whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

קטנים וקטלניים – זה מה שאתם חייבים לדעת על המלענים

זה קורה בכל קיץ מחדש: עשרות אלפי כלבים “תופסים” מלענים. איך להימנע? כיצד להתמודד? כל המידע לפניך

writer-avatar

נכתב ע״י

צוות חיותא

03/06/2021
מלענים לכלבים

זה קורה בכל קיץ מחדש: עשרות אלפי כלבים “תופסים” מלענים. דרכי הנשימה, האוזניים וכן גם העור שלהם עומדים בסיכון ולעיתים אפילו לא רואים שהכלב או הכלבה בסכנה. איך להימנע? כיצד להתמודד? כל המידע לפניך

מה זה בכלל מלען?!

המלען הוא זרע שיבולת השועל העטוף זיפים נוקשים וחדים. צורתו כחץ, בעל קצה חד היכול להינעץ בכל חומר רך. הזיפים שעל שטח הפנים שלו חד כיווניים ומאפשרים את היצמדותו ואת תנועתו קדימה בלבד.

מה קורה כשהמלען תוקף את הכלב שלך?

כשלכלב חודר מלען לתוך האוזן, האף, הפה ואפילו בעור שבין אצבעות הרגליים, הוא מתחיל להתקדם קדימה ובדרך גורם לתחושת כאב גדולה, דלקות ואף עלול לגרום לנזקים כבדים ומסכני חיים אם הוא חודר לריאות או לבטן!

איך אפשר להגן על הכלבה או הכלב מפני המלענים?

הדרך היחידה להימנע ממצבים כאלה היא לשמור מרחק מסביבה עם צמחיית בר בעונת המעבר ותחילת הקיץ.
הווטרינרים ממליצים על כמה כללים שיכולים לשמור על הכלב שלך:

  • להיות ערניים: זה נחמד להעניק לכלב חופש תנועה, אבל חשוב להקפיד שלא יטייל לבד רחוק מידי ואולי יגיע לשדה חיטה מסוכן.
  • לבחור היטב את המסלול: שדות שיבולים מחוץ לתחום.
  • בדיקה אחרי הטיול: חשוב לבדוק את האוזניים, הפרווה ובין האצבעות.
  • תשומת לב לכלבים ארוכי שיער: פודלים בפרט וכלבים ארוכי שיער בכלל יותר פגיעים למלענים, לכן חשוב לעקוב אחריהם מקרוב במיוחד.

חשוב לדעת: אם המלען רק התמקם על הפרווה, אפשר להסיר אותו בקלות ובביטחון, אך אם הוא התחיל לחדור לעור, כדאי לפנות לווטרינר, שכן, אם מנסים להזיז אותו וחלק ממנו נשאר מתחת לעור, הבעיה רק עלולה להחמיר.

Dog and malaan

למה כדאי לשים לב כדי למנוע פגיעת מלען?

  1. המקומות הנפוצים לחדירת מלען הם האף או האוזן, לפיכך יש לשים לב להתעסקות אינטנסיבית עם האיזור, גירוד האף, התקפי עיטוש או ניעור האוזן וכן כאבים חזקים במגע עם האוזן.
  2. לשים לב ההתעטשות חוזרת מספר רב של פעמים או לחלופין ההתעטשות דמית.
  3. פצע מפריש מוגלה בין אצבעות הרגליים הוא סימן מחשיד לחדירת מלען.

הבחנתם באחד מהסימפטומים הללו? חושדים?
חשוב להביא את הכלב כמה שיותר מהר לבדיקה אצל הווטרינר. לעיתים, הוצאת מלען שטחי יכולה לעלות מאות שקלים בלבד, אך אם הוא חודר לקנה הנשימה, הטיפול עלול להיות מורכב ולעלות אלפי שקלים.

תכלס, המלענים הם רק בעיה קטנה (ולחיותא יש את התשובה)

אז נכון, הם נפוצים מאוד בקיץ ויכולים להיות מסוכנים, אבל בואו נדבר על זה, מתוך כלל הסכנות לחיי הכלב, המלענים הם שחקנים משניים.
בעוד שאפשר לבחור לכלב מסלול נטול שיבולים, אי אפשר להגן אליו מפני מחלות ופציעות אחרות. הסטטיסטיקה מלמדת שכלבה או כלב ממוצעים יסבלו ממחלה קשה או תאונה כל שלוש שנים, בממוצע, כאלו שהטיפול בהם עלול לעלות 10,000 ₪ ויותר. סרטן, פריצת דיסק ובעיות בכליות הם רק חלק מהבעיות המורכבות והיקרות, והן תמיד מופיעות ברגע לא צפוי. אין דרך למנוע את המצבים האלו, אבל בהחלט יש אפשרות לוודא שאתם והכלב שלכם מכוסים עם חיותא שמוציאה את השיקול הכלכלי מהתמונה. כל בעיה, כל ווטרינר או מרכז רפואי, כל סכום עד לתקרה שנתית של 15,000 ₪ – יש מי שדואג לכסות את העלויות ומהר.
הכלב שלך אולי יזכיר לך לצאת לטיול הבא או להאכיל אותו, אבל אין סיכוי שהוא יזכיר לך לבטח אותו, אז זו ההזדמנות שלך לקחת את התזכורת הידידותית הזו ולבטח. אז הקדימו תרופה למכה – דאגו לביטוח בריאות לכלב כבר היום >>


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

להצעת מחיר עבור ביטוח חיית המחמד שלך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים