bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

איך להכין את הכלב שלך לחורף? 3 המלצות חמות (וגם אזהרות)

איך מכינים את הכלב\ה לחורף? כמה טיפים שחשוב לדעת

21/10/2021
Dog ready for winter

החדשות הטובות: אם אתם גרים בישראל, סביר להניח ששלג כבד ואגמים קפואים לא יפריעו לכלב שלכם לחיות את החיים שלו.
החדשות הרעות: גם חורף “קליל” ישראלי יכול להיות מסוכן עבור הכלבים; אז איך הופכים אותו לפשוט וחמים גם עבורם?

החורף מזמן המון רגעים נעימים ויפים עם הכלב – כרבולים מתוקים, טבילות מסעירות בשלוליות וטיולים מרעננים במזג אוויר צונן, אבל האמת היא שלצד הרגעים היפים, החורף עלול להיות לא נעים ואפילו מסוכן עבור הכלבים (תזלזלו כמה שאתם רוצים בחורף הישראלי הקליל, אך מידי חורף כלבים מגיעים למשרדי הווטרינרים עם היפותרמיה). מה עושים כדי לשמור עליהם גם בחודשים הקרים?

Wet dog in winter

#1 מתלבשים על החורף ומגינים על הפרווה

בעוד שיש כלבים שקר להם בחורף, וכאלו שלא, דבר אחד בטוח – כל הכלבים נרטבים. כשהפרווה של הכלב או של הכלבה רטובה, יכולים להיווצר קשרים, ועוד לא דיברנו על העובדה שזה לא נעים לכלב והוא יכול להצטנן. 
מעיל במידות של הכלב שלכם יכול להיות שימושי, לא משנה מה הגודל שלו, ולהגן עליו מפני הגשם, בטיולים חורפיים.

ומה עם הקור? ובכן, ככל שהכלבים יותר קטנים וקצרי פרווה, הם יכולים לאבד טמפרטורה בקצב גבוה יותר. כלב ששוקל 3 ק”ג יכול להיכנס בקלות להיפותרמיה, סוודר יכול לשמור עליו מפני הקור (ובואו נדבר דוגרי – זה הכי חמוד שיש). אם הכלב שלכם גדול, פחות סביר שהוא יסבול מהיפותרמיה, אבל תמיד שווה לחוש את הכלב ולהתייחס למאפיינים האישיים שלו. 

ומה עם הרגליים? כיום אפשר למצוא “בוטיז” – מגפונים ששומרים על הרגליים של הכלבים. הן חיוניות באיזורים מושלגים, אבל מעולות גם בימי גשם “רגילים”.

dog wearing winter jacket

#2 לשמור על הכלבים חמימים ויבשים

חזרתם מטיול? יבשו את הפרווה של הכלב כדי למנוע קשרים והתקררות. כשאתם בבית, חשוב לוודא שיש לכלב את הפינה שלו ושהיא חמימה ונעימה. אולי כדאי למקם את ה”מרבץ” שלו על השטיח ולא על הרצפה, כדי לבודד אותו מפני הקור? אולי תעדיפו להוסיף לו שמיכה? לכל כלב ולכל משפחה יש את הפתרונות הנכונים עבורה. 

אם אתם מפעילים הרבה מזגן בימי החורף, הקפידו במיוחד על צריכת המים שלו, כדי למנוע התייבשות.

#3 להתמודד עם רעמים וברקים 

כלבים רבים סובלים מסטרס בזמן שרעמים וברקים מופיעים, יש את אלו ש”מתכרבלים” בעצמם בלי לזוז, ויש את אלו שרוצים לברוח ברגע האמת (מסוכן במיוחד בזמן טיולים) ויש את מי שמתחבאים מתחת למיטה. מה עושים כדי לשמור עליהם?

קודם כל, מתכננים את הטיולים בצורה חכמה: אפשר לקצר את הטיול, להקדים או לאחר אותו, כל מה שצריך, כדי להימנע משהייה בחוץ, בעת סופה. הרעשים והאורות המפתיעים יכולים להוביל לניסיון בריחה מסוכן של הכלב. 

חשוב לדעת – תכנון חכם של המסלולים הוא לא מספיק, כי ברקים יכולים להגיע בהפתעה, אז מה עושים כדי להכין את הכלב להפתעות כאלו? פנינו למאלף הכלבים שי רצר כדי להבין מה כדאי לעשות. “הבעיה עם כלבים וגורים הוא שהם רגילים לצלילים סטנדרטיים ולא לצלילים חדים, שעלולים להבהיל אותם”. מסביר שי. 

אז מה עושים?

“המטרה היא ליצור לכלב מגירה אסוציאטיבית של צלילים חדים, עם הקשר חיובי”. 

כיצד יוצרים לכלב “מגירה” ומכינים אותו לרעמים ולברקים? אנחנו מסבירים. 

dog covered with blanket

מה עושים עם גורים?

“הגורים עוד לא חוו שום דבר וקל לבנות מגירה אסוציאטיבית חדשה עבורם” אומר שי ומסביר מה עושים:

  • משמיעים צלילים: אפשר להיעזר ביוטיוב כדי למצוא סרטון “סופה” ולהשמיע אותו לגור, כשהוא רעב. חשוב להתחיל עם ווליום נמוך, וברגע ששומעים את צליל הרעמים, יש להעניק לגור משהו טעים לאכול. 
  • מפסיקים: הגור שמע את הצליל ואכל? זה הזמן לעצור את הסרטון ולהפסיק להאכיל. 
  • מעלים את הווליום: ממשיכים את הסרטון, עם ווליום גבוה יותר, ושוב, כשנשמע צליל חד, מעניקים אוכל ושוב – עוצרים. 
  • ממשיכים בתהליך, בהדרגה: משמיעים לכלב את הסרטון עו מספר פעמים, עד שמגיעים לווליום גבוה. 

המטרה היא להגיע למצב שבו בבית ישמע קול גבוה של סופות רעמים, והגור עדיין יהיה רגוע. כשעובדים בנחת ובהדרגה, עם אוכל טעים, זה לגמרי אפשרי, לדברי שי. 

עבור כלבים מבוגרים שכבר חוששים מברקים ורעמים?

אם הכלב שלכם כבר חושש מרעשים חדים, האתגר יהיה מורכב יותר, אבל בהחלט יש מה שניתן לעשות. בשלב שבו כלבים כבר חווים את הרעשים כטריגר שמוביל לפחד, שמתבטא בנבחנות, ריור, הסתתרות מתחת למיטה, צרכים בבית ורעידה חסרת מעצורים – צריך להשקיע בעבודת שיקום. 

אז מה עושים? במקרה כזה, כדאי לעבוד בדומה לארבעת השלבים של הגורים, אבל לאט הרבה יותר. שי מממליץ לעבוד במשך שבוע שלם עם רעש רעמים חלש, תוך כדי האכלה ולהעניק אוכל לכלב רק בזמן ששומעים את הצלילים. 

אחרי השבוע הראשון, אפשר “להעלות ווליום”, אחרי כל מספר ימים, ותוך כדי, להחליף לאוכל מגרה יותר; ככל שמעלים את הווליום כך משדרגים לכלב את התגמול, לאוכל הטעים ביותר מבחינתו. 

היא אמנם דורשת זמן והשקעה, אך השיטה הזו מצליחה לסייע לכלבים רבים. במקרי קצה, כשהכלב בחרדת שיא, יש מאלפים שממליצים, אך ורק בהמלצת וטרינר או מאלף מקצועי, להיעזר בטיפול תרופתי שמקל על הטיפול ההתנהגותי. אז חשוב שתדעו שגם אם אתם לא מצליחים בבית, תמיד יש עוד דברים שאפשר לעשות. 

dog with leash crossing the road

ממה להיזהר בחורף?

  • פרעושים וקרציות: מה, הם לא שובתים בחורף? ובכן, בעוד שבאיזורים קרים הם אכן לא פעילים, חשוב לזכור שבבית הם ממשיכים לחיות טוב, הביצים לא מפסיקות לבקוע וכלבים עלולים להיות בסכנה, לכן חשוב להקפיד על הטיפולים המניעתיים לאורך כל השנה. 
  • “כמו שפעת” – פארא אינפלואנזה: היא יכולה להיות מסוכנת לכלבים, אבל כל עוד אתם מקפידים על החיסון השנתי הסטנדרטי לכלב, הוא מכוסה. 
  • רעב: אז נכון, קור קיצוני הוא לא נפוץ בישראל, אבל בימים קרים במיוחד, הכלבים עלולים להיות רעבים, כי הגוף שלהם מוציא אנרגיה רבה כדי לשמור על הטמפרטורה. בכאלו ימים הווטרינרים ממליצים להעניק לכלב מנה גדולה יותר, אם הוא דורש. 

אז מה התכניות שלכם לחורף עם הכלב? מה שלא תעשו – שמרו עליו ועל עצמכם ותיהנו מהכרבולים. בקיצור – שיהיה חורף נעים. 


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

למה דווקא חיותא?

ny clouds
pet-insurance-back-side

להצעת מחיר עבור ביטוח החיה שלך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים