whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

עשה ואל תעשה: כיצד תשמרו על ניקיון ארגז החול של החתול שלכם

מדוע חשוב לשמור על ניקיון ארגז החול של החתול שלכם, כיצד מנקים אותו ובאיזו תדירות? מדריך ריחני

writer-avatar

נכתב ע״י עינב ב.י.

נבדק ע״י ד״ר דותן מ.

30/04/2024

חתולים הן חיות די עצמאיות בסך הכול, אבל אחד התחומים שבו הם כן זקוקים לבעלים שלהם הוא ניקוי ארגז החול שלהם.

כאשר מדובר בחתולים החיים בבית, יש לניקיון ארגז החול חשיבות רבה: לחתולים יש חשיבות יתרה למקום בו הם עושים צרכים ולכיסוי שלהם ובמקרה כזה ארגז החול הוא חלק משמעותי בבית. אלו כמובן השירותים היחידים שלהם, ובניגוד לשירותים שלנו, בני האדם, אין בו מנגנון של ירידת מים המונע ריחות לא נעימים והצטברות לכלוך. עם זאת, גם חתולים שמבלים זמן מחוץ לבית צריכים ארגז חול. אומנם יש חתולים החיים בעיקר בחוץ וכלל לא עושים צרכים בבית, אבל מצד שני יש חתולי חוץ-בית שדווקא מעדיפים לעשות בארגז, במיוחד אם הם שוהים שעות ארוכות בבית או ישנים בבית בלילה.

למה חשוב לנקות את ארגז החול של החתול?

קודם כל – ריח. אם לא תנקו את ארגז החול של החתול שלכם בקביעות, הבית שלכם יתמלא בריח, איך לומר, לא נעים במיוחד. שנית, חתול הוא חיה נקייה מאוד המקפידה לנקות את עצמה בקביעות. אם הארגז החול שלו לא נקי מספיק לטעמו, הוא יעדיף לא להשתמש בו, ויחפש מקומות אחרים לעשות בהם את הצרכים שלו – למשל ארון הבגדים שלכם, מתחת לספה ועוד.

סיבה נוספת וחשובה בגינה יש להקפיד על ניקיון ארגז החול היא בריאות החתול שלכם – ובריאותכם שלכם. חתולים יכולים להימנע מהשתנה או להיכנס לסטרס בשל ארגז לא נקי ובכך לפתח מחלות דרכי שתן תחתונות שמאוד נפוצות אצלם על רקעים אלו. הצטברות ההפרשות בארגז חול לא נקי עלולות גם להוות גם סכנה זיהומית למערכות העיכול והנשימה, הן לחתול והן לבני הבית, בעיקר כשמדובר על ילדים קטנים, נשים בהריון ומוחלשי מערכת חיסון. נכון, ניקוי הארגז הוא לא פעולה נעימה במיוחד, אבל היא מאפשרת לכם, הבעלים של החתול, לעקוב אחר הבריאות שלו באמצעות מעקב אחר הצרכים שלו:

אם החתול שלכם נותן יותר שתן מהרגיל, זה סימן מחשיד לבעיית כליות או מחלת הסוכרת למשל. מהצד השני, בחתולים זכרים נפוצה מאוד בעייה מסכנת חיים שנקראת חסימת שתן, במהלכה החתול ייכנס באופן תכוף בחוסר שקט לארגז, יילל הרבה ובחול לא תראו כלום. זה מצב שמצריך פניה דחופה למרפאה או למרכז החירום ובזכות השימוש בארגז החול קל הרבה יותר לעלות עליו בזמן.

מבחינת הצואה, בעזרת ארגז חול ניתן לדעת אם החתול או החתולה סובלים משלשול שיכול להיגרם משלל בעיות שונות, דם בצואה או דם מעוכל שיצבע את הקקי בשחור, או מנגיעות בתולעים שייראו כמו גרגירי שומשום או אטריות בתוך הצואה. ומצד שני, אם במשך כמה ימים לא נראה קקי בארגז, או שהקקי יבש וקשה כמו אבנים או שגם כאן, החתול או החתולה נכנסים באופן תדיר ומנסים לעשות, ייתכן מאוד שהדבר מצביע על עצירות. עצירות בחתולים יכולה להצביע על בעיות במזון, חוסר שתיה או ליקוק יתר וצבירת כדורי שיער במעי. בעיה נוספת רפואית חמורה יותר נקראת ״מגה קולון״ – המעי הגס מתרחב, הצואה מצטברת ולא יכולה לצאת וגם כאן מדובר במצב שמצריך טיפול רפואי מהיר.

כיצד לעודד את החתול שלכם לעשות את צרכיו בארגז?

חתולים אוהבים פרטיות, מתברר, והם מעדיפים לעשות את הצרכים שלהם לא לעיני כל. לכן, מומלץ לשים את ארגז החול שלהם בפינה מבודדת ופרטית יחסית בבית. הקפידו שלחתול תהיה גישה נוחה לארגז, ושהוא לא יהיה קרוב מדי לכלי האוכל והמים שלו, משום שזה עלול לגרום לו לא לרצות להשתמש בו.
בנוסף, חשוב שהארגז יהיה מותאם לגודל החתול ושארגז החול יהיה מספיק גדול כדי שהחתול יוכל להסתובב בו וגם לחפור בחול – מכיוון שחתולים נוהגים לכסות את צרכיהם. באופן טבעי, חתולים גדולים יזדקקו לארגז גדול יותר מחתולים קטנים. כמובן, חתולים הסובלים ממוגבלות כלשהי בתנועה צריכים ארגז חול בעל שוליים נמוכים כדי שיוכלו להיכנס אליו בנוחות. אם יש לכם יותר מחבר חתול אחד, כלל האצבע קובע שכל חתול צריך ארגז. לא כל החתולים ירגישו בנוח לחלוק את השירותים שלהם עם חתול נוסף.

יש אנשים שהצליחו לאלף את החתולים שלהם לעשות את צרכיהם בשירותים (כן, כן) אבל עדיין – עבור רוב חתולי הבית ארגז החול הוא המקום המועדף לעשיית הצרכים. דווקא בגלל זה, חשוב לדעת שכאשר חתול שהיה רגיל לכך מתחיל לעשות את צרכיו במקומות אחרים בבית, ייתכן כי הוא סובל מבעיה רפואית או התנהגותית מסוימת, או משילוב ביניהן.

בבעיות רפואיות רבות בחתולים, סטרס הוא גם הגורם העיקרי, בעיקר דלקת שתן סטרילית של חתולים (Feline Idiopathic Cystitis), שמופיעה ללא זיהום חיידקי כלל ועלולה לגרום לחסימת שתן קשה בחתולים זכרים צעירים. הסברה היא שמצב זה מתווך על ידי הרגשת סטרס ולכן גם חלק מהותי בטיפול במחלה כולל נוגדי חרדה. ממה נגרם הסטרס? חתולים רגישים לשינויים ולכן כל דבר גדול כמו כניסת חתול או כלב חדש, מעבר דירה, שיפוץ בבית, לידת תינוק או אפילו קטן ולא מורגש מצידנו – חתול חדש שהופיע בחצר, שינוי של רהיט המונע מהחתול קפיצה למקום אהוב, וילון שמסתיר את הנוף – יכולים לגרום להם לשינויים בהרגלי היציאות. עד שתבררו את מקור השינוי בהתנהגות, הקפידו לנקות את המקומות בהם בחר החתול שלכם לעשות את צרכיו, כדי למנוע ממנו לחזור לאותן הנקודות בפעם הבאה שיצטרך קקי ו/או פיפי. במקביל בדקו טוב טוב את הארגז – האם הוא נקי, האם החול יבש לגמרי, האם אין חלק שבור וכו’.

איך לנקות את ארגז החול ובאיזו תדירות?

אז נכון שחתולים נוהגים לרוב לכסות את הצרכים שלהם, אבל הכיסוי הזה לא מספיק. מומלץ לנקות את ארגז החול פעם ביום. לא צריך להחליף את כל החול – אבל חשוב להוציא כמובן את הצרכים עצמם וגם את החול שמסביבם בעזרת כף ייעודית. אם החתול שלכם עושה הרבה צרכים ביום באופן קבוע – או לזמן קצר מסיבה מסוימת (למשל שלשול) – הקפידו לנקות את הארגז כמה פעמים ביום או להוסיף עוד ארגז.

אחת לשבוע-שבועיים מומלץ גם להחליף את כל החול בארגז ולשטוף אותו היטב. מומלץ להשתמש במים בלבד, עם מעט סבון עדין אם יש צורך, אבל לא בחומרי ניקוי חזקים או אקונומיקה. השימוש בחומרים אלו בארגז סגור יכול להוות סיכון בריאותי בשאיפה ובכלל, חתולים רגישים הרבה יותר מאיתנו לריחות חזקים ועלולים להדיר רגליהם מהארגז לאחר שנוקה בחומרים כאלה.

יש סוגים שונים של חול בהם ניתן להשתמש – הסוג שתבחרו תלוי בהעדפות שלכם ושל החתול שלכם: בין אם זה חול חצץ, חול מתגבש, חול קריסטלי ועוד. כמה חול כדאי לשים בארגז? החול צריך להיות מספיק עמוק כדי שהחתול יוכל לחפור בו ולכסות את צרכיו, לכן ההמלצה היא שהוא יהיה בגובה של כשני שליש מגובה הארגז. לכמות החול יש חשיבות גם בהיבט של ספיגת הריחות השונים.

מפיגי ריח וארגז חול רובוטי

אם על אף ההקפדה על הניקיון ועל כמות חול מספקת הבית שלכם עדיין אפוף ריחות לא נעימים, תוכלו לנסות כמה צעדים. קודם כל, הקפידו לשים את הארגז במקום מאוורר יחסית, ולא בפינה סגורה וחשוכה. שנית, ישנם ארגזי חול לחתולים עם מכסה, מעין ארגזים סגורים, המצמצמים מעט את פליטת הריחות ברחבי הבית. עדיין, חשוב לאוורר אותם כדי שלא יצברו ריח חזק מההפרשות לחתול שמשתמש בו. דרך נוספת היא להשתמש במפיגי ריח שונים אחרי שמנקים את הארגז – אחד מהמוכרים והפשוטים בהם הוא סודה לשתייה. אם אתם משתמשים במפיגי ריח אחרים, שאינם נטולי ריח כמו סודה לשתייה, הקפידו שלא מדובר במפיגי ריח בעלי ריחות חזקים מדי שעלולים לגרום לחתול שלכם להימנע משימוש בארגז החול שלו.

ואם ניקיון הארגז הוא פעולה שאתם מעדיפים להימנע ממנה לחלוטין – תוכלו לרכוש ארגז חול רובוטי שמנקה את עצמו. ארגזי חול אלו מצוידים בחיישנים, כך שהם מוודאים שהחתול לא נמצא בארגז בזמן הניקיון, ואתם כמובן יכולים לקבוע את תדירות הניקיון – תלוי בתדירות היציאות של החתול שלכם.

ארגז חול נקי הוא לא רק נעים יותר – הוא גם דרך לשמור על בריאות החתול שלכם ולהשגיח עליה. אם חלילה משהו קורה בכל זאת, חיותא תשמור עליו – ועליכם – עם ביטוח בריאות לחתול.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים