות אוזניים נגרמות מזיהום חיידקי או פטרייתי (ואז יהיה ריח של שמרים) שגורם להפרשות דלקתיות מהאוזניים. ברוב המקרים הטיפול הוא תרופתי, לאחר התאמת הטיפול לחיידק. במקרים של מבנה אוזן בעייתי שלא מאפשר אוורור מספיק וטרינרים ממליצים לשטוף את תעלת האוזן על בסיס קבוע בתמיסה של חומץ ומים (יש להתייעץ עם הוטרינר בקשר לריכוז). יש כמה גורמים שמגבירים את הסיכון לדלקות אוזניים: שחייה, שיער בתעלות האוזניים, מבנה אוזן (זווית בעייתית לאוורור) ואלרגיות. אגב, מיד אחרי השטיפה, רוב הכלבים ינערו את הראש (והרבה!) כדי להתיז החוצה מהאוזן את מי השטיפה. אז אם אפשר לעשות את השטיפה בחוץ – זה מומלץ – בעיקר למי שלא אוהב ריח של חומץ.

בעיה בבלוטות האנאליות

לכל כלב ישנן בלוטות מתחת לפי הטבעת, שמכילות חומר ריחני – לפעמים הן נקראות “שקים אנאליים”. החומר הוא תעודת הזהות של הכלב, והוא מופרש יחד עם הצואה כחלק מהתקשורת בין כלבים. הבלוטות מגיבות כשיש פעילות מעיים, אבל לפעמים הן נסתמות, מזדהמות, נדלקות ומפיצות ריח רע במיוחד. רמז טוב לכך שיש בעייה בשקים האנאליים הוא התעסקות מוגברת של הכלב עם פי הטבעת – ליקוק האזור (הוא מגיע לשם!), גרירת הישבן על הרצפה וחיכוך פי הטבעת בחפצים. בדרך כלל הבלוטות נפתחות מעצמן, ולפעמים הסַּפָּר מנקז אותן במהלך חפיפה ותספורת, אבל אצל כלבים שמועדים למקרים של דלקת בבלוטות האנאליות או לסתימה בבלוטות אלה נהוג לנקז אותן אחת לכמה שבועות אצל הווטרינר, באופן יזום. 

ריח רע מהפה של הכלב

אם לכלב יש ריח רע מהפה, וזה לא בגלל שאכל משהו ממש ממש מסריח, יש לבדוק את חלל הפה, השיניים והחניכיים של הכלב. אם מגלים נפיחות, חורים בשיניים, הצטברות אבנית או סימנים של עששת – כדאי לגשת לווטרינר לטיפול דנטלי. כמעט תמיד הטיפול יכלול הסרה של אבן שן, פוליש לשיניים וניקוי במי חמצן מהולים, וכמובן פרוצדורות אחרות לפי הצורך. כדי לשמור על בריאות הפה שלו, יש לצחצח את השיניים של הכלב באופן קבוע, ולהשתמש בצעצועים ובחטיפים להסרת אבנית. אם אפשר לשמור שלא יאכל נבלות וצואה של אחרים – זה יהיה נחמד.

מה עוד כדאי לעשות כדי למנוע ריח רע מהכלב

אז הזכרנו סירוק פרווה, צחצוח שיניים וניקוי אוזניים. אבל יש אמצעים נוספים שעוזרים להתמודד עם ריח רע מהכלב, כמו  רחצה במים אחרי טיולים מלכלכים במיוחד, כביסה קבועה של כלי המיטה שלו, שמפו מיוחד לכלבים ואפילו מי פה. אבל חשוב לזכור את הדבר החשוב ביותר – לברר מה הסיבה שבגלל הכלב מסריח, ולוודא שכל האמצעים האלה לא יסוו את הריח באופן זמני, ובעצם עלולים להסיט את תשומת הלב מהטיפול בבעיה החמורה יותר.

לסיכום, הרבה דברים עלולים לגרום לכלב להסריח, ובטיפול נכון הבעיה אמורה להיפתר. לבני האדם יש ביטוח בריאות – אז למה שלא יהיה ביטוח בריאות לכלב? אם הכלב שלך מסריח בגלל בעיה רפואית, וזקוק לטיפול דחוף – חיותא לצידך, כדי להוציא את השיקול הכלכלי מהתמונה בחיותא. מענה מיידי. בלי שיקול כלכלי. אצל הווטרינר האישי.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים