whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

מחקרים מראים: כלבים חולמים ויש מצב שאתם מופיעים להם בחלום

בטח יצא לכם להביט על הכלב שלכם בזמן שהוא ישן ולראות איך פתאום הוא משמיע קולות מוזרים, העיניים שלו ממצמצות בקצב מהיר, הוא מתחיל “לרוץ” במקום ואפילו מפרפר כאילו מתוך עווית. אל דאגה, חברים, מחקרים מראים שהכלב שלכם בסך הכל חולם. חיותא כאן עם התשובה לאחת החידות הגדולות והמסקרנות ביותר בעולם הכלבים – האם כלבים חולמים ובעיקר, על מה? וכן, זה חמוד בדיוק כמו שזה נשמע.

writer-avatar
07/03/2024

על כלבים וחלומות 

חוקרים מצאו שלכלבים דפוסי שינה דומים לאלה של בני אדם. זה אומר שגם הם עוברים כמה מחזורי שינה, לפני שמגיע שלב החלום בנקודה מאוד ספציפית. גם כלבים, בדיוק כמו בני אדם, חווים את שלב ה-REM בשינה שלהם, אותו שלב בו הם מתחילים לנשום באופן פחות סדיר והעיניים שלהם מתחילות לנוע בקצב מהיר. שלב ה-REM מתחיל בערך 20 דקות אחרי שהם שוקעים לשינה ונמשך כ-2-3 דקות. זהו השלב בו חולמים וזה גם השלב בו תבחינו בדרך כלל בסימנים כמו קולות מוזרים ותנועות עיניים ורגליים חריגות. ההבדל היחיד הוא שלכלבים יש מחזורי REM קצרים הרבה יותר מאלה של בני אדם, כך שבעוד שבני אדם יכולים לחוות 4-6 מחזורי שינה של 90 דקות כל אחד בלילה, אצל כלבים זה יכול להיות 15-20 מחזורים בלילה.   

ואם אתם תוהים איך החוקרים יודעים את כל זה, כי הרי זה לא שהכלב שלכם יתעורר פתאום בבוקר ויספר – “לא תאמינו על מה חלמתי בלילה”. התשובה פשוטה – באמצעות הצמדת אלקטרודות חשמליות מיוחדות למוח שלהם בזמן שינה ומעקב אחרי כל מה שעובר עליהם באותו זמן. זה לא אמור להפתיע אותנו, אחרי הכל בני אדם וכלבים די דומים מבחינה גנטית.   

כל הסימנים שהכלב שלכם כנראה חולם

סטנלי קורן הוא פרופ’ לפסיכולוגיה באוניברסיטת בריטיש קולומביה בקנדה ומחבר הספר “האם כלבים חולמים? כל מה שהכלב שלכם רוצה שתדעו”. אותו ד”ר קורן טוען שאפשר לזהות בקלות מתי כלב חולם – העיניים שלו מתחילות לזוז במהירות מתחת לעפעפיים, הנשימה שלו הופכת פחות סדירה, הוא מתחיל לרעוד או לכשכש בזנב, יוצאים לו קולות מוזרים מהפה של נהמה, יללה, או אפילו נביחה (תלוי על מה הוא חולם), הגוף שלו מתחיל לפרפר כאילו הוא עובר עווית שרירים כלשהי, והוא מניע את הרגליים כך שנראה כאילו הוא רץ מתוך שינה. לפעמים הוא יכול לנבוח כל כך חזק עד שיעיר את עצמו. אגב, אם הכלב כבר הגיע לשלב של נביחה מתוך שינה, יש סיכוי סביר שהחלום שלו כולל אינטרקציה עם כלב אחר.    

ועכשיו לשאלה הכי מעניינת – על מה בדיוק כלבים חולמים?

מתברר שבדיוק כמו שבני אדם חולמים בלילה על הויכוח שהיה להם באותו בוקר עם קולגה במשרד או על המכונית החדשה שהם מתכננים לקנות, כך גם כלבים חולמים על דברים שגרתיים ביום שלהם. במקרה שלהם זה אומר הכלבה היפה של השכנים, החתול הנודניק שלא מפסיק להציק להם והשליח מוולט שמעיר אותם בכל פעם משנ”צ. אבל בטח גם תשמחו לדעת שהם חולמים עליכם. כן, כן, יכול להיות שהחיוך הבלתי רצוני שאתם מזהים אצלם מתוך שינה קשור לזה שבדיוק הם חולמים עליכם חוזרים הביתה מהעבודה 🙂  

וזה לא הכל. פרופ’ קורן טוען שכל גזע חולם על דברים אחרים- כך, לדוגמה, הגולדן רטריבר הגרגרן יחלום כנראה על ארוחת החלומות שלו, הדוברמן יהיה עסוק יותר בחלומות על הכלב הביריון החדש שהגיע לשכונה ואיך הוא יכול לטפל בו ואילו הפוינטר יפנטז על להקת הציפורים שיושבת לה בנחת על עץ בגינת הכלבים. 

 גם ד”ר דרדייה בארט, פסיכולוגית התפתחותית וקלינית מבית הספר לרפואה בהרווארד, טוענת שדפוס החלומות של כלבים דומה מאוד לדפוס של בני אדם. בממצאי המחקר שלה כתבה ד”ר בארט: “מכיוון שכלבים בדרך כלל מאוד קשורים לבעלים שלהם, סביר להניח שהם חולמים על זה שהם משחקים איתכם או אפילו על הריח שלכם”.   

על הקשר בין חלומות לבין הגיל וגודל הכלב 

אותם חוקרים מצאו גם שהגודל כן קובע, לפחות בכל מה שקשור לחלומות. מתברר שלכלבים גדולים יותר, יש מחזורי שינה ארוכים יותר וזה אומר שהם יחלמו חלום כל 90 דקות בערך. לעומת זאת, לכלבים קטנים יותר יהיו חלומות קצרים יותר, אך בתדירות גבוהה יותר. כך, לדוגמה, הצ’יוואווה יחלום חלום כל 10 דקות.  גם הגיל של הכלב יקבע כמה הוא יחלום – גורים חולמים הרבה יותר מכלבים מבוגרים, כנראה כי יש להם הרבה יותר חוויות חדשות לעבד במוח.

נראה לכם שהכלב חווה סיוט מתוך שינה? אל תעירו אותו

אבל חלומות אצל כלבים זה לא רק לרדוף אחרי פרפרים או לאכול סטייק ענק. גם אצלם יכולים להופיע חלומות רעים או אפילו סיוטים, בעיקר כתגובה לפחדים או חרדות מחיי היום יום כמו כמו חרדת נטישה, כלב אימתני בשכונה או סופת רעמים חזקה. ד”ר בארט טוענת שאנחנו, כבעלים, יכולים לנסות ולשפר את החלומות של הכלבים שלנו בכך שנייצר עבורם סביבת חיים נוחה ובטוחה, הכוללת כמה שיותר חוויות חיובית ומשמחות. 

אבל בכל מה שקשור לסיוטים, אם אתם רואים שהכלב שלכם ממש נאבק מתוך שינה וברור לכם שלא מדובר בחלום חיובי, אל תעירו אותו. זה אומנם יכול להיות מאוד מפתה ואפילו אינטסטינקט טבעי של הורה המגונן על הילד שלו, אבל אצל כלבים זה עלול להיות מסוכן מדי עבורו ועבורכם. כולנו יודעים איך זה כשמעירים אותנו בפתאומיות ולוקח לנו כמה שניות להבין איפה אנחנו נמצאים ואיזה יום היום. כלבים עלולים להיבהל מהקימה הפתאומית ולהגיב באגרסיביות כלפי מי שמעיר אותם, מה שעלול להיות מסוכן במיוחד אם מדובר בילדים. בשורה התחתונה- עדיף תמיד לחכות שהכלב יתעורר לבד, ממליצה ד”ר בארט. 

איך יודעים אם זה חלום או עווית מסוכנת יותר?

לפעמים, הסימנים החיצוניים של חלום או עווית נוירולוגית יכולים להיות די דומים. בשניהם יכולים להופיע רעד, כיווצי שרירים ומצמוצים במצב של חוסר מודעות לסביבה. אז איך בכל זאת תבחינו ביניהם? קודם כל, חלומות מופיעים לאחר פרק זמן של שינה, בעוד שעוויתות קורות לרוב בזמן ערות. שנית, הסימנים הגופניים בעווית יהיו לרוב עוצמתיים יותר. אבל ההבדל המהותי ביותר הוא השאלה האם אתם מצליחים ״להעיר״ את הכלב. במידה וכן, סימן שמדובר בחלום. במקרה של עווית, הכלב לא יגיב לגירוי חיצוני מצידנו.

השאירו לכלב שלכם את החלומות והתחילו להתאפס על המציאות. אם הכלב שלכם יחלה או ייפצע פתאום, כדאי שיהיה לכם ביטוח רפואי של חיותא. הצטרפו עוד היום בקליק אחד.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים