whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

נאלצים לעזוב את הבית? כך תרגילו את הכלב לבית או סביבה חדשה

אם גם אתם מצאתם את עצמכם בימים אלה נודדים יחד עם הכלב לבית אחר, הנה כמה טיפים מהמאלף שלנו, בן אביטל, שיעזרו לכם להרגיל אותו לסביבה החדשה.

writer-avatar

נכתב ע״י בן אביטל – מאלף

24/10/2023

מעבר למקום מגורים חדש: הפרת השגרה

כולנו עוברים ימים של טלטלה רגשית עם פגיעה משמעותית בשגרה היומיומית שלנו. אלה מאיתנו שגם נאלצים לעזוב את ביתם מסיבות שונות ומוצאים את עצמם בבית זמני אחר, בית הארחה וכדומה, חווים טלטלה גדולה אף יותר.  

כך גם הכלבים שלנו. 

אז נכון, הכלב הוא אמנם חיה נודדת אשר לאורך האבולוציה למדה להסתגל לשינויים משמעותיים באורח החיים שלה, אולם עדיין חשוב לזכור שכל מעבר כזה מהמקום המוכר והבטוח עלול להוות עבור הכלבים שלנו טריגר משמעותי לתחושות של מתח ולחץ אשר עלולות להוביל, בסופו של דבר, ל-3 תגובות אפשריות (בהתאם לאופי של הכלב)- קיפאון, בריחה, תקיפה. יחד איתן עלולה להגיע שורה של שינויים או הפרעות בהתנהגות כמו ביטויי תוקפנות, התנהגות הרסנית, הפרה של כללי התנהגות בסיסיים, אובדן תיאבון וכדומה.  

חשוב לזכור שלא מדובר כאן במעבר דירה רגיל, אלא בשינוי עמוק ומשמעותי יותר – הכלב צריך להסתגל לא רק לטריטוריה חדשה, אלא לעיתים גם לחיות יחד עם אנשים חדשים (שאת חלקם הוא לא מכיר), חיות מחמד אחרות ותחת תנאים שאינם מאפיינים ימי שגרה. 

אם מדובר בגור, תהליך המעבר עשוי להיות קל יותר. אם מדובר, לעומת זאת, בכלב בוגר, זה כבר כל מקרה לגופו. עליכם להפעיל שיקול דעת ולהבין מה נכון יותר בשביל הכלב שלכם, בהתאם לאופיו. בכל מקרה, תהליך ההסתגלות עשוי לקחת מספר ימים עד שבוע לכל היותר. 

כמה טיפים למעבר חלק יותר

צאו לטיול כוכב – דמיינו לרגע שהבית החדש אליו עברתם באופן זמני הוא מרכז הכוכב. ועכשיו נסו להביט על אותו בית במבט על, כמו מרחפן, והתחילו לנוע עם הכלב ממרכז הכוכב לקצוות השונים שלו. צאו בכל פעם לנקודה אחרת, למרחק של כ- 100 מטר וחזרו חזרה למרכז. הקדישו לכך כ- 30-60 דקות בכל פעם. במהלך כל אחד מהטיולים האלה, אפשרו לו לרחרח כל פינה. טיול הכוכב הזה יאפשר לכלב שלכם למקם את עצמו במרחב החדש, להכיר את הצלילים והריחות החדשים ולהבין איפה הוא נמצא. תנו לו באותה הזדמנות גם לעשות את הצרכים שלו ולסמן את הטריטוריה החדשה.  

סיירו איתו בבית החדש עם רצועה – כנסו איתו למקום המגורים החדש שלכם עם רצועה ותנו לו לטייל ברחבי הבית. אם יש כבר כלב אחר שגר באותו בית, קחו את שניהם יחד לטיול משותף. זה גם יגרום להם להתחבר זה עם זה וגם יעזור לכלב שלכם להתוודע לסביבה החדשה. תנו לו לרחרח כל פינה בבית. 

צרו לו פינה משלו – אם אפשר, רצוי להביא איתכם למקום המגורים החדש את המיטה, השמיכה, המזרן או כל דבר אחר שיזכיר לו את הבית הקבוע שלכם ויגרום לו להרגיש בבית גם שם. נסו לייצר עבורו פינה משלו במקום מרכזי בבית והתחילו להרגיל אותו לשכב שם באופן קבוע. 

הכפילו את כמות הטיולים היומיים –  כלב עייף הוא כלב שמתנהג יפה יותר. כלל המפתח כאן הוא להתיש את הכלב בפעילות גופנית, גם כדי לשחרר אנרגיות ומתחים וגם כדי להשאיר לו פחות אנרגיות להתנהגויות מזיקות כמו נשיכה, לעיסה או כל התנהגות הרסנית אחרת. 

נסו לשמור על השגרה ככל שניתן –  הקפידו להמשיך להאכיל את הכלב בשעות הרגילות ובאוכל הרגיל שלו, צאו איתו לטיולים בשעות אליהן הוא רגיל ונסו להמשיך ולבצע את אותן פעולות שנהגתם לעשות יחד לפני המעבר.  זמן האיכות המשותף שלכם יחד חשוב כעת יותר מתמיד. הקדישו לו יותר זמן עד כמה שאפשר והקפידו לתת לו את התחושה שזה אמנם בית חדש ולא מוכר, אבל אתם עדיין איתו. 

לאילו הפרעות התנהגות יש לצפות ומה אפשר לעשות? 

אחת הבעיות השכיחות יותר במצב זה היא נסיגה לעשיית צרכים בבית, שכן הכלב יודע שמדובר בבית זר ומבחינתו, כללי ההתנהגות הרגילים אינם חלים גם שם. כדי להתמודד עם הבעיה, תוכלו להקפיד לשמור על הכלב צמוד יותר אליכם – או באמצעות שימוש קבוע ברצועה או באמצעות כלוב / גדר אילוף – בהנחה שהוא אכן יודע ומכיר מהו כלוב אילוף. אלה יוכלו לשמש כ”חפץ המעבר” הבטוח שלו במרחב חדש ולא מוכר.   

בעיה נוספת שעלולה להתעורר היא נטיה לקפוץ על אנשים – גם כאן, הקו המנחה הוא להישאר עם הרצועה על הכלב כדי לשלוט טוב יותר בהתנהגות שלו. חשוב גם להשגיח יותר על הכלב בסיטואציה הזו שכן כלב שנאלץ להתמודד עם מעבר לטריטוריה חדשה עלול לנסות לברוח. השימוש ברצועה או בכלוב אילוף יכולים למנוע גם את זה. בכל מקרה, נסו לשמור על קור רוח, לשדר לו שהכל בסדר ולהמשיך לנהל את השגרה המשותפת שלכם, ככל שניתן.    

חיותא מאחלת לכל בעלי הכלבים באשר הם ימים שקטים וטובים יותר וחזרה מהירה לשגרה המבורכת.  


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים