whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

צריכים לדבר על זה: נטישת כלבים

יותר ויותר כלבים ננטשים ונשארים לטיפולן של העמותות. מה עומד מאחורי התופעה ואיך אפשר למנוע אותה? הנה כל מה שכדאי לדעת.

writer-avatar

נכתב ע״י אלינור ס.

נבדק ע״י ד״ר דותן מ.

24/05/2023

לאמץ כלב זה תמיד קטע מרגש. לבית מצטרף בן משפחה חדש ופרוותי שהופך להיות חלק בלתי נפרד מהשגרה היומית שלנו. לרובנו קשה לדמיין סיטואציה בה נחליט להוציא פתאום את הכלב מהמשפחה. אבל האמת היא שמשפחות מאמצות רבות נוטשות בהמשך הדרך את הכלבים שלהן. אז מה עומד מאחורי התופעה ואיך מלחמת חרבות ברזל קשורה לזה?  

ירידה בכמות האימוצים מול עליה בכמות הנטישות

השנים האחרונות היו לא קלות עבור הארגונים המטפלים בכלבים. אותם ארגונים מדווחים על מגמת ירידה של עשרות אחוזים בכמות האימוצים, ומנגד עלייה בכמות הנטישות. בעמותת “תנו לחיות לחיות” מעדכנים  כי מספר הכלבים שאומצו בשנת 2022 לעומת 2021 ירד בכ-50%. רק 347 כלבים ו-181 חתולים בלבד. זאת לעומת 667 כלבים ו-226 חתולים שאומצו ב-2021, ו-1,078 כלבים ו-267 חתולים שאומצו בשנת 2020. נתונים אלה נמוכים גם לעומת נתוני שנת 2019 (לפני הקורונה), אז אומצו 705 כלבים ו-266 חתולים. גם בעמותות אחרות מדווחים על ירידה של 60%-70% בהיקף האימוצים, ובמקביל עלייה בכמות הנטישות. כל אלה מובילים לכך הכלביות העירוניות והעמותות השונות מלאות עד אפס מקום. 

מטריד: מדובר בתופעה בינלאומית  

יש כאלה שיגידו שאחוזי הנטישה הגבוהים מיוחסים לתקופת הקורונה ולגל ההחזרות שהגיע אחרי החזרה לשגרה. אבל  דפנה דעואל, מנהלת שיווק, מתנדבים וקשרי קהילה בעמותת SOS חיות, מספרת: “המצב נהיה קשה יותר ויותר מדי שנה. הקורונה כבר מזמן מאחורינו, וזה קצת תמים לתלות בזה הכל. אחת הבעיות במדינת ישראל היא שהמדינה מעולם לא לקחה אחריות או פעלה להפחתת ההתרבות הטבעית של בעלי החיים. אנחנו רואים היום פיצוץ אוכלוסין בכל מקום, וזה מגיע לפתחה של SOS חיות. בסוף, החיות שנפלטו מגיעות אלינו, ואם אנחנו לא עוזרים – זה לא קורה. יש לעמותה פעילים ומתנדבים פזורים בכל הארץ, שמביאים לסניפי העמותה גם כלבים חולים ופצועים שצריכים טיפול רפואי – לעיתים מדובר באימהות וגורים, שחלקם חולים בפארוו. אנחנו ממוטטים בגלל העומס הרב, ואין מספיק תרומות או משפחות מאמצות כדי להתמודד עם הכל”. 

כשניסינו לברר האם מדובר בתופעה מקומית בלבד, דפנה מחדדת: “אנחנו בקשר עם עמותות באירופה ובארצות הברית וזה קורה בכל העולם. בין אם המספרים דומים או רחוקים מהמצב בישראל, מדובר על תופעה לא נעימה ולא רצויה, שצריך להתמודד איתה ולמגר אותה”.

על נטישה או “החזרת” כלבים 

אימוץ של כלב מציל למעשה שני כלבים. זה שמאומץ וזה שנכנס במקומו אחרי שהתפנה עבורו מקום. אבל מה קורה כשכלב שכבר אומץ, מוחזר על ידי הבעלים לעמותה או מושלך חזרה לרחוב? “החזרת” כלבים היא תופעה המתייחסת לבעלי כלבים שננטשים ע”י בעליהם עקב קשיים שונים עליהם נפרט בהמשך. יש גם תופעה של נטישת גורי כלבים, בעיקר על רקע העובדה שעד גיל 3 חודשים אין חובה לבצע חיסונים או התקנת שבב, מה שמקשה על איתור הבעלים הנוטש.  כדאי לדעת שבמקרה של כלב מסומן, הבעלים לא יוכל לחמוק מאחריות בקלות ולא רק שיקבל קנס על שוטטות של הכלב שלו, אלא מחויב ע”פ חוק לשלם גם על הוצאות הטיפול בכלביות השונות, לרבות טיפול רפואי, עד שהכלב ימצא בית חדש.  

מהן הסיבות שבגללן משפחות נוטשות כלבים?

לכל משפחה יש את הסיבות שלה, ולפעמים יש יותר מסיבה אחת. אבל הנפוצות שבהן הן גירושין, מעבר דירה, “לקחנו ממישהו שמסר וגילינו שזה לא מתאים”, “הילדים הבטיחו לטפל, אבל הם לא עומדים בהתחייבות”, אלרגיות שהתגלו פתאום, בעיות התנהגות קשות להתמודדות, מעבר לדירה שכורה שאינה מאפשרת גידול בעל חיים, רילוקיישן, חופשה ארוכה בחו”ל, קושי כלכלי לממן את הוצאות הטיפול ובעיקר, כל מה שקשור במימון העלויות הרפואיות בעיקר אם מדובר במחלות כרוניות של הכלב או בכלב קשיש הזקוק לטיפולים יקרים כמו טיפולי שיניים.    

כלבים תחת אש: נטישת כלבים במלחמת חרבות ברזל  

אירועי השבת השחורה ומלחמת חרבות ברזל שהגיעה בעקבותיה הביאה לגל חדש של נטישות כלבים, הפעם מסיבות אחרות. היו כלבים רבים שברחו בבהלה מביתם בעקבות הדי הפיצוצים ורצף האזעקות שאיפיינו את אותו בוקר של ה-7 באוקטובר, אחרים ננטשו ע”י משפחות שפונו מהתופת בבהילות, מהעוטף ומהצפון, ולא יכלו לקחת את הכלב איתן ויש כמובן את אלה שחוו את הזוועות על בשרם או כאלה שבעליהם נרצחו, נחטפו או נפצעו. 

מוטרדים מבעיית הכלבים הנטושים? הנה מה שאפשר לעשות

  • בררו על עמותות באזור שלכם- קיימות עמותות רבות המעניקות מענה ומחסה לכלבים נטושים. אתם מוזמנים לברר על העמותות שפועלות באזור המגורים שלכם ולראות איך אתם יכולים לסייע להן להתמודד עם אתגר הכלבים הנטושים.  
  • חושבים לאמץ? שקלו את ההחלטה ברצינות. מכירים חבר שרוצה לאמץ? אתם יכולים לעודד אותו, אבל גם להזמין אותו לחשוב על המחויבות הגדולה. זה לכל החיים. 
  • מכירים מישהו שרוצה לאמץ, והוא רציני? חברו אותו לאחת העמותות. “רק כאלו שרוצים חבר לכל החיים. יש לנו כלבים שעברו גיהינום ורוצים בית חם לכל החיים”, אומרת ד”ר מעוז נבון, מעמותת תנו לחיות לחיות. 
  • תרומה לעמותות: צעצועים לכלבים, מגבות, שמיכות – ברוב העמותות שמחים לקבל תרומות כאלו. גם מזון בקופסאות שימורים וחטיפים מתקבלים בברכה. ב-SOS חיות מציינים שישמחו במיוחד לקבל כלובי אילוף וגדרות. 
  • התנדבות לאומנה: אם אתם עדיין לא פנויים לאמץ אבל רוצים לסייע, אפשר לעזור לכלבים הנטושים באמצעות תהליך אומנה. פנו לעמותות ושאלו גם על האפשרות הזו (או חפשו מידע על אומנה באתרי העמותות). 

נטישה בשל קושי לממן טיפולים רפואיים? לא אם יש לכם חיותא 

תופעת נטישת כלבים על רקע קושי לממן עלויות טיפול יקרות, כמו במקרה של מחלות כרוניות, הופכת נפוצה הרבה יותר.  אנחנו יודעים שתרחיש של נטישת הכלב שלכם נראה לכם כרגע לא הגיוני בעליל, אבל מה אם תיאלצו לשלם חשבונות רפואיים של 6,000 או 12,000 ש”ח? בדיוק כאן חיותא נכנסת לתמונה – כי כשיש לכם גב וכיסוי להוצאות, אין סיבה להיבהל – גם לא כשצרות באות בצרורות. עדיין אין לכם חיותא? קליק אחד ואתם מכוסים.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים