whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

כלבים היפואלרגניים – יש חיה כזאת!

אימוץ כלב הוא חלומם של הרבה אנשים, ולמרות זאת, יש הרבה שמוותרים עליו בגלל אלרגיה שלהם או של אחד מבני המשפחה. החדשות הרעות – האלרגיה לא הולכת לשום מקום. החדשות הטובות – יש פתרון!

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

04/05/2022

אנחנו מכירים אותו כ”חברו הטוב ביותר של האדם”, אבל יש אנשים שנאלצים לתפוס מרחק, גם אם כלב הוא הדבר שהיו הכי רוצים ללטף או לגדל – אחרת הם יתחילו להתנפח, לדמוע, להתגרד ולהתעטש. האהבה לכלבים והחברות איתם היא חוויה שאי אפשר להסביר למי שלא מכיר אותה ואת הכירבול עם כלב אי אפשר להחליף בשום בובת פרווה. אבל מה עושה מי שאלרגי לכלבים ובכל זאת רוצה חבר על 4? הפתרון הפשוט ביותר הוא אימוץ כלב מגזע ספציפי. ויש לא מעט כאלה!

מה זו בדיוק אלרגיה לכלבים?

אלרגיה לכלבים יכולה להיות מעיקה מאוד. במגע, או אפילו רק בקרבת כלבים, יהיו אנשים שיפתחו פריחה קלה, יש שידמעו קצת וימשכו באף, יש שיפתחו התקף אסטמה קשה – ויש כאלה שיקבלו “את כל החבילה”. הגורם לכל אלרגיה הוא חלבון כלשהו, שמערכת החיסון מזהה כפולש מחולל מחלה, ומפעילה נגדו את המנגנונים שהיא אמורה להפעיל כנגד כל חיידק או וירוס – אפילו שבמקרה הזה לא מדובר באחד מהם. החלבון שאליו מתפתחת האלרגיה יכול להימצא בקשקשי העור, ולפעמים גם בשתן וברוק של הכלבים. כל אלה תופסים טרמפ על שערות מהפרווה שכלבים משירים – ונשאפים אל דרכי הנשימה (או באים במגע עם העור) של כל מי שנמצא בסביבה.

hypoallergenic dog

מהם התסמינים לאלרגיה לכלבים?

אלרגיה היא אף פעם לא דבר נעים, אבל האמת היא שלא תמיד יודעים שהסיבה לעיטוש, גירוד ועוד תופעות לא נעימות. יש לך חשד שיש לך אלרגיה? נדמה לך שכן, אבל זה לא ממש בטוח? הנה התסמינים הנפוצים לאלרגיה שנגרמת מחשיפה לכלבים:

  • עיניים צורבות ודומעות
  • נזלת, עיטושים (א…פצ’י!!! לבריאות)
  • פריחה בעור וגירודים

כשלא חושבים על האפשרות של אלרגיה, אפשר בטעות לפרש את התסמינים האלה כמו שפעת או הצטננות. אבל ההקלה לרוב מיידית מרגע שהחשיפה לאלרגן פוסקת. אם אדם אלרגי הגיע לבית עם כלב, סביר להניח שיפתח תסמינים תוך מספר דקות. עם זאת, אם האדם האלרגי לא לקח איתו שום “מזכרת” מהכלב (רוק, פרווה ודומיהם), רוב הסיכויים שממש כמה דקות אחרי שיעזוב את הבית, הוא כבר לא ירגיש שום תסמין אלרגי.

בדיקת אלרגיה לכלבים

כדי לאבחן אלרגיה, פונים באופן טבעי לאלרגולוג – רופא מומחה באלרגיות. בדרך כלל, אחרי תשאול, עורכים תבחין עורי – מטפטפים על החלק הפנימי של האמה כמה טיפות, כאשר כל אחת מכילה אלרגן אחר. אחת מהטיפות מכילה את האלרגן לכלבים. מתחת לטיפות פוצעים בסיכה (בקטנה, כן? לא להתרגש) את שכבת העור העליונה. אם יש תגובה אלרגית לאחד החומרים, היא תיראה כמו עקיצה של יתושה, בערך. ככל שהנפיחות, האדמומיות והגרד מסביבה יותר חמורים – כך האלרגיה לאותו חלבון יותר חמורה.

cairn-terrier hypoallergenic dog

איך מטפלים באלרגיה לכלבים?

גם אם גילית שיש לך אלרגיה לכלבים, לא צריך למסור את הכלב, ולא צריך לוותר על החלום לאמץ אחד. זה נכון שאלרגיה לא חולפת מאליה, אבל למרות זאת, יש הרבה דברים שאפשר לעשות כדי להפחית תסמינים של אלרגיה, וכדי לצמצם את החשיפה לאלרגנים של כלבים. כמו מה, למשל? אחת הדרכים היא להרחיק את הכלב מהחדרים שבהם אנו מבלים זמן רב, כמו חדר השינה או המכונית (חלל קטן וסגור). דרך שניה היא למנוע ממנו לרבוץ על הרהיטים בבית. כדאי גם לוותר ככל האפשר על שטיחים, ובאופן כללי להקפיד על ניקיון לעתים קרובות (בעיקר של המיטה שעלה הכלב מבלה וישן) ועל אוורור טוב. את הכלב כדאי לסרק על בסיס קבוע, לרחוץ אותו מדי פעם (אבל לא יותר מדי) ולהאכיל במזון איכותי. נשמע פשוט? יש אפילו יותר פשוט מזה.

כלבים היפואלרגניים? יש חיה כזאת?

אם יש לך אלרגיה לכלבים, אבל עדיין לא אימצת כלב, החלק הזה בשבילך. הפתרון הפשוט ביותר הוא לבחור כלב מגזע “היפואלרגני”. אבל למה במרכאות? מפני שאין באמת גזעים שלא נושאים עליהם את החלבונים אליהם בני אדם מגלים רגישות אלרגנית, אבל בהחלט יש כלבים שמשירים אותם פחות. זו יכולה להיות השרה של הקשקשים שהכלב נושאים ויכול להיות שפשוט הכלב משיר פחות פרווה שנושאת עליה חלקיקים של תאי עור, שתן ורוק.

poodle-hypoallergenic-dog

באופן טבעי, כשהפרווה פחות “מעופפת” במרחב, החשיפה לאלרגן שהיא נושאת מצומצמת יותר. לפחות בהשוואה לחשיפה שמספקים כלבים משירים. בנוסף, גם כשבוחרים חבר על ארבע מתוך אותם גזעים, עדיף לאנשים אלרגיים להעדיף נקבות על פני זכרים. קיימים בעולם יותר מ-30 גזעים שנחשבים היפואלרגניים, כך שאנחנו מאמינים שהמגוון מספיק רחב כדי שכל אחד יוכל למצוא את האחד שמתאים לו, למשפחה, למרחב המגורים ולסביבה שלו – אפילו כשיש אלרגיה. בינתיים, הנה רשימה מצומצמת יותר, שכוללת את הגזעים ההיפואלרגניים שנפוצים יותר בישראל.

סוגי כלבים היפואלרגניים

אפנפינצ’ר

כלבים קטנים עם ביטחון עצמי גדול. הם נראים קצת כמו גרמלינס, כך שקצת קשה לפספס אותם ולטעות בזיהוי. הם משירים מעט מאוד שיער, ומאוד אוהבים את בעליהם.

Affenpinscher dog

כלב רוח אפגני

כלב הרוח האפגני הוא כלב בינוני, מה שעושה אותו למיוחד, בהשוואה לשאר הכלבים ברשימת ההיפואלרגניים. הוא נראה כמו שטיח מלכותי מהלך, בזכות השיער הארוך והחלק שלו. אבל המראה המלכותי לא בא בקלות – הוא זקוק לסירוק שבועי ותספורת חודשית. אחרת הוא יראה פחות כמו רפונזל, ויותר כמו בוב מארלי.

Afghan Hound dog

בישון פריזה

“פְרִיזֶה” על שם הפריזורה (תסרוקת, אם זה לא צילצל מספיק מוכר). סימן ההיכר של גזע הכלבים הזה הוא תסרוקת תלתלים תפוחה ולבנה, עם נשירה קלה מאוד. זהו כלב עירוני קטנטן ומתפנק שכיף (וצריך) לסרק לעיתים קרובות.

Bichon Frise dog

סיני מצויץ

גזע קטן ושובב, שמוכר לנו בשתי גרסאות – קירח ושעיר. כלבים מהגרסה השעירה זקוקים להברשה שבועית, בעוד שהקירחים מן הסתם לא זקוקים לה, אבל בהחלט כדאי לשטוף אותם אחת לכמה שבועות כדי להסיר שאריות של תאי עור מתים.

Chinese-Crested-Dog dog

מלטז

כלב קטנטן ושמח, מלא באהבה ונכון תמיד להפגין אותה כלפי אהוביו. לרוב חובב ישיבה והתפנקות על הבעלים. אם רוצים לשמור את הפרווה הלבנה שלו ארוכה, צריך לסרק אותה לעתים תכופות ולפתוח את הקשרים. אפשרות אחרת היא פשוט לספר אותו ולשמור על תספורת קצרה.

Maltese-dog dog

פודל ענק

אחד הגזעים הפופולריים בישראל כבר עשרות שנים, מגיע גם בגודל “ננסי”. את הפודל קל לזהות בזכות המראה המתולתל המפורסם. הוא כמעט שלא משיר שיער, אבל כמו שכל המתולתלים האנושיים כבר יודעים – תלתלים דורשים תחזוקה מתמדת, או פשוט – תספורת.

standard-poodle dog

שנאוצר

גזע בשלושה גדלים: ננסי, סטנדרטי וענק. ברוב המקרים, לשנאוצר הענק יש אופי הגנתי וצייתני. הוא משיר מעט שיער אבל זקוק לתספורות אחת לתקופה. בשונה ממנו, השנאוצר הסטנדרטי והשנאוצר הננסי הם לרוב ידידותיים ושובבים. הם זקוקים להברשה קבועה של הפרווה ותספורת אחת לחודש בערך.

Schnauzer dog

שיצו

כלב ביתי קטנטן, עם שיער ארוך ורך כמו משי, שכמעט ואינו נושר. חמוד, עדין ושובב, וזקוק לתחזוקה מתמדת של ה”פוני”.

Shih-Tzu dog

ווסטהיילנד טרייר (ווסטי)

כלבלב קטן וערני, אינטליגנט ואנרגטי. יש לו מראה כובש וחמוד, בזכות הפה הקטנטן והעיניים השחורות והגדולות, שבולטות על רקע הפרווה הלבנה, שלא נושרת.

West-Highland-White-Terrier dog

יורקשייר טרייר

כלב קטן ושובב עם אופי מיוחד. לא פלא שהוא כל כך פופולרי בישראל ובעולם. השיער שלו רך ונעים, וכמעט שלא נושר, אבל הוא בהחלט דורש סירוק קבוע ותכוף.

Yorkshire-Terrier dog

אירדייל טרייר

כלב בינוני, אנרגטי וחכם, שזקוק לפעילות גופנית על בסיס קבוע, כשכדאי להעדיף פעילות גופנית שמאתגרת גם את האינטליגנציה הגבוהה שלו. הפרווה שלו מתולתלת, ולכן דורשת תספורת אחת לחודש בערך, והברשה קבועה (לרוב אחת לשבוע). סימן ההיכר שלו הוא הצורה הגלילית של הפה והאף.

Airedale-Terrier dog

קאירן טרייר

פצצת אנרגיה קטנה. כלב קטנטן וחכם, שדורש פעילות גופנית סדירה. הוא זקוק לתחזוקה גבוהה בכל הנוגע לטיפוח הפרווה (תספורת וחפיפה על בסיס קבוע ותכוף). אחד מכלבי הקאירן טרייר המפורסמים ביותר הוא טוטו מ”הקוסם מארץ עוץ”. תודו שלא ידעתם!

cairn-terrier dog

בסנג’י

כלב חסר ריח שלא נובח (גם חרוז וגם סטארטאפ!) – המקסימום שאולי תשמעו ממנו הוא שירת יודל או יללה קלה. הוא נחשב חכם ובטוח בעצמו, ויש לו פרווה קצרה שנושרת לעיתים רחוקות. כמעט שאין צורך לחפוף ולרחוץ אותו, מה שהופך אותו לכלב נוח מאוד לתחזוקה. סימן ההיכר שלו הוא הפרצוף בדוגמת השועל, והזנב המעוקל (היי, עוד חרוז).

Basenji dog

לברדודל

לא ברור עדיין באופן חד משמעי עד כמה הוא היפואלרגני, כי מדובר בהכלאה בין גזע היפואלרגני (פודל) לבין גזע שמשיר פרווה רבה (לברדור), וקשה לדעת אילו תכונות בדיוק יתמזגו בכל כלב בגזע הזה. ההכלאה הזו כל כך חדשה, עד שהלברדודל אפילו לא מוכר עדיין כגזע נפרד.

Labradoodle dog

ואילו גזעים היפואלרגניים נוספים יש, שפחות נפוצים בארץ, אבל בהחלט פופולריים בעולם? הנה רשימה של 15 גזעים נוספים, ועוד הכלאה אחת:

טרייר אמריקני חסר שיער, פוקס טרייר, כלב פרואני חסר שיער, טרייר חיטה רך-פרווה, כלב מקסיקני חסר שיער, קוטון דה טולייר, ספניאל מים אירי, טרייר קרי כחול, גריפון בריסלי, כלב מים פורטוגזי, בדלינגטון טרייר, לאסה אפסו, הוואנזה, בולונז, טרייר טיבטי ומלטיפו (הכלאה בין מלטז לפודל).

לא חייבים לוותר על ההנאה שבגידול כלב

רואה איזה מגוון? יש כל כך הרבה אפשרויות ופתרונות, ואפשר להרוויח מכל העולמות. כלב מכניס הביתה אווירה חיובית, אור ואהבה, וממש לא צריך לוותר עליו בגלל אלרגיה.

כלבים רבים ננטשים בגלל אלרגיה של בני הבית, בעוד שהכלב בהחלט לא אשם. כשכלב ננטש (אפילו אם נמסר לבית נהדר), הוא עצוב ואבוד – אחרי הכל, הוא נעקר ממשפחתו בלי להבין מדוע. לכן, אם כבר יש לך כלב וגילית אלרגיה אצלך או אצל אחד מבני המשפחה, כדאי וחשוב להכיר ולמצות את כל הפתרונות להתמודדות ולהפחתת החשיפה לאלרגן, ולהשתדל לא להגיע למצב בו נוטשים את הכלב. אם שקלת לאמץ והיססת בגלל האלרגיה, אנחנו ממליצים לך לחפש כלב מאחד הגזעים שהזכרנו.

אם כבר חשבת לאמץ כלב היפואלרגני ואמרו לך שכדי ליהנות מכזה כלב חייבים לרכוש אותו ממגדל גזעי, אנחנו כאן כדי לומר שאל חלק מהעמותות מגיעים גם כלבים גזעיים מהרשימה שכאן למעלה, וגם כלבים מעורבים, שההורים שלהם משתייכים לגזעים שברשימה. כלב מעורב בשיצו ופודל אולי לא היה יכול להשתתף בתערוכת כלבים גזעיים, אבל יש בו כל התכונות ההיפואלרגניות שחיפשת. לך תהיה הנאה גדולה, ובוודאי שהכלב או הכלבה שיבחרו להיכנס לבית ולמשפחה שלך יהנו ורק ירוויחו. העיקר הבריאות!


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים