whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

האם כלב יכול להיות ימני או שמאלי?

האם לכלבים יש כפה דומיננטית? בהחלט. בדיוק כמו בני אדם ובעלי חיים רבים אחרים, גם לכלבים יש לעתים קרובות צד דומיננטי. רוצה לדעת כיצד לדעת מה הכפה הדומיננטית של הכלב שלך? הנה זה מגיע.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

08/03/2023

בקרב בני האדם, רק ל-1% מהאנשים אין יד דומיננטית. כ-90% ימניים ופחות מ-10% שמאליים. ומה לגבי כלבים? האם הם יכולים להיות שמאלנים או ימניים? טוב, ברור. אחרת לא היינו כותבים על זה. אבל זה לא תמיד ברור מיד, כי הרי כלבים לא יכולים לכתוב ולא משתמשים בסכו”ם. כדי לגלות מה הכפה המועדפת של הכלב, צריך להיות קצת יצירתיים, אבל למרבה המזל יש מספר דרכים למצוא את המידע הזה. כמובן בהנחה שזה מעניין.

מחקרים מראים שלכלבים יש כפה דומיננטית

בני האדם אינם היצורים היחידים עם ידיים ורגליים דומיננטיות. גם בממלכת החי מדובר בעניין די נפוץ. למה, אתם שואלים? נתחיל בזה שלמוח האנושי יש שתי אונות, השמאלית והימנית. האונה השמאלית שלנו היא בדרך כלל הדומיננטית יותר מבין השתיים. זה מסביר מדוע רוב בני האדם הם ימניים (כן, השמאלית שולטת על צד ימין, ולהיפך). גם קרובי המשפחה הקרובים ביותר שלנו, קופי האדם, הם ברובם ימניים. 

בעוד שרק 10% מהאוכלוסייה האנושית הם שמאליים, מחקרים מצביעים על כך שבקרב הכלבים, כ-40% מעדיפים את הכפה השמאלית. כלבים ללא העדפת צד, אגב, נפוצים הרבה יותר מבני אדם כאלה. 

האם אצל בעלי חיים אחרים יש העדפת צד? בהחלט כן. אם נשאל רוכבי סוסים תחרותיים אם הסוס שלהם פונה ימינה ושמאלה באותה מהירות – סביר להניח שהם יגידו לכם שהסוס שלהם רץ קצת יותר מהר כשהוא פונה לצד הדומיננטי שלהם.

גם תרנגולות מפגינות יכולת דומה, בעיקר בכל הנוגע לראייה. עין אחת מיועדת לראייה למרחק ומסייעת לתרנגולת לראות טורפים מתקרבים בעוד שהעין השנייה מיועדת לראייה קצרת טווח ומסייעת באיתור מזון קרוב.

שמאל ימין שמאל – הצדדים האמיתיים של הכלבים (ומה הם אומרים) 

חלק מאוהבי הכלבים כבר יודעים איזו כפה היא הדומיננטית אצל הכלב שלהם, אם כי רוב האנשים נהנים להתחבר ולשחק עם הכלב שלהם גם מבלי לגלות את הכפה המועדפת עליהם. קביעת הכפה הדומיננטית של הכלב היא פעילות מהנה. זה יכול להתחיל עם משהו פשוט כמו “לתת כִּיף”. פשוט, נכון? פשוט מציעים את היד באופן עקבי ובודקים אם הכלב משתמש באותה כפה בכל פעם.

כשמדובר במחקרים רציניים, חוקרים עושים יותר מאשר לתת כיפים לכלבים כדי להעריך את הדומיננטיות של הכפות. אחד המחקרים הגדולים ביותר על דומיננטיות שמאלית בכלבים כלל 17,901 כלבים. הבעלים של אותם כלבים הכניסו חטיף לתוך צינור פלסטיק וביקשו מהכלב להביא אותו. הם עשו זאת מספר פעמים ותיעדו את מספר הפעמים שהכלבים השתמשו בכל כפה. מתוך 17,901 כלבים שהשתתפו בניסוי, 74% הראו העדפה לכפה כלשהי. מבין הכלבים שהראו העדפה לכפה ספציפית, 58.3% היו ימניים, בעוד ש-41.7% היו שמאליים. בחלוקת התוצאות לפי מין, 60.7% מהכלבות היו ימניות, ו-39.3% שמאליות. בקרב הכלבים הזכרים, 56.1% היו ימניים, ו-43.9% היו שמאליים.

מנתונים אלה אפשר לראות את קווי הדמיון וההבדלים בין בני אדם לכלבים. שמאליות שכיחה יותר אצל כלבים מאשר אצל בני אדם. בקרב שני המינים, זכרים נוטים להיות שמאליים יותר מאשר נקבות, וכלבים נוטים יותר להיות ניטרליים מאשר אנשים.

3 דרכים לגלות מהי הכפה הדומיננטית של הכלב שלך

הנה כמה שיטות שיעזרו לכם לגלות איזה צד הכלב שלכם מעדיף: 

1. מבחן קונג

למבחן קונג דרוש צעצוע קונג או צינור גומי עמיד וגדול מספיק כדי להתאים לכפה של הכלב שלכם. מכניסים את הפינוקים האהובים על הכלב לתוך הצעצוע, קוראים לכלב ובודקים באיזו כפה הוא מעדיף להשתמש כדי להוציא את הפינוק. אם הכלב מצליח להוציא בניסיון הראשון שלו, כדאי להכניס פינוק נוסף. בכל אופן, כדאי להריץ כמה ניסויים לפני שכבר מתחילים להסיק מסקנות. 

לבסוף, משווים את מספר הפעמים בהן הכלב השתמש בכל כפה. אם יש הבדל ניכר בין מספר הפעמים בו השתמש בכפה ימנית או שמאלית, תוכלו להסיק שלכלב שלכם יש העדפה לכפה ספציפית. אחרת, יש לך כלב “אמבידקסטרוס” – או במילים אחרות, נייטרלי- כזו שאין לו העדפה לצד כפה מסוים. 

עובדת בונוס לא חשובה: לממציא הצורה הייחודית של צעצועי הקונג, ג’ו מרקהם, הייתה חנות חלפים לרכב וכלב שנהנה ללעוס את חלקי הגומי.

2. מבחן הצעד הראשון

כדי לבצע את המבחן הזה צריך לחכות שהכלב ינוח ויעמוד במקום. לאחר מכן, קוראים לו ובודקים באיזו כפה הוא עושה את הצעד הראשון שלו. רוב הכלבים ישתמשו בכף הרגל הדומיננטית שלהם כדי לעשות את הצעד הראשון. לחלופין, אפשר פשוט לשבת בקצה המדרגות, לקרוא לכלב מלמטה ולבדוק איזו כפה מונחת ראשונה על המדרגות. בדומה לבני אדם, כלבים ישתמשו בכפות רגליהם הדומיננטיות כדי למשוך את משקלם במעלה המדרגות.

3. להביא ולהפוך

בזמן משחק עם הכלב, אפשר לשים לב לאיזה צד הוא מסתובב אחרי שהוא תופס את הכדור. סביר להניח שזה הצד החזק יותר שלו. כדי לקבל בסיס נתונים אמין להחלטה אם יש לו צד מועדף, כדאי לחזור על הניסוי כמה פעמים.

האם זה משנה איזו כפה הכלב שלך מעדיף?

בניגוד לבני אדם, הפער בין כלבים שמאליים לימניים הוא זעיר. אף כלב לא ירגיש חריג בגלל שהוא שמאלי. עם זאת, החוקרים עדיין ממשיכים לבדוק את האופן בו העדפת צד מסוים עשויה להשפיע על אילוף הכלב ועל אישיותו. עד כה, התוצאות אינן חד משמעיות. בעוד שמחקרים מסוימים מצאו כי קל יותר לאלף גורים בעלי כפות שמאליות דומיננטיות, אחרים הגיעו למסקנה כי הם עשויים להיות אגרסיביים יותר לעומת הימניים. בין אם הכפות משחקות תפקיד מרכזי בהתפתחות הכלבים ובין אם לאו, אף פעם לא מזיק ללמוד עוד על מה שמייחד את הכלב שלך – למרות שלא יהיה לו מושג שהוא משתתף בניסוי הקטן שלך, הוא פשוט יעריך את הזמן הנוסף שהושקע בקשר. 

הכי חשוב – האם העדפת צד כפה רלוונטית לביטוח בריאות?

הכלב כמובן יעריך את הבונדינג בזמן ה”מחקר” שלך על העדפת צד הכפה שלו. אבל את ביטוח הבריאות לחיות בחיותא הוא יעריך הרבה יותר, גם אם אין לו דרך להגיד לך את זה.

חיותא מבטחת ללא אפליית צד. כלבים ימניים, שמאליים וגם כאלה שלא החליטו לאיזה צד הם נוטים. כי לכל כלב מגיע לקבל את הטיפול הרפואי הכי טוב והכי נכון לו.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים