whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

כלב מזדקן: איך מטפלים בכלב שהגיע לגיל השלישי

בעולם אוטופי, כל מי שמגדל כלב יזכה ללוות אותו עד סוף חייו. זה לא תמיד קל ונוח, אבל עם בני משפחה נשארים גם כשהחיים הם לא דבש ותותים, ואפילו כשהם (בקושי) הולכים על 4. מכירים את זה שאנשים צעירים שחגגו 40 אומרים “הזדקנתי”? יכול להיות שיצא לכם לגחך כששמעתם את זה, ויכול להיות שאתם מאלה שמרגישים זקנים עוד מימי התיכון. אבל סטטיסטית, בני אדם חיים כמעט פי שניים מזה, כך שאם נשפוט את זה אובייקטיבית, 40 נחשב לגיל צעיר. אצל כלבים, לעומת זאת, אפילו לכלב בן 7 כבר מותר לקרוא “קשיש”, ויש מי שנחשבים צעירים גם בגיל 10.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

09/08/2023

מתי כלב נחשב קשיש, איזו תזונה מתאימה לגיל השלישי ועל מה צריך להקפיד כדי לאפשר לו לחיות טוב גם בסוף חייו? כך תטפלו בכלב המבוגר. 

מתי כלב נחשב מבוגר או זקן

כלבים גדולים מזדקנים מוקדם יותר מחבריהם הקטנים. זו הסיבה שבגללה הגדולים יכולים להיקרא “מבוגרים” כבר בגיל 7–8, ובכמה גזעים ענקיים כגון דני ענק ודוג דה-בורדו זה סביר אפילו בגיל 5–6. לעומתם, עבור חלק מהכלבים הקטנים, גיל 9–10 זה רק אמצע החיים. כלל האצבע הוא שכלבים מבוגרים הם כלבים שעברו את גיל 7.

פעילות גופנית עם כלב מבוגר – חיונית לא רק לגוף 

הרבה אנשים נוטים לחשוב שבגיל מבוגר אפשר לוותר על טיולים ולהסתפק ביציאה קצרה לחצר או למדרכה שממול, כדי לעשות פיפי ומה שצריך – ובחזרה. אבל זה ממש לא נכון. הטיול והתנועה של השרירים חשובים מאוד ליכולת הגופנית הכללית של הגוף, כמו לשימור השלד והשרירים. לכלבים בגיל הזה, ובעיקר לכלבים שכבר מתקשים בתנועה, מומלץ אמנם לא להצטרף למרתון ולא לרוץ על משטחים קשים, אבל הליכה מתונה, כחצי שעה ביום, עדיף אפילו פעמיים – תעשה להם רק טוב. אם יש אפשרות לשלב גם שחייה בשגרת הפעילות הגופנית, זה בכלל יהיה מעולה. ההתנגדות הגבוהה של המים מחזקת את השרירים, מבלי לייצר זעזועים על המפרקים. 

אבל לטיול בשכונה בגיל הזה יש חשיבות לא רק בהיבט הגופני. כלבים חווים את הסביבה דרך האף והאוזניים, הרבה יותר מאשר דרך העיניים. מבחינת הכלב, כל טיול בשכונה הוא הרפתקה חדשה של ריחות אשר מגרה את המוח שלו. הגבלת הטיול באזור מצומצם ולפרק זמן קצר עשויה לשעמם את הכלב, בעיקר בגיל זה, ולתרום להידרדרות קוגניטיבית.

איזו תזונה מתאימה לכלבים מבוגרים?

את התזונה של הכלב אפשר לחלק ל-2 חלקים עיקריים: מזון עיקרי ותוספי מזון.

מזון מותאם לכלב קשיש

בחברות המזון לכלבים הבינו כבר מזמן שלקשישים שבחבורה יש צרכים שונים מאשר לחבריהם הצעירים יותר, ולכן הן מציעות מזון מותאם עם הרכב חלבונים איכותי ותוספים המסייעים לתפקוד המערכות השונות – מפרקים ועצמות, עור ושיניים, ואפילו התפקוד הקוגניטיבי. במזון לכלבים מבוגרים מקפידים גם על איכות גבוהה של מרכיבים, עם מינימום שיירים, כדי שהמזון יתעכל בקלות.

ניתן כמובן גם להוסיף או להתאים לכלב תזונה ביתית איכותית שתכלול חלבונים וחומרים חיוניים – דגים, עוף (מבושלים וללא עצמות, כמובן), ירקות כתומים וירוקים, ביצה מבושלת ועוד. כל אלו מאכלים מצוינים ועשירים, אבל חשוב כמובן להתייעץ ולהתאים את הדיאטה, כדי לוודא שהיא מספקת את כל צרכיו התזונתיים של הכלב המבוגר על בסיס יומי.

תוספי מזון לכלבים מבוגרים

ישנם גם תוספים הניתנים בנפרד מהמזון. לחומצות שומן חיוניות, למשל, יש יתרונות רבים עבור כלבים בגיל המבוגר. תוספת של חומצת שומן מסוג אומגה 3 יכולה לסייע לתפקוד תקין של מערכות בגוף – עצבים, מפרקים, עור וכליות. אפשר לתת את התוסף בצורה של נוזל, קפסולות או כדורים. בתכשירים מסוימים אפשר למצוא את האומגה 3 יחד עם חומרים חיוניים נוספים, ולכן, בהתאם לסוג הבעיה הרפואית – כדאי להעדיף אותם. כשהם ניתנים באופן קבוע הם מסייעים לשלוט במצב בטווח הארוך.

איך שומרים על השיניים של כלב מבוגר?

כלבים מבוגרים נוטים לצבור פלאק ולייצר אבן שן בקצב מהיר יותר מכלבים צעירים. לכן, כדאי להקפיד איתם על שגרה קבועה של שמירה על היגיינת הפה. עדיף, כמובן, להתחיל בגיל צעיר. אבל לעולם לא מאוחר מדי להתחיל ולהקפיד על צחצוח שיניים סדיר, לעיסת חטיפים דנטליים ושימוש בתכשירים דנטליים אחרים.

יותר מזה – מעבר לריח רע מהפה, היגיינת פה ירודה גורמת לכאבים (שבגללם גם האכילה פוחתת), לפגיעה בלסת – ובהמשך לפגיעה במערכות גוף אחרות. אם השיניים של הכלב מלאות באבן שן, מומלץ מאוד לגשת לטיפול הסרה אצל הווטרינר. יש מי שטועים לחשוב שלא כדאי להרדים כלב מבוגר לצורך הפעולה, אבל האמת היא שבכל הרדמה יש סיכון כלשהו, ודחייה של הפרוצדורה בגלל גיל רק תגרום להידרדרות מהירה יותר של הבעיה. לכן, הווטרינרים מקפידים לבדוק את הכלב ביסודיות לפני ההרדמה – כולל בדיקות דם והדמיה לפי הצורך, ומבצעים הרדמות בטוחות ככל הניתן, הכוללות שימוש בחומרים מודרניים וניטור הרדמה קפדני. כך שלא כדאי לפסול על הסף טיפול הסרת אבן שן רק בגלל שהכלב מבוגר. זה עלול לפגוע בו הרבה יותר מההרדמה.

כדי להתמודד עם גזירות הגיל המבוגר, אפשר לערוך לכלבים בדיקה תקופתית במרפאה. מדובר בבדיקה גופנית, בדיקות דם והדמיה – השקעה לא גדולה במיוחד, שיכולה להתברר כחשובה מאוד, כחלק משגרת בריאות. אבל בשביל ההפתעות הלא נעימות שיכולות להיות בחיי כלב ולשבש את השגרה – טוב שיש חיותא >>


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים