whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

אילוף כלבים – מה הגיל להתחיל?

מתי להתחיל לאלף גורים? כל מה שחשוב לדעת!

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

16/02/2022

כולנו רוצים שהכלבים שלנו יתנהגו יפה בבית, שלא ינבחו באמצע הלילה ושלא ילעסו את הנעליים האהובות עלינו, אבל מתי להתחיל לאלף אותם? יצאנו לשוחח עם 3 מאלפי כלבים לשמוע מתי ואיך להתחיל עם אילוף כלבים

באיזה גיל כדאי להתחיל אילוף גורים?

כשמאמצים גור, בדרך כלל שומעים שלל המלצות, חלקן סותרות, יש את מי שיגידו לכם להתחיל לאלף מגיל אפס (טוב, לא באמת מאמצים בגיל אפס, אבל לפחות מהימים הראשונים בבית), יש את מי שיגידו לכם לחכות חצי שנה ואפילו יותר, אבל מה נכון לגור או לגורה שלכם?

Women-trains-puppy

כדי למצוא תשובה על השאלה פנינו לשלושה מאלפים מובילים: שי רצר, בן אביטל ואיילה נאור. 

שי רצר: “לא מומלץ להתחיל לאלף רק בגיל ההתבגרות”

Shai Retzer dog trainer playing with puppy
המאלף שי רצר עם גור רך במיוחד

שי רצר עוסק באילוף, חינוך ופתרון בעיות התנהגות של כלבים, בבניית מנהיגות אצל בעליהם, שיקום וסיוע לכלבים ואנשים שהדרך שלהם הביאה אותם לאבד אמון בסובבים אותם. 

כשאני שואלת את שי על אילוף גורים, הוא מרים גבה: “אני חושב שהמילה ‘אילוף’ היא קשוחה עבור גורים; בשבועות הראשונים אנחנו מקנים הרגלים ופחות מאלפים. הרבה אנשים אומרים לי שהם שמעו שלא כדאי לאלף את הגור עד גיל חצי שנה. אני אומר – בואו נחשוב על גורה בת 7 חודשים, שכבר מקבלת מחזור, אם להשוות לנערות, היא בת 12-13 ואז אנחנו מתחילים לאלף את הגור בגיל ההתבגרות ומי שהורה יודע שלהתחיל לחנך בגיל ההתבגרות זה פחות מומלץ”. 

אז מתי מתחילים?

“בגיל 7-8 שבועות כדאי להתחיל חינוך גורים וליצור תבניות התנהגות שהגור יודע וגדל לתוכן כדי שהוא ידע להיות כלב בוגר שחי בסביבה אנושית”. 

מה קורה בגיל 9 שבועות?

“אפשר להתחיל אילוף או אם לדייק אז משחקי עיצוב התנהגותי ואז בגיל 7-8 חודשים קל יותר לאלף אותו”.

בן אביטל: “אילוף מוקדם יכול לעשות דבר הפוך ולכבות את האופי של הכלב” 

Ben Avital Dog trainer holding dog
בן אביטל – האילוף של בן

בן חי ונושם את תחום האילוף, בוגר 6 הכשרות שונות לאילוף כלבים שניהל את אחד מפנסיוני הכלבים המובילים בארץ ווליווה אלפי בעלי כלבים לחיות טוב יותר עם הכלבים שלהם. 

אז תגלה לנו – מתי להתחיל לאלף?

“קיימים שני שלבים – גורות וחינוך גורים מתחילים בגיל 7-8 שבועות, אבל בזמן הזה לא מתעסקים במשמעת, אפשר לקרוא לזה מבוא לאילוף, פה יש חשיפה לעולם, למגע, למקומות שונים ובכלל – להראות לגור לאיזה עולם הוא נכנס. בשלב הזה אני מתחיל לעצב ולייצב את האופי של הגור כך שבגיל 4-5 חודשים מתחילים להציב גבולות”. 

אז עד גיל 4 חודשים אין גבולות?! אי אפשר להציב אותם קודם?

“זה יכול לעשות דבר הפוך ולכבות את האופי של הכלב, ולכן לא כדאי להתחיל לפני כן; כדאי לדעת שיש לגורים שלבים של הכתמת פחד – מספיק שמרימים קול בתזמון לא נכון ויכול להיווצר נזק בלתי הפיך”. 

איך מתחילים להציב גבולות?

” עם פקודות, איך אומרים שב, לא לקפוץ על הספה וכדומה. באופן כללי מומלץ להתחיל ממה כן ורק אחר כך מה לא”. 

אז עד גיל 4 חודשים אין מה לפנות למאלף?

“שווה להשקיע בשיעור או שניים של חינוך גורים בשלב הראשון, אבל אין שום סיבה ללכת מידי שבוע לאילוף, עם גור קטן שרמת הקשב שלו נמוכה, זה כמו להעלות לכיתה א’ ילד בן 4. כשמתחילים מאוחר יותר הקשב ורמות הריכוז גבוהים יותר”. 

יש גיל מאוחר מידי להתחיל לאלף בו?

אפשר גם לאלף כלב בגיל חמש, אבל אי אפשר לצפות ממנו להגיע לאותה תוצאה כמו גור בן חצי שנה. משך העבודה גם שונה ויש מצבים שבהם המצב הוא גם בלתי הפיך – אבל זה לעיתים רחוקות. 

בגדול יש הרגלים – גם לכלבים וגם לבני אדם. אם אדם החליט לעשן סיגריות ל-21 ימים ההרגל מוכחד. אם אפרד מההרגל ל-21 ימים יש סיכוי להיפטר ממנו – זה לא כל כך שונה אצל כלבים”.

איילה נאור: “אין בעיה להתחיל לאלף מגיל 7-8 שבועות”

איילה נאור היא מאלפת כלבים ויועצת התנהגותית לחתולים, שעוסקת באילוף כלבים, חינוך גורים, פתרון בעיות התנהגות בכלבים, ייעוץ התנהגותי לחתולים, אילוף חתולים, “ריקודים עם כלבים”, אג’יליטי, אילוף כלבים וחתולים לסרטים ולטלוויזיה ועוד.  

אז מתי להתחיל לאלף כלבים?

“מרגע שלוקחים את הכלב הביתה. כבר מגיל 7-8 שבועות אין בעיה להתחיל לאלף. לפני כן חשוב לא להפריד את הגורים מהאמא ומהאחים כמובן”

יש את מי שאומרים שאילוף לפני גיל חצי שנה מזיק

“הגישה שלי באילוף היא שכלב לא צריך בהכרח משמעת אלא לדעת לחיות בבית בצורה נוחה, ואם צריך בשביל זה משמעת אפשר להשתמש בה. חשוב להדגיש שמבחינתי המשמעת לא המטרה אלא האמצעי”. 

אז היית ממליצה על סשן אילוף כלבים שבועי כבר מגיל חודשיים?

“לחלוטין”. 

Ayala Naor Dog trainer with 2 dogs
איילה נאור – פשוט מאלפת

אז הטענות לגבי הנזק שיכול לגרום אילוף מוקדם שגויות?

“אם משתמשים בשיטות כוחניות זה יכול לגרום נזק פיזי לכלב, אבל כל עוד השיטות אינן כוחניות אז אין שום בעיה. לדעתי, עדיף ללמד את הכלב התנהגויות רצויות במקום לחכות ולאפשר לו לפתח התנהגויות לא רצויות ואז לנסות לשנות אותן. אם מלכתחילה מלמדים דברים רצויים אז אין שום בעיה”. 


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים