whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

כלבים שעשו היסטוריה

הכלבות שטסו בטיסה היסטורית לחלל, הכלב שהפך למבקר המוסיקה הראשון בעולם וזה שהציל את אולפני האחים וורנר מפשיטת רגל. סיפורם של הכלבים שעשו היסטוריה

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

03/12/2020
cairo belgian shepherd

הכלבות שטסו בטיסה היסטורית לחלל, הכלב שהפך למבקר המוסיקה הראשון בעולם וזה שהציל את אולפני האחים וורנר מפשיטת רגל.  

יש לא מעט כלבים שהותירו חותם (טוב, לא ממש חותם…יותר כמו טביעת רגל) ושינו את מהלך ההיסטוריה האנושית.
הנה הסיפורים שלהם.

סוטר- כלב השמירה שהציל עיר שלמה מטבח אכזרי

כבר בשנת 456 לפני הספירה, כלב שמירה בשם סוטר הצליח להציל תושבי עיר שלמה ביוון העתיקה ממתקפה אכזרית של הפרסים. הפולשים הצליחו לחדור לשער העיר באמצע הלילה ולהרוג 49 מתוך 50 כלבי השמירה. מה שהם לא ידעו זה שאחד מכלבי השמירה הצליח לברוח ולהזהיר את תושבי העיר. כאות תודה והערכה, בנו התושבים אנדרטה לכבודו של סוטר ואפילו תלו לו על הצוואר קולר כסף עם המשפט “לסוטר, המגן והמושיע של העיר”.

statue for Soter the dog

בארי- כלב ההצלה שהציל יותר מ-40 בני אדם

אם תגידו את השם “בארי” לכל אזרח שוויצרי, הוא מיד יבין שמדובר בסן הברנרד העצום שהיה חלק מצוות של כלבי הצלה שפעלו באזורים ההרריים של שוויץ. בין השנים 1800-1812 הציל בארי את חייהם של 40 בני אדם, כולל נער שכמעט קפא למוות ובארי סחב על הגב קילומטרים עד למקום מבטחים. כמו כל גיבור לאומי, בארי מונצח במוזיאון ההיסטוריה שבברן. אם תסתכלו טוב טוב בתמונה המצורפת, תוכלו לזהות שמדובר בפרווה האמיתית שלו. הכלב האמיץ נורה למוות ע”י החיילים של נפוליאון בונפרטה שחשבו בטעות שהוא זאב.  

Barry dog Switzerland

פאפס- הכלב שהפך למבקר המוסיקה הראשון בהיסטוריה

מתברר שיש כלבים עם שמיעה מוסיקלית לא רעה בכלל. תראו, לדוגמה, את הקוקר ספנייל הזה, פאפס. פאפס היה הכלב האהוב של המלחין הנודע, ריצ’ארד ואגנר, שכנראה סמך עליו יותר מאשר על קהל המאזינים או המבקרים שלו. ואגנר נהג להושיב את פאפס על כסא ולנגן בפניו את היצירה המפורסמת שלו, The ride of the Valkyries. בכל פעם שהיה נראה שפאפס מתעניין ונהנה מהקטע, ואגנר השאיר אותו. ברגע שראה שהכלב מאבד סבלנות או לא ממש מחבב קטע מסוים, הוא פשוט ויתר עליו ביצירה. וזה מה שנקרא מבקר המוסיקה עם השיער הכי ארוך בעולם.

Peps the musical dog

באדס- הכלב הראשון שחצה את ארה”ב במכונית

ב-23 במאי, 1903, הוראציו נלסון ג’קסון, נהג רכב נלהב ורופא לשעבר עזב יחד עם סוול קרוקר, נהג מירוצי אופניים ומכונאי רכב מחונן, את סאן פרנסיסקו ברכב וינטון אדום, בתקווה להפוך יחד לנהגים שחוצים לראשונה את כל ארה”ב ברכב. ארבעה ימים לפני כן, התערב ג’קסון על 50 דולר שהוא יצליח להגיע לניו יורק תוך 90 יום. הכבישים באותם ימים לא היו היו ממש להיט וצמד הנהגים התקשה מאוד לצלוח את המסלול. אחרי 19 ימים, הם הגיעו לאיידהו. לאורך כל הדרך חיפש ג’קסון כלב שילווה אותם במסע וכשהגיע לקולדוול, קנה מעובר אורח גור כלבים מגזע בול טרייר תמורת 15$. לכלב הוא קרא באד. כמובן שבאד גנב את כל ההצגה בכל מקום שאליו הם הגיעו, בעיקר כשהסתובב עם משקפי האבק החמודים שלו. אחרי מסע מלא מכשולים, כולל 12 תקלות רכב  ותאונת דרכים אחת, הגיעה השלישיה לניו יורק אחרי שעברו 4,500 מייל ב-63 ימים, 12 שעות ו-30 דקות. ג’קסון תרם את המכונית ואת משקפי האבק של באד למוזיאון להיסטוריה אמריקאית.  

Bud the dog that crossed America

בלטו- הכלב שהציל עיר שלמה ממגיפה קטלנית

בשנת 1925, מגיפת הדיפטריה היכתה בעיר נום שבאלסקה. התרופה היחידה למחלה הקשה היתה בעיר אחרת, במרחק 2,800 ק”מ משם. המטוס שהיה אמור להעביר את התרופה הושבת בגלל מנוע קפוא ונראה היה שכל מה שאפשר לעשות זה רק להתפלל. אבל אז, ממש לפני שתושבי העיר עמדו להרים ידיים, הם החליטו לנסות ולהעביר את התרופה באמצעות “מסע שליחים” של 20 כלבי מזחלת מיומנים, כל אחד מהם היה אמור לעבור מקטע אחד במסע הארוך, כשבחוץ משתוללת סופה בקור מקפיא של 31- מעלות. ב-2 בפברואר, 1925, הגיעה התרופה לידיו של רוכב המזחלות הנורבגי, קסאן, שהיה אמור להעביר את התרופה למקטע הבא. הוא יצא לדרך עם כמה כלבים ובראשם, כלב האסקי סיבירי בשם בלטו. ממש לפני שעמדו לחצות את נהר הטופקוק, הנהר קפא והם ניצלו בנס. קאסן נאלץ להמשיך בנתיב חלופי ואיבד את הדרך. בלטו, הכלב בעל החושים המחודדים, הצליח למצוא את הדרך למרות השלג הכבד שכיסה הכל. כשהגיעו לנקודה בה היו אמורים להתחלף עם צוות הכלבים הבא, גילו שהם לא הגיעו. קאסן ובלטו החליטו שאין להם זמן להמתין יותר והמשיכו בעצמם לנקודה הבאה עם אספקת מזון מצומצמת ביותר. בסופו של מסע מלא סכנות, הם הצליחו להגיע לעיר נום בזמן ולהביא לתושבי העיר את התרופה המיוחלת. השניים הפכו לכוכבים בן לילה ואפילו נשיא ארה”ב באותם ימים, קלווין קולידג’, בירך אותם.  מאז נערך באלסקה מדי שנה מרוץ מסורתי לזכרם של בלטו ושאר חבריו האמיצים לקבוצה.

balto the dog

רובוט- הכלב שגילה אוצר בטעות

בשנת 1950, ארבעה נערים מצרפת יצאו יחד עם הכלב שלהם, רובוט, לחקור אגדה אורבנית שהסתובבה בעיר על מנהרה מסתורית ביער שמובילה לאוצר סודי. בזמן שהם מסתובבים להם ביער ומחפשים רמז למיקום המנהרה, הם ראו את רובוט מתחיל לרחרח סביב חור גדול שנפער באדמה, בסמוך לאחד העצים. הנערים, שהיו בטוחים שרובוט מצא את המנהרה, נכנסו לתוך החור וגילו בפנים מערה מלאה ביצירות אמנות יקרות ועתיקות מלפני 17 אלף שנה. והכל בזכות כלב סקרן ורחרחן במיוחד.

Robot the dog

סמוקי – הכלבה הטיפולית הראשונה בעולם

כלבת היורקי הקטנה הזו שנמצאה בניו גינאה, היתה למעשה הכלבה הטיפולית הראשונה בעולם. לאחר שנמצאה, היא הצליחה לשרוד בתרמיל הגב של חייל אמריקאי לאורך 12 קרבות, 150 תקיפות אויריות, סופת טורנדו אחת וצניחה הירואית במיוחד מצמרת של עץ, במהלך מלחמת העולם השניה. היא גם עזרה בהקמת בסיס אוירי כשסחבה כבל חשמלי לאורך מנהרה של מאות מטרים ואם זה לא מספיק, שימשה גם כצוות הווי ובידור עבור הפצועים שהועברו מאוסטרליה לקוריאה. כשחזרה לארה”ב, הפכה סמוקי לכוכבת טלויזיה והמשיכה בתפקידה ככלבה טיפולית במשך 12 שנים נוספות. 

Smokey the dog

רין טין טין- הכלב שהציל את אולפני האחים וורנר מפשיטת רגל

“רינטי” הוא אחד משלושת הכלבים שזכו לכוכב משלהם בשדרת הכוכבים בהוליווד (השניים האחרים היו “Strongheat ולאסי). חייל אמריקאי בשם לי דאנקן מצא אותו כגור במכלאת כלבים בצרפת, לקראת סוף מלחמת העולם הראשונה. הוא הביא אותו איתו חזרה לארה”ב, מצא לו עבודה בהוליווד והשאר היסטוריה. רינטי המוכשר, שיכול היה לזנק למרחק של למעלה מ-3.5 מטרים, פרץ למסך הגדול כאשר החליף זאב מרדן בסרט The Man From Hell’s River, למרות שלא היה נראה באמת כמו זאב. בהמשך, כיכב בלהיט ההוליוודי Where The North Begins ולמעשה, בזכות הצלחת הסרט, הציל את אולפני האחים וורנר מפשיטת רגל. לפי הדיווחים, הוא קיבל יותר מ-50,000 מכתבי מעריצים כל חודש וזכה למספר הצבעות גדול יותר מזה של השחקן שזכה באוסקר באותה שנה. לאחר מותו, נקבר בבית הקברות המפורסם לכלבים בפאריז וזכה לתהילת נצח.    

the dog rin tin tin

בלקה וסטרלקה- הכלבות הראשונות ששוגרו לחלל

שתי כלבות הרחוב הרוסיות האלה עשו היסטוריה בשנת 1960 כאשר בפעם הראשונה בתולדות האנושות שוגרו בעלי חיים מחוץ לכדור הארץ. שתי הכלבות האמיצות שוגרו לחלל בחללית הרוסית “ספוטניק”, יחד עם 40 עכברים, שני עכברושים וארנב אחד. כולם, אגב, חזרו לארץ בריאים ושלמים כעבור 24 שעות. טיסת החלל שלהן סללה את הדרך לשיגור האדם הראשון לחלל, הקוסמונאוט יורי גגארין, בשנת 1961. בלקה וסטרלקה הפכו (ובצדק) לכוכבות על ברוסיה ובעולם כולו ואפילו נכתבו עליהן ספרים. ואם אנחנו כבר מזכירים טיסות לחלל, חשוב לזכור גם את לייקה, כלבה רוסית נוספת ששוגרה עוד לפניהן לחלל אחרי שעברה אימונים מפרכים אבל לא הצליחה לשרוד את המסע.

the first dogs in space

קאירו – הכלב שהשתתף במבצע לחיסון בן-לאדן

מי לא זוכר את מבצע “חנית נפטון” לחיסולו של בן לאדן בשנת 2011? מלבד לוחמי יחידת “אריות הים”, השתתף במבצע גם רועה בלגי אמיץ במיוחד בשם “קאירו”. קאירו עבר אימונים מפרכים לפני היציאה שהכשירו אותו לאתר מוקשים או מלכודות. לפי הפרסומים בעיתונות האמריקאית באותם ימים, קאירו לקח חלק פעיל ביותר במבצע ולא היסס לסכן את עצמו למען המשימה. בסוף, הוא גם זכה להיפגש אישית עם נשיא ארה”ב באותה תקופה, ברק אובמה. אפשר רק לשער על מה הם דיברו כי הצנזורה הצבאית הטילה איפול כבד על המפגש. 

cairo belgian shepherd

bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים