whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

מתברר שכלבים טיפוליים יכולים להרגיע גם גורי צ’יטה ביישנים

תכירו את אמט, גור צ’יטה בן 10 שבועות ואת קולין, גור גולדן בן 7 שבועות מגן החיות קולומבוס שבארה”ב. חברים הכי טובים. כן, כן. מה ששמעתם.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

26/11/2020
golden retriever and cheetah

אז נכון, כשאנחנו חושבים על צ’יטה, אנחנו בדרך כלל מדמיינים משהו אימתני וחסר פחד שמסתובב לו בג’ונגלים ומחפש לו טרף קל. אבל מתברר שגורי הצ’יטה הם בעצם יצורים ביישנים, רגישים ומופנמים שמפתחים חרדות די בקלות. וכאן בדיוק נכנסים לתמונה כלבי התמיכה הרגשית. 

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על סיפור החברות המופלא והבלתי צפוי הזה.

פתרון יצירתי לתופעה מטרידה

בשנים האחרונות הבחינו המטפלים בגני החיות בתופעה מטרידה במיוחד. גורי הצ’יטה לא ממש מתחברים עם בני מינם ומעדיפים להסתגר בתוך עצמם. אז מה כל כך מטריד בגורים ביישנים ומופנמים, אתם שואלים? גם כשאותם גורים גדלים, הם ממשיכים עם אותם דפוסי התנהגות של המנעות חברתית, מה שכמובן פוגע בתהליכי הרבייה הטבעית שלהם ומעמיד אותם בסכנת הכחדה ממשית. כמה גני חיות ברחבי העולם מצאו פתרון יצירתי במיוחד להתמודדות עם התופעה ו”שידכו” בין הגורים הביישנים לבין כלבי “תמיכה רגשית”.

golden retriever and cheetah

מה זה בכלל “חיית תמיכה רגשית”?

“חיית תמיכה רגשית” היא בעצם חיה שפסיכולוג או פסיכיאטר קבעו שהיא יכולה לסייע לאדם עם מוגבלות פיזית או נפשית כלשהי. כולנו מכירים את כלבי הנחייה של העיוורים ושמענו על הכלבים הטיפוליים שמסייעים לילדים על הספקטרום, עוזרים במקרים של התקפי חרדה ואפילו מגיעים לאזורים מוכי אסון כדי לתמוך ולהרגיע את כוחות ההצלה אשר נחשפים למראות קשים. רוב חיות התמיכה הרגשית הם כלבים (איך לא, בעצם?) אולם יש גם לא מעט חתולים, ארנבים ושאר חברים פרוותיים שעושים לכולנו טוב על הנשמה.

Dog support women

טובים השניים מן האחד

ואכן, ברגע שגורי הצ’יטה מתחילים לבלות את מרבית זמנם עם כלבי “התמיכה הרגשית”, משהו משתחרר בהם ומשתנה, כפי שהסבירהJanet Rose – Hinostraza  , מאמנת בעלי חיים מקצועית מגן החיות בסן דייגו: “כאשר משדכים בין גור צ’יטה לבין כלב תמיכה רגשית, החתול הגדול מתחיל לקלוט ולחקות את התנהגותו החברית, הרגועה ומלאת שמחת החיים של הכלב וזה עוזר לו להירגע ולהיפתח חברתית בפני בני מינו”. או במילים אחרות, סיפור אהבה מקסים בין שני מינים שונים בטבע כאשר אחד מהם עוזר לאחר לשרוד.

golden retriever and cheetah best friends

אהבה מעבר לגדר

“השידוך” מתחיל לרוב כשגורי הצ’יטה מגיעים לגיל 3-4 חודשים. ההיכרות הראשונית נעשית בהתחלה משני צידי הגדר כאשר הכלבים, בשלב זה, קשורים. אם המטפל בגן החיות מזהה שמדובר ב”שידוך משמיים”, הוא יאפשר לשניים לצאת ל”דייט” ראשון כדי להכיר זה את זה קצת יותר טוב. וכן, בדיוק כמו בדייט רגיל, די ברור מראש מי ישלם את החשבון. 

golden retriever and cheetah An unusual friendship

לגור איתו

במידה והדייט הראשון מצליח, המטפל ימשיך לצפות בהם מהצד ורק כשירגיש שהדבר בטוח עבור שני הצדדים, ישחרר את הכלב לחופשי ויאפשר לזוג הטרי לעבור “לגור יחד” במתחם מיוחד בו הם יבלו המון זמן איכות משותף ויוכלו להכיר קצת יותר לעומק (כולל מי משאיר את משחת השיניים פתוחה או לא מוריד את מושב האסלה). 

golden retriever and cheetah playing together

אז אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל לנו זה נראה כמו הדבר הכי חמוד בעולם.

ואם בא לכם להתעמק עוד קצת, הנה כתבת וידאו מעניינת בנושא מ-CBS News:


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים