whatsapp
bg bg
arrow-back חזרה

האם באמת צריך בית גדול כדי לגדל כלב גדול?

לא, זה לא פיל לבן, זה לברדור בדירת חדר | הנה כמה טיפים לכל מי שחושב לאמץ כלב גדול אבל יש לו בית קטן (אזהרת ספוילר: זה לגמרי אפשרי!)

writer-avatar

נכתב ע״י צוות חיותא

16/01/2023

בטח שמעתם על המיתוס שאומר שכלב גדול זקוק לבית גדול, אולי אפילו לבית עם חצר,  ושבבית קטן אפשר לגדל רק כלבים קטנים.  אבל האמת היא שהאמת רחוקה מזה. חיותא יודעת שגם 2 כלבי דני ענקיים  יכולים לחיות בכיף בדירת שני חדרים וחצי. 

 כלבים חיים לצד בני אדם כבר עשרות אלפי שנים. והרי עוד לפני שהם התאימו את עצמם לחיים לצד המין האנושי, הם היו זאבים.  מאז הם עברו אינספור שינויים אבולוציוניים ויעיד הדנ”א שלהם שההתאמות שהכלבים הקדמונים נדרשו להן היו מרחיקות לכת. מזה אפשר להבין שכלב הוא חיה די סתגלנית, כזו שמתאימה את עצמה לא רע לדרישות הסביבה.

כלב גדול זקוק למרחבים

בסדר, אז כלב גדול עשוי להזדקק למרחבים כדי להוציא אנרגיה. אבל זה יכול לקרות גם עם כלב קטן. נראה אותך מנסה להחזיק ג’ק ראסל בחדרון קטן במשך יום שלם בלי לתת לו לפרוק טונות (!) של אנרגיה בריצה, קפיצה, סיבובים במקום, סאלטות וצוקהארה. זה לא ייגמר טוב. אז בדיוק כמו שיש כלבים קטנים שהם פצצות אנרגיה, יש גם כלבים גדולים שהם בטטות כורסה. כאלה שמבחינתם, אם היה אפשר לסדר להם פינה לעשות את הצרכים בבית, בדיוק כמו בני אדם, הם בטח היו קופצים על המציאה. בעצם לא, כי מה לקפוץ עכשיו?

כלב, גדול או קטן, יכול לחיות כמעט בכל מקום

ברוב המקרים מה שבאמת חשוב לכלב, הוא לא הגודל של המקום שבו הוא חי. כלב צריך לזוז, פשוט כדי להוציא מרץ. הוא לא חייב לעשות את זה בבית, כך שגם אם הבית קטן – אפשר פשוט להוציא אותו החוצה לטיול ארוך. במקרים “קשים” של כלב עם המון מרץ, צריך להוסיף זמן לתרגילים, משחקי “לך תביא”, מפגשים עם זנבות אחרים וכו’. רק צריך מחויבות של הבעלים. והרבה אהבה 😃

יש גזעי כלבים שיעדיפו בית גדול

כמו בכל דבר, ישנם יוצאי דופן. כלבים כמו רועה גרמני, פוינטר וכד’ הם גזעים שנועדו לעבוד במשך כל היום, ממש ללא הפסקה. כלבים כאלה לא יהיו מאושרים במרחב קטן מדי כי הם צריכים לפרוק מרץ בתדירות גבוהה וגם בעצימות גבוהה. אם הבית והכלב הם מצב נתון, צריך להסתדר עם מה שיש – לדאוג לתעסוקה ואמצעים לפריקת האנרגיה בתוך הבית וגם להוציא את הכלב לטיולים ארוכים יותר ותכופים יותר. במקרים כאלה, מומלץ עוד יותר להגביר את הקצב או את מוקדי הפעילות (כדור, טיפוס, מפגש עם כלבים אחרים ועוד), ואם צריך, נעזרים בדוג-ווקר – העיקר שהכלב לא יישאר במשך שעות רבות מדי בבית עם כל עודף המרץ הזה. אנרגיה עודפת שלא נפרקה היא בדיוק הדבר שמוביל לבעיות התנהגות, תוקפנות, הרס חפצים, פגיעה עצמית (נשיכה וליקוק של כפות הרגליים עד כדי פציעה, למשל) ועוד. 

אז אם אין לכם עדיין כלב ויש לכם אפשרות לבחור, כדאי לכלול גם את הנקודה הזו ברשימת השיקולים. במילים אחרות – אם עדיין לא הפכת כלב בר מזל לבן משפחה שלך, ויש לך בית קטן – כדאי לבחור כלב לא אנרגטי.

הטריק – לא למתוח את הגבול יותר מדי

כל בעל כלב מכיר את הכלב שלו ויודע למה הוא מסוגל. אמרנו כבר קודם, שכלבים הם יצורים סתגלניים וגמישים. רובם  באמת יסתדר גם עם מרחב קטן, כל עוד לא מדובר בפצצות אנרגיה. אם הכלב שלכם זקוק לפריקת אנרגיה או למרחב גדול יותר ממה שמתאפשר לכם להעניק לו כרגע – זה אומר שהוא כבר מתמודד עם אתגר ומתגמש כדי להצליח לחיות איתו. אין צורך להעמיס עליו עוד התמודדות בתחום הזה. אז חוץ ממה שאמרנו על שגרה וטיולים, כדאי לשמור על סדר בבית (בעיקר באזור הרצפה) כך שתקטן תחושת הצפיפות.

שגרה, חינוך ואילוף שיעזרו לך לגדל כלב גדול בבית קטן

עם כל הגמישות, כלבים אוהבים שגרה בדיוק כמונו. הם זקוקים לסדר בחיים וליכולת לצפות את העתיד הקרוב. הם אולי לא יודעים לקרוא שעון, אבל הם מסוגלים להעריך מתי זמן הטיול היומי מתקרב והאם ארוחת הערב עוד רחוקה. שגרה מפחיתה אצלם סטרס. המציאות מראה שכלבים מאולפים מתמודדים טוב יותר במצבים מאתגרים מאשר כלבים לא מאולפים. הם יודעים מה מצופה מהם, וכשהבעלים עקביים (אי אפשר לאלף בלי להיות עקביים), הכלב יודע גם למה לצפות מהבעלים. אז גם אם הבית קצת “קטן עליו”, שגרה יומית יכולה להקל עליו את ההתמודדות.

מגדלים כלב גדול? הקפידו על אזור אישי מוגדר

כלבים באמת לא זקוקים להרבה, גם כשהמרחב הפיזי קטן. אבל אם יש לכם אפשרות לפנק את הכלב במרחב משלו, כמו מיטה או שמיכה שיהיו רק שלו והוא לא יאלץ לחלוק אותם עם בני הבית האחרים – זה יכול להיות נהדר בשבילו, ולהקל עליו את ההסתגלות למרחב הקטן. גם ככה רוב הזמן הוא ישן, כשאין לו משהו טוב יותר לעשות. אם אין אפשרות לתת לו אזור משלו, יהיה נחמד לאפשר לו לפלוש יותר למרחב שלכם – או לפחות לא לאסור עליו לעלות על הספה…

אז בעצם, לא משנה אם יש לך כלב גדול או קטן, ואם הבית שלך הוא דירה קטנה בעיר או וילה ענקית במושב – הדבר החשוב ביותר הוא להכיר את הכלב שלך ולדעת למה הוא זקוק כדי להתאים בין המציאות לבין רמת האנרגיה. אם יש לך התלבטות בנושא, תמיד כדאי להתייעץ עם אנשים שמבינים, כמו מטפלים התנהגותיים ובעלי כלבים מנוסים. על הדרך גם מצאנו את האינפוגרפיקה הזו, שממצה לא רע את נושא גידול הכלבים בדירה עירונית קטנה. בכל אופן, חיותא מזכירה לך שכלב הוא בן משפחה. לכלב לא חשוב אם עברת דירה ועכשיו יש לכם בית קטן, כי מה שהכי חשוב לו הוא להישאר איתך – המשפחה המוכרת שלו.

בית גדול או קטן? חיותא תמיד כאן

כבר הבנתם שהעיקר בגידול כלב זה לא הגודל של הבית, אלא כמות האהבה והדאגה. רוצים לתת את המיטב לכלב שלכם? אם עוד אין לכם ביטוח כלבים של חיותא, אז הגיע הזמן. רוצים לבדוק בעצמכם? משאירים פריטים והנציגים שלנו חוזרים.  


bowls
plant
tails-paws
video-container
article-01

מגבלות כספיות
עלולות לשבור לבבות

זה לא חייב להיות כך!
ny clouds
pet-insurance-back-side

כמה פרטים ונעביר הצעה
במיוחד בשבילך

pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side pet-insurance-front-side

כתבות בשבילך

כל המאמרים