whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה לחיותא +

כל מה שחשוב לדעת על עיקור הכלבה שלכם

בואו נתחיל עם הפיל שבחדר או במילים אחרות, עם השאלה שכל בעל כלבה שואל את עצמו – האם יש לי את הזכות לשלול ממנה את האושר של להיות אימא.

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

02/06/2022

בישראל יש כ-20,000 כלבים משוטטים בשנה, 30% מהם מומתים רק כי לא נמצא להם בית חם. 

למרות זאת, בעלי כלבות רבים מתקשים עם ההחלטה לעקר את הכלבה שלהם וחוששים לגזול ממנה את האפשרות להיות אימא. עם נתונים כאלה, כדאי אולי לחשוב שוב האם זה באמת חכם להוסיף עוד כמה כלבים לסטטיסטיקה העגומה הזו. אז כן, יש כאן שיקולים מוסריים ואתיים, אבל החדשות הטובות הן שהקושי הוא באמת רק של הבעלים, ולרוב הוא פסיכולוגי בלבד. הכלבה עצמה דווקא מתמודדת עם זה כמו גדולה ומרוויחה מזה בענק בטווח הארוך. ומה עם החסרונות? יש כמה, אבל הם זניחים. 

אז למה כן כדאי לעקר את הכלבה שלכם 

בואו נתחיל עם הפיל שבחדר או במילים אחרות, עם השאלה שכל בעל כלבה שואל את עצמו – האם יש לי את הזכות לשלול ממנה את האושר של להיות אימא. אז ריאליטי צ’ק קטן. כלבים לא חווים חוויות כמו בני אדם ולכן גם לא ממש כמהים לכל הקטע של ההורות כפי שאנחנו חווים אותה. מבחינת הכלבה, אין כאן אושר שנגזל ממנה והיא לגמרי לא מצפה לצילומי הריון עם סרט ורוד סביב הבטן קשור בפפיון מפונפן. סיפור ההיריון מבחינתה הוא ביולוגי ואבולוציוני בלבד, ואם האפשרות הזו נלקחה ממנה – זה לא באמת מעניין אותה.

גם אם נניח לרגע בצד את השאלה המוסרית והאתית ונבחן רק את היתרונות הבריאותיים של עיקור, הרי שהרשימה כאן ארוכה. עיקור מפחית במידה משמעותית את הסיכון לסרטן בעטינים, בשחלות, ברחם ועוד. ואם זה לא מספיק, תחשבו רגע על טיול עם כלבה מיוחמת. הזכרים מריחים אותה מרחוק ומתחילים לשעוט לעברה בספרינט, גם אם בדרך הם צריכים לחצות כביש סואן או לגרור את הילד המפוחד שהוציא אותם לטיול. בקיצור, סיטואציה לא נעימה ואפילו מסוכנת. גם הכלבה, מצידה, עלולה לברוח מהבית רק כדי להזדווג, וכמובן שגם בתקופת ההיריון והלידה עצמה יש לא מעט סיכונים. וכן, גם אם הכל עבר בשלום – עדיין צריך למצוא בית חם וטוב לקטנטנים

טיפול בגורים ומציאת בית עבורם – לא כולם בנויים לזה

למצוא בית לכלב זו משימה לא פשוטה בכלל. עם גורים, הסיפור הזה עלול להסתבך אף יותר כי הם באמת מאוד מאוד חמודים אבל צריך לטפל בהם ממש כמו בתינוקות קטנים. זה תובעני, מתסכל, יקר, קשה, מלכלך ומה לא. זו גם הסיבה שרוב האנשים שמבקשים לאמץ כלבים, בעיקר אלה חסרי הניסיון הקודם עם כלבים – לרוב יעדיפו כלב בוגר, כזה שמישהו אחר כבר עשה עבורם את העבודה הראשונית והסיזיפית. 

מהם בכל זאת החסרונות בעיקור

ישנן שתי תופעות לוואי עיקריות שכדאי שתכירו, שתיהן נובעות מהשינוי ההורמונלי בגופה של הכלבה. האחת היא תופעה מטבולית שמובילה לחילוף חומרים איטי יותר, מה שמוביל לאגירת שומן. באמת לא נעים, אבל לגמרי פתיר באמצעות התאמת התזונה שלה (כמויות והרכב) למצב החדש. תופעת לוואי שניה וקצת יותר מורכבת היא טונוס שרירים נמוך סביב סוגרי השתן, מה שגורם לבריחת שתן וטפטופים, בעיקר כשהכלבה עייפה או ישנה (ופחות מודעת ללחץ בשלפוחית השתן). עם תופעת הלוואי הזו קצת יותר קשה להתמודד והיא מצריכה טיפול תרופתי. חשוב לציין שבשנים האחרונות חוקרים מעריכים שעיקור לאחר הייחום הראשון עשוי להפחית את הסיכוי לבריחת שתן ועדיין מפחית במידה רבה את הסיכון לסרטן. אם זה אכן נכון, יש לנו כאן מקרה של  WIN WIN, לא?

באיזה גיל מומלץ לעשות עיקור לכלבה?

כלבות מגיעות לבשלות מינית בגיל 6-12 חודשים. כמובן שזה מאוד אינדבדואלי ומשתנה בהתאם לסוג הגזע, קצב ההתפתחות, הסביבה, עונות השנה ועוד. לרוב, וטרינרים ממליצים לעקר לפני הייחום הראשון, סביב גיל 4-6 חודשים, בשלב בו הכלבה מתחילה לייצר את הורמון האסטרוגן בשחלות. 

מה כולל תהליך העיקור עצמו?

מדובר בניתוח שנעשה תחת הרדמה כללית, אולם נחשב פשוט יחסית ועם אחוזי הצלחה מאוד גבוהים. 

הוטרינר מתחיל עם חתך בבטן, מגיע אל השחלות ומוציא אותן. במקרים מסויימים, הוא גם יבחר להסיר את הרחם כולו. לאחר הוצאת השחלות, עוברים לתפירת החתך בשכבות הפנימיות והחיצוניות. השכבות הפנימיות נמסות בעוד שהשכבה החיצונית מהודקת בסיכות, אותן יסיר הוטרינר לאחר החלמת הפצע. מיד לאחר מכן, הכלבה שלכם תוכל לענוד את צווארון אליזבת, שישווה לה מראה אנגלי מלכותי של המאה ה-16. שששש…. אל תגלו לה, אבל הצווארון נועד למנוע ממנה ללקק את התפרים, מה שעלול לעכב את ההחלמה.

עיקור הכלבה אצל וטרינר

בשנים האחרונות, השימוש בלייזר בניתוחים כבר לא שמור רק לבני אדם וגם בעלי החיים זוכים ליהנות מהתקדמות הטכנולוגיה. עיקור בלייזר מאפשר החלמה מהירה יותר, ומייתר את הצורך בתפרים חיצוניים ובסיכות. כמובן שעלות הניתוח בלייזר גבוהה יותר אבל זו לגמרי “הנביחה האחרונה” בעולם הכירורגיה הווטרינרית.

כמה יעלה לכם עיקור הכלבה?

כן, הגענו לזה. מכיוון שמדובר בניתוח כירורגי, מן הסתם מתלוות אליו עוד כמה עלויות נוספות: הרדמה מלאה, אינפוזיה, אשפוז עד ההתאוששות (לרוב רק כמה שעות), חוטי תפירה (נמסים/ אחרים/ סיכות) צווארון (קונוס), ביקור חוזר להסרת התפרים ועוד. העלות של כל הסעיפים האלה תלויה בגודל הכלבה אולם בהערכה גסה, צפו פגיעה של כ-600-700 ש”ח לעיקור כלבה קטנה, ועד 1000 ש”ח לעיקור כלבה גדולה. חשוב לדעת שבעמותות שמפעילות מרפאה וטרינרית, יש אפשרות ליהנות מעיקור מסובסד ולשלם מחיר זול יותר. במקרה כזה, ההכנסות שמגיעות לעמותה מאפשרות לה לטפל בכלבים נטושים, ולהיות פחות תלויות בתרומות. 

אז נכון, זה לא עסק זול, אבל הפלוס הגדול הוא שהעלות תתקזז לכם מאגרת הרישיון השנתית – סכום האגרה לכלבה מעוקרת הוא 38 ש”ח בעוד שלכלבה לא מעוקרת, תידרשו לשלם 350 ש”ח. זה אומר שבפרק זמן של שנתיים – שלוש, תוכלו להחזיר את עלות העיקור. בשורה התחתונה, זה גם יותר בריא לכלבה, וגם יותר בריא לכיס. טיפ קטן- אם התמזל מזלכם ו”נפלתם” על מבצע עיקורים של הרשות המקומית או העירייה, כזה שנועד להקדים תרופה למכה ולהתמודד עם העומס במכלאות שבאחריותן, כדאי לקפוץ על המציאה ולנצל את ההזדמנות לעקר את הכלבה בחינם.

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח עיקור כלבה?

כמו שכבר הזכרנו קודם, מדובר בניתוח. מטבע הדברים, כל ניתוח חושף את המנותח לסיכונים ולסיבוכים שקשורים ברגישות או באלרגיה לחומר ההרדמה, תגובה טראומטית של הגוף להליך, זיהומים בזמן הניתוח או בזמן ההחלמה ועוד. וזה בנוסף לתופעות הלוואי האפשריות של השמנה ובריחת שתן. אבל למרות כל אלה, חשוב להגיד שהסיבוכים האלה לא נפוצים במיוחד וכמובן שהם פוחתים משמעותית כאשר מבצעים אותו אצל וטרינר מוסמך ומיומן ומקפידים על תנאים היגיינים אידאליים בתקופת ההחלמה. אגב, כדי למנוע את הסיכונים שבזיהום, הוטרינר ירשום גם אנטיביוטיקה.

האם עיקור יכול להשפיע על האופי וההתנהגות של הכלבה?

שאלה טובה והחשש מובן לגמרי. החדשות הטובות הן שלרוב לא יהיו שינויים בהתנהגות של הכלבה והיא “תחזור לעצמה” די מהר לאחר ההחלמה. הכלבה לא תפתח דיכאון לאחר העיקור וגם אם תאכל קצת יותר, זה לא מתוך רחמים עצמיים. בחלק קטן מהמקרים, תיתכן גרגרנות קלה (יחד עם הנטייה לאגירת שומן, זה שילוב שעלול להיות בעייתי…) בנוסף, במקרים מאוד נדירים, לא יהיה עיכוב מספיק של ייצור הטסטוסטרון והכלבה עלולה להפגין התנהגות אגרסיבית יותר מהרגיל. אגב, אם העיקור בוצע סמוך לגיל שנתיים – הגיל שבו מתרחשים שינויים באופי באופן טבעי, קל לפעמים לטעות ולחשוב שהעיקור הוא זה שהוביל לשינוי – אבל  סביר יותר להניח שההתנהגות שלה הייתה משתנה גם בלי העיקור.

האם כלבה מעוקרת צריכה תזונה מיוחדת?

רוב הסיכויים שאם כלבים היו יכולים לדבר, הם היו עונים לכם מהר מאוד על השאלה הזו ומיד טוענים ש”בטח, חייבים לפנק אותה בחטיפים ובשימורי מזון לכלבים” (ואפילו היו מוסיפים – “המסכנה”, בתוספת “פאפי פייס” של אוסקר). אבל האמת היא שאין צורך לפצות אותה. אפשר לגמרי (ואפילו רצוי) לפנק אותה בליטופים, חום ואהבה אבל גם לזכור שלפעמים, השינוי ההורמונלי עשוי לגרור אחריו שינוי מטבולי. ההאטה בחילוף החומרים עשויה לגרום לעיכוב בתחושת השובע ולעלייה במשקל. במקרים כאלה, אפשר להחליף את המזון שלה למזון משביע יותר, עם תכולה גבוהה יותר של חלבון וסיבים, ועם אינדקס גליקמי נמוך. תחושת השובע תישאר לאורך זמן והצריכה הקלורית תהיה נמוכה יותר.

איך לטפל בכלבה לאחר העיקור?

הכלבה עשויה להיות קצת מבולבלת לאחר שתתעורר מההרדמה ומן הסתם תסבול גם מכאבים, כשהשפעת התרופות תתפוגג. החדשות הטובות הן שאפשר ורצוי לתת משככי כאבים, כדי להקל עליה. מלבד הכאבים,   היא אמורה להתאושש די מהר והדבר היחיד שאתם חייבים להקפיד הוא למנוע ממנה ללקק את התפרים או הסיכות. קולר אליזבת (קונוס) יקשה עליה מאוד לעשות את זה. אז נכון שהוא יקשה עליה קצת גם את החיים באופן כללי, אבל אחרי שמתרגלים זה לא נורא וזה בעיקר לטובתה.

גם אם יש לכם כלבת שהיא בעצם ילדת פרחים היפית שאוהבת לרדוף בטבע אחרי פרפרים וחרקים, כדאי  לשמור אותה בבית, בסביבה נקייה יותר ומוגנת יותר, למשך כל תקופת ההחלמה.  חשוב מאוד – אם הכלבה בוכה, אם החניכיים שלה חיוורות, אם התפרים מדממים או מפרישים נוזלים/ מוגלה, או כל תופעה אחרת שנראית לכם קצת חריגה – פנו מיד לווטרינר.

והנה עוד משהו שצריך להגיד – עיקור עושים רק פעם 1 בחיים וזה טיפול שאנחנו, בחיותא, לא מכסים. הסיבה: עלות העיקור ידועה מראש ולכן הוא לא חלק מהביטוח. 

בשורה התחתונה – מומלץ ובריא לעקר כלבות. כדאי אפילו יותר – להתייעץ עם הווטרינר, לשאול את כל השאלות שמטרידות, לשתף בהתלבטויות ובחששות – ולקבל החלטה נבונה ואחראית.


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים