whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

משחקי חורף: מה עושים עם הכלב בבית כשבחוץ קר וגשום?

החורף כבר כאן ואיתו הקור, הגשם, החושך שמגיע (ממש) מוקדם ו…כלב משועמם. אז נכון, אין כבר את התנאים האידיאליים לצאת לטיול ארוך או לשחק כדור בחוף הים, אבל עדיין הכלב שלנו צריך להוציא אנרגיה איכשהו. איך עושים את זה? פשוט מתחילים לחשוב מחוץ לקופסה, לא מתעצלים או מבטיחים שתפצו אותו כבר באביב, ומייצרים עבור הכלב הזדמנויות למשחק גם בתוך הבית.

writer-avatar
10/01/2024

הפגת שעמום, שמירה על הבריאות וחיזוק הקשר: על יתרונות המשחק עם כלב   

החורף מאלץ את הכלבים שלנו להישאר לפעמים ימים שלמים בבית. אז רגע לפני שהם מתחילים לטפס על הקירות (תרתי משמע), כדאי אולי למצוא להם תעסוקה. משחק ביתי עם הכלב הוא דרך נהדרת לעזור להם לשמור על כושר, להפעיל את החושים, להפיג את תחושת השעמום, למנוע התנהגויות הרסניות כמו תוקפנות או חרדה, להעצים את האמון ההדדי ביניכם ואולי אפילו לקדם את תהליך החינוך, הציות ורכישת המיומנויות החברתיות. ברמה הפיסית, משחקים אלה יכולים לחזק את השרירים, להניע את המפרקים ולמנוע עליה במשקל שעלולה להביא איתה מחלות רבות. ברמה המנטלית, זו הזדמנות לספק למוח פעילות מחשבתית מאומצת, לחזק התנהגויות חיוביות ולהעצים את הבונדינג ביניכם.     

כמה כללים לפני שמתחילים לשחק עם הכלב

 • התמידו במילת חיזוק אחת לפעולה חיובית (“יס” או “אוקיי”) ומילת חיזוק אחת לפעולה פחות רצויה (“לא”).  
 • הקפידו להשתמש בצעצועים רכים מספיק כדי לא לגרום לפציעות או לנזקי שיניים, אך גם עמידים מספיק כדי לא להתפרק ולהעמיד אותם בפני סכנת חנק. 
 • בזמן שאתם משחקים במשחקי רדיפה או קפיצות, מומלץ להשתמש במשטח נגד החלקה ולא ישירות על הרצפה. זה יכול להוביל לפציעות בטווח הארוך. 
 • למדו את הכלב לזהות את המילה “די”, “סיימנו” או “נגמר” כשאתם רוצים להכריז על סיום המשחק. בכלל, כדאי ליצור הפרדה מילולית ברורה בין זמן משחק לזמן מנוחה כדי להימנע ממצב שבו הכלב לא מפסיק לנדנד לכם להמשיך ולשחק. 
 • במהלך המשחק, השתמשו בטון מלהיב, תנו לו חיזוקים חיוביים על כל התנהגות טובה והכינו מראש חטיפים כתגמול או תמריץ.  
 • ואם כבר הזכרנו חטיפים, אל תשכחו את אחת המטרות המרכזיות של המשחק- לגרום לו לשרוף קלוריות. זה אומר שחשוב לוודא שאותם חטיפים שאתם נותנים לו כתגמול או תמריץ בזמן המשחק לא יחרגו מצריכת הקלוריות היומית שלו – בהתאם לגילו, גודלו והגזע שלו
 • אל תיגררו למשחק פיסי מדי, המנעו מהקנטות ומנעו מהילדים בבית לרדוף אחריו. דברים עלולים לצאת משליטה. 
 • לעולם אל תכפו עליו משחק לבד או עם כלב נוסף.  
 • זכרו שהכלב לא עושה לנו דווקא או מנסה להכעיס אותנו. המנגנון שלו שונה משלנו וכל מה שמעניין אותו בזמן המשחק זה האם טוב או רע לו, כואב או נעים. 
 • הציגו כל משחק בהדרגה – התחילו בדרגה קלה כדי לאפשר לו לחוות תחושת הצלחה, לשמור על תחושת העניין ולהעביר מסר שכדאי לו להמשיך ולהשקיע במשחק. 
 •  חשוב למנוע הגעה לריגוש יתר, שם הכלב עלול לאבד את יכולת השליטה בעצמו.

זמן משחק: המדריך השלם למשחקים עם הכלב בתוך הבית 

משחקי האכלהקערת האוכל של הכלב שלכם אומנם נוחה ופרקטית, אבל אין בה שום דבר מעניין במיוחד. בימים גשומים, נרצה להפוך גם את זמן ההאכלה למשחק מהנה ומאתגר באמצעותו יוכל הכלב להוציא אנרגיה ולהפיג את השעמום. הכלב הוא חיה אוראלית שחוקרת את העולם באמצעות הפה ולכן, משחקי האכלה גם מספקים לו מענה לצורך הטבעי הזה. הקפידו רק להתאים את רמת הקושי של הצעצוע לרמת הכלב כדי לא לתסכל אותו מדי. התחילו ברמת קושי נמוכה ורק אז, נסו לאתגר אותו יותר בהדרגה. תוכלו להשתמש בצעצועים כמו קונג, קונג וובלר, אוקופי, טרוט בול ועוד.  אם יש לכם כלב שאוכל ממש מהר, תוכלו להשתמש במשטח ליקוק שיעסיק יותר את האף שלו ויאט את קצב האכילה, או בקערת האכלה איטית שתספק לו גם גירוי מנטלי חשוב. יש גם פאזלים מיוחדים להאכלה- כאלה שמצריכים מהכלב להתאמץ מאוד כדי להשיג את המזון שלו.    

משחקי משיכה– הזדמנות מצוינת להמריץ את קצב הלב של הכלב, גם אם אין לכם מרחב משחק גדול בבית. תוכלו להשתמש כאן בחבל, שק עם חבל, כדור עם חבל, צלחת מעופפת גמישה, מקל גמיש ועוד. המשחק דורש מיומנות בסיסית וכוח ולכן, אינו מתאים לילדים או לאנשים שאינם בכושר פיסי מתאים. המשחק מצריך הקפדה על כמה כללים בסיסיים חשובים כמו הפסקת המשחק בכל מקרה של מגע שיניים עם הבעלים –  בעור או בבגדים, בטעות או בכוונה. חשוב שהכלב יבין שזה אסור. כדאי גם לקבוע מילת התניה ברורה שתבהיר שהמשחק נגמר. בנוסף, מהווה המשחק הזדמנות מצוינת ללמד את הכלב שליטה עצמית גם במצב של ריגוש שיא – להניח את החפץ בכל שלב וע”פ פקודה. אם אתם משחקים עם גור ששיניו עדיין לא התחלפו לקבועות, שחקו בעדינות יחסית ועם צעצוע רך. בכל מקרה, אל תשאירו אותו לבד עם צעצועי החבל שכן הם עלולים לבלוע אותם ולהיחנק.  

משחקי ריח – כאן ננצל את חוש הריח המדהים של הכלב כדי להציע סדרה של משחקי הרחה אשר ידרשו ממנו גם הרבה יכולת ריכוז ומיקוד: 

“יד שמאל או ימין” – כאן הכלב צריך להשתמש באף שלו כדי לנחש באיזו מהידיים המושטות שלכם מסתתר החטיף הטעים. קחו חטיף עם ריח חזק והסתירו אותו באגרוף יד שמאל או ימין (עשו זאת מאחורי הגב כדי שהכלב לא יראה איפה החבאתם אותו). עמדו מול הכלב ובקשו ממנו למצוא את החטיף באמצעות מילת התניה ברורה. אם הוא בוחר את היד הנכונה, תנו לו לאכול את החטיף ושבחו אותו בהתלהבות. אם בחר ביד הלא הנכונה – פתחו אותה, הראו לו שהיא ריקה והשתמשו באותה מילת התניה לחיפוש.

“כוס 1,2 או 3”- אותו עיקרון כמו משחק הידיים, רק הפעם הניחו את החטיף מתחת לכוס אטומה. התחילו עם שתי כוסות ואחרי שהוא כבר קלט את הקטע, אפשר לצרף גם כוס שלישית או יותר.    

“איפה החטיפים” – הסתירו חטיפים ריחניים במקומות שונים בתוך חלל של חדר אחד בבית. את חלקם הניחו במקומות שיהיה לו קל למצוא אותם ואת חלקם במקומות קצת יותר מאתגרים כמו מתחת לשטיח. בקשו מהכלב למצוא את החטיפים. אם הוא מתקשה, אפשר לאמץ את עקרון ה”קר-חם” ולכוון אותו לשם.   

“חטיפים מגולגלים” – קחו מגבת רחצה גדולה וגלגלו בתוכה מספר חטיפים טעימים, כמו רולדה. המטרה כאן היא לגרום לכלב לפרוש את המגבת המגולגלת ולגלות בה את החטיפים. הוא יכול לעשות זה בעזרת האף או כפות הרגליים.  

חפש את המטמון – החביאו לכלב ברחבי הבית חטיפים, צעצועים ושאר חפצים שהוא אוהב ותנו לו להשחיז את אינסטינקט הציד שלו. זה תרגיל מצוין גם מבחינה פיסית וגם מבחינה מחשבתית. בשלב ראשון, יהיה עליכם ללמד אותו את החוקים. החביאו בהתחלה חפץ שהוא אוהב ומכיר לנגד עיניו ותנו לו למצוא אותו. בשלב הבא, תוכלו להפוך את המשחק למאתגר יותר ולהחביא את החפץ באחת מכמה קופסאות בגדלים שונים שתציבו מולו. הפעם זה ידרוש ממנו קצת יותר מאמץ ומחשבה. בשלב הבא תוכלו להחביא כבר יותר פריטים ביותר מקומות, רצוי באזורים נגישים יחסית. בניית המשחק באופן הדרגתי תשמר את רמת העניין שלו ותאתגר אותו בהתאם לרמה האישית שלו. 

מחבואים כשאתם אובייקט החיפוש– בקשו ממישהו להסיח את דעתו של הכלב בזמן שאתם מתחבאים במקום בו הוא יכול למצוא אתכם בקלות יחסית – זה יכול להיות מאחורי או מתחת לדלת או לספה, לדוגמה. עודדו את הכלב למצוא אתכם באמצעות רמז מילולי כמו “איפה אני” או “אליי” ותנו לו לנסות לרחרח ולמצוא אתכם. אם הוא הצליח, שבחו אותו בקול נלהב והוסיפו חטיפים. אגב, אפשר גם לוותר על חטיפים כי הפרס האמיתי הוא אתם :). 

זה סופו של כל בלון: הפרחת בועות – כלבים מאוהבים בבועות סבון ואפשר למצוא היום בועות מיוחדות ואכילות לכלבים במגוון צבעים. מובטח לכם כאן שעות של משחק שאינו מצריך מאמץ מיוחד מצידכם. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להפריח בועות והכלב כבר ירדוף אחריהן וינסה לתפוס אותן. אם יש לכם ילדים בבית, צרפו גם אותם לחגיגה. 

מסלול מכשולים Homemade – הכי פשוט והכי קל. הזיזו ממרכז החדר חפצים או פריטי ריהוט שבירים והכינו לכלב מסלול מכשולים מכל דבר שיש לכם בבית – כריות שיוכל לקפוץ מעליהן, קופסאות קרטון שפתוחות משני הצדדים שאפשר לזחול דרכן, כדורים שאפשר להעביר מתחילת המסלול ועד סופו, חישוק שאפשר לקפוץ דרכו, או כל דבר אחר שנראה לכם מתאים ובטוח. בנקודת הסיום הניחו את החטיף האהוב עליו ותסמכו עלינו שהוא יעשה הכל כדי להגיע אליו. תוכלו להקדיש כמה ימים כדי ללמד אותו את המסלול ולאחר שהוא ישלוט בו, תמיד תוכלו לגוון ולשנות אותו. 

משחקי כדור– כדורגל, מסירות עם הכדור…אם יש לכם בית מספיק גדול ותוכלו לפנות בו רהיטים, אין סיבה שלא תוכלו לשחק בכדור גם בבית. הקפידו כמובן על כדור רך כדי למזער נזקים בבית ולשמור על בטיחותו של הכלב. אם יש לכם כלב צעיר ואתלטי, תוכלו גם לזרוק לו כדור במעלה המדרגות.      

משחקי קופסה – כאן הכוונה היא לא למונופול או שבץ נא, אלא דווקא למשחק עם קופסת קרטון אחת. המטרה היא לעודד את הכלב לבצע כמה שיותר אינטרקציות שונות וחדשות עם אותה קופסה. קוראים לזה שייפינג – או במילים אחרות, עיצוב התנהגות רצויה באמצעות הכוונה של הכלב לאורך כל הדרך, עד לשלב ההתנהגות הרצויה. העיקרון המרכזי הוא “חם – קר”. הכלב כאן לא רק נהנה, אלא גם משפר את יכולת ההתמדה והחשיבה היצירתית שלו. הציבו מולו את קופסת הקרטון ותנו לו לעשות מה שבא לו בהתחלה. סביר להניח שהוא יתחיל עם דברים פשוטים כמו לרחרח אותה או להסתכל עליה. לאט לאט, הוא יתחיל לעשות איתה דברים חדשים ואתם תהיו שם כדי לשבח אותו ולתת לו תגמול על כל אינטראקציה חדשה עם הקופסה. תנו לו הפסקה כל כמה דקות שכן מדובר במשחק שדורש חשיבה אינטנסיבית.     

מנהרה (כי מי אמר שרק חתולים יכולים ליהנות מזה)בניית מנהרה היא דרך מצוינת לגוון לכלב שלכם את אחר הצהריים. מקמו אותה בחלל רחב יחסית ותנו לכלב לנסות ולעבור אותה עד לקצה השני בכוחות עצמו, או כשהוא עוקב אחריכם עושים זאת לפניו. הניחו בנקודת הסיום חטיף טעים. אפשר להתחיל במנהרה ישרה וקלה לחציה ומשם לאתגר אותו עם מנהרה מפותלת יותר.   

משחקי זריקה והחזרה – אימון גופני מעולה לכלב, אבל גם דרך מצוינת לעשות סדר בבית ולהחזיר את הצעצועים המפוזרים למקומם. התחילו בלגלגל צעצוע הרחק מהכלב ותנו לו להחזיר אותו. כשהוא ירים את הצעצוע, השתמשו בפקודה “החזר” כדי שיתחיל לקשר בין הפקודה לפעולה ושבחו אותו. הימנעו מלשחק על משטחים חלקים או באזור לא בטיחותי עבור הכלב. קחו בחשבון שלא כל כלב ירצה שתזרקו את הצעצוע שוב אחרי שהוא החזיר לכם אותו ויעדיף להישאר איתו.   

ועוד כמה רעיונות שהם לא ממש משחקים, אבל לגמרי יכולים להעביר את הזמן בכיף:

יום ספא – ימי החורף יכולים להיות הזדמנות נהדרת לזמן טיפוח, ניקיון ופינוק. זו יכולה להיות אמבטית קצף ואחריה הברשה של הפרווה, קצת עיסויים רכים ובעיקר – הרבה פינוק ורוגע. קחו רק בחשבון שלא כל הכלבים יתחברו לזה וחשוב לשים לב טוב טוב לשפת הגוף שלהם כדי לוודא שהם אכן נהנים מזה. כאן גם כדאי לבצע תהליך הרגלה קטן לפני שממש טובלים אותו באמבטיה. 

מה עם כמה תרגילים חדשים? – נכון שתמיד חלמתם ללמד את הכלב שלכם לשבת, להתגלגל או להושיט לכם יד? אז הנה ההזדמנות שלכם! נצלו את ימי החורף כדי לאלף ולאמן את הכלב שלכם ומי יודע, אולי בקיץ כבר תוכלו להשוויץ איתו בפארק. אל תשכחו להצטייד בחטיפים לפני.   

הזמינו חבר על ארבע לפליי דייט – אין יותר כיף ממפגש משותף עם חבר על ארבע בימים גשומים. הכינו להם אזור משחק ופנקו אותם בצעצועים וחטיפים. 

בוק מהסרטים- זה הזמן להיות יצירתיים ולחדש את אלבום התמונות – לכו על פוזות מצחיקות, סרטוני טיק טוק, תמונות בסלואו מושן….כל מה שיעשה כיף ויהיה מצחיק לשניכם. 

חיותא מאחלת לכם הרבה ימים של כיף והנאה בבית ומחוצה לו. ממש לא בא לנו לבאס, אבל כדאי לדעת שמשחקים מכל סוג שהוא יכולים להוביל גם לפציעות. בשביל זה יש ביטוח בריאות לחיות מחמד של חיותא


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים