whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

תזונה טבעית לכלבים – לא מה שחשבתם

טרנד התזונה הטבעית לכלבים צובר בשנים האחרונות תאוצה ברחבי העולם ומהווה נדבך נוסף בהאנשה של חיות המחמד שלנו.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

07/09/2023

תזונה טבעית (Natural food) היא למעשה האכלה במזונות שאינם מעובדים כמו בשר, עוף, ירקות, אורז, דגנים וכדומה, המוגשים לכלב כתחליף למזונות המסחריים שמגיעים לרוב בצורת כופתיות. תזונה זו יכולה להיות מבוססת על מזון ביתי שהבעלים מכינים, או על מוצרי מזון לכלבים המכילים מזון טבעי. 

אז למה בעצם תזונה טבעית, מהם היתרונות והחסרונות, והאם זה כדאי?

לפני שנצלול פנימה – הבהרה: אין לנו כוונה להיכנס כאן לשאלה האם תזונה טבעית טובה יותר לכלבים מאשר מזון יבש. אנחנו כאן רק כדי לספר לכם על טרנד תזונתי שיש לו יתרונות וחסרונות ועל כך נרחיב בהמשך. בכל אופן, אנחנו תמיד ממליצים לגשת למרפאה הווטרינרית ולהתייעץ עם מי שמטפל בכלב שלכם. יותר מזה – יש היום גם מומחי תזונה שאפשר להתייעץ איתם ורבים מהם אף מפעילים שירות ייעוץ אונליין.

יש פתרונות קלים יותר להאכיל את הכלבים שלנו – למה תזונה טבעית?

אז מה עומד מאחורי הפופולריות הרבה של התזונה הטבעית בשנים האחרונות, בעיקר בארה”ב, בריטניה, קנדה, צרפת וגרמניה? בישראל קשה למצוא כרגע נתונים מספריים מדויקים לגבי היקף התופעה, אבל נראה שגם כאן אנחנו עדים לטרנד שהולך וצובר תאוצה. הנה כמה מהסיבות:  

  • מודעות גבוהה יותר לבריאות: יותר ויותר אנשים מודעים לקשר בין תזונה לבריאות הכללית של הכלב ומאמינים שתזונה טבעית יכולה לשפר את בריאותם ולאפשר להם לחיות חיים ארוכים יותר. אחרים מאמינים, בהקשר זה, שהיא עדיפה מפני שהיא מבוססת על מזונות שכלבים היו רגילים לאכול בטבע.
  • זמינות: יותר ויותר חברות כיום מייצרות מזון טבעי לכלבים. מזון זה זמין בחנויות לחיות מחמד, כמו גם באמצעות הזמנות אונליין. באופן טבעי, נגישות וזמינות מגבירות את היקף הצריכה.
  • טעימוּת: בטח לא תופתעו לשמוע שכלבים רבים, במיוחד הבררנים שבהם, מעדיפים דיאטות טבעיות על פני מזון יבש. מנגד, יש את אלה שלא מוכנים לוותר על הגרגרים היבשים שלהם…
  • התמודדות עם בעיות בריאות מסוימות– ישנן כמה בעיות בריאותיות של כלבים – בעיקר מחלות עור, עיכול וכליות – אשר נמצא שדיאטות ביתיות מסוימות יכולות להועיל בהתמודדות עימן. אולם אין עדיין ממצאים חד-משמעיים שמוכיחים יתרונות מובהקים לדיאטות הטבעיות, בין אם בבישול ביתי ובין אם באופן מסחרי. 
  • אהבה: יש אנשים שפשוט מביעים אהבה באמצעות בישול לבני המשפחה היקרים להם- בין אם לאלה שהולכים על שתיים או לאלה שהולכים על ארבע.

חשוב לציין כי פופולריות לא מעידה על כך שתזונה אחת נכונה או עדיפה על פני תזונה אחרת, אולם נראה לתזונה הטבעית יש אכן יתרונות לא מעטים בכל מה שקשור בטעם, איכות המרכיבים והעובדה שהמזון פחות מעובד.

img

אבל יש גם חסרונות בהאכלת כלבים במזון טבעי

גם אם נראה לכם הגיוני יותר להתבסס על תזונה טבעית לכלבים, חייבים להביא בחשבון גם את החסרונות שלה ולהיות מודעים להם:

בריאות ותברואה

ישנם שני סייגים משמעותיים שכל מי שמתכוון לעבור לדיאטה טבעית מוכרח להכיר:

  • חוסרים תזונתיים: מחקרים בתחום מראים שברוב המוחלט של התפריטים של כלבים הניזונים מבישול ביתי, ישנם חוסרים תזונתיים משמעותיים ואף מסכני חיים במרכיבי מפתח חיוניים. משמעות הדבר היא שדיאטה שאינה מאוזנת במלואה, עלולה להוביל לבעיות לב, עצבים, כליות, שריר-שלד וכן עיכוב בהתפתחותם של גורים. כדי להתגבר על חוסרים אלה, חשוב להתייעץ עם מומחה תזונה וטרינרי שיעזור לכם לבנות תפריט אידיאלי עבור הכלב האישי שלכם או להוסיף ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו למזון הביתי. בעיית החוסרים התזונתיים עלולה להתעורר לא רק בבישול ביתי, אלא גם במקרה של מזונות טבעיים מסחריים – זו גם הסיבה שרבים מהם מוגדרים “מזון משלים”. הכוונה היא שלא ניתן להתבסס עליהם באופן בלעדי או להניח שהם מכילים את כל המרכיבים שלהם הכלב זקוק. היתרון במזונות היבשים הוא שכדי להיות מוגדרים “מזון מלא”, הם עוברים הליך פיקוח מחמיר אשר מוודא שאכן הם מכילים את כל המרכיבים החיוניים לכלב כמקור מזון בלעדי. 
  • סכנת זיהומים– בתוך המזונות הטבעיים, התפתחה נישה של מזון נא (raw food), לפיה כלבים צריכים לאכול את המזון הטבעי בצורה הקרובה ביותר לזו המוצעת להם בטבע – בצורתו הגולמית וללא שום בישול מקדים. זהו טרנד מסכן חיים מפני שבמזונות נאים מן החי יש סיכוי טוב למדי לחטוף זיהומים חיידקיים כגון סלמונלה, קמפילובקטר, אי קולי וליסטריה. חיידקים אלה לא תמיד יגרמו למחלות אצל הכלב עצמו, אך הוא בהחלט עשוי להיות נשא שלהם, להפריש אותם בצואה ולהדביק את שאר בני הבית. הרגישים יותר מביניהם- תינוקות וילדים, נשים בהריון, מבוגרים ומוחלשי מערכת חיסון, אף עלולים לפתח מחלות קשות. לכן, אם מתבססים על דיאטה ביתית, חובה לבשל את המזון מן החי לפני כן! לשמחתנו, מכירה של מזונות נאים מסחריים לכלבים אסורה כיום בישראל, בעקבות מקרים רבים בהם התפשטו זיהומים חיידקיים קשים בעקבותיהם. ע”פ הנהלים בישראל, כל חברה שמייצרת מזון טבעי מחויבת להעביר אותו טיפול תרמי כלשהו – פיסטור, לכל הפחות. 

טרחה

אין ספק – מדובר בטרנד שלא מתאים לכל אחד. מי שמעוניין להתבסס על תזונה טבעית ביתית, צריך לקחת בחשבון את הזמן הנדרש שיצטרך להשקיע בכך: קניית המצרכים, מציאת תפריטים מתאימים והכנה קבועה של מזון ביתי לכלב. חלק מבעלי הכלבים שמבשלים עבור האהובים על 4 שלהם מכינים את המזון הביתי יום-יום ומגישים להם מזון טרי. אחרים מכינים מראש כמות שבועית ומקפיאים. במקרה כזה בדרך כלל צריך להחזיק גם מקפיא נפרד, בעיקר אם מדובר בכלבים גדולים שזקוקים למנות גדולות יותר. התבססות על תזונה טבעית באופן בלעדי אף עלולה ליצור בעיות כאשר אתם רחוקים מהכלב- לדוגמה, כשאתם שמים אותו בפנסיון בזמן חופשה. 

מחיר:

מזון טבעי לרוב יהיה יקר יותר (הרבה יותר) בהשוואה למזון יבש. בין אם בגלל ה”הילה” סביבו ובין אם בגלל הכמויות הקטנות בייצור המסחרי. מי שאכן מתייחס לכלב כמו כל שאר בני המשפחה ובוחר לבשל לו ארוחות ביתיות, צריך להבין שמדובר בעוד ילד במשפחה מבחינת עלויות המזון.  

זמינות:

למי שמעוניין במזונות טבעיים מסחריים – נזכיר שכיום, עדיין אין זמינות של מזון זה בכל חנות חיות, כפי שקיים עם המזון היבש המסחרי. אולם ההיצע הולך וגדל עם הזמן, יחד עם הביקוש.

תכל’ס – במה מאכילים כלב, כשעוברים לתזונה טבעית?!

בעוד שיש את מי שדוגלים בקניית מזון טבעי ולא מעובד, אחרים מעדיפים לבשל את האוכל לעצמם, ולשלב חלבונים (חזה עוף, למשל) עם ירקות ועוד תוספות. אין לראות בהצעות אלה שקיימות ברחבי הרשת כהמלצות, ותמיד חשוב להתייעץ עם הווטרינר שלכם. 

לסיכום – אם אתם שוקלים להאכיל את הכלב בתזונה טבעית, חשוב להתייעץ קודם עם וטרינר על מנת לוודא שהתזונה אכן מתאימה לכלב הפרטי שלכם. חשוב גם להתחיל את המעבר לתזונה הטבעית בהדרגה ולוודא שהספק ממנו יגיע המזון הוא ספק מורשה תחת פיקוח.

לחיותא לא באמת משנה מה הכלב שלכם אוכל והיא מבטחת כלבים שאוכלים מזון טבעי ורטוב או מזון יבש, ללא אפלייה על בסיס טעם אישי. >>


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים