לסרס את הכלב- כן או לא?

סירוס. מילה עם קונוטציה שלילית שמרתיעה בעלי כלבים רבים. אז נכון, מדובר בהחלטה רגשית ואתית לא פשוטה, אבל אם ניקח את כל השיקולים בעד ונגד וננתח את זה באופן אובייקטיבי, הרי שבשורה התחתונה, מבחינת הכלב, קיימת תשובה אחת ברורה וחותכת. כל הפרטים במאמר שלפניכם.

צוות חיותא | 2 ביוני 2022

סירוס. מה זה בכלל? 

סירוס כלבים הוא הליך כירורגי שהופך את הכלב לעקר. זו הסיבה שאנשים רבים מתבלבלים וקוראים להליך הזה בטעות “עיקור כלבים”. אז הנה הזדמנות לשיעור לשון קצר – המושג “עיקור” שמור לנקבות. אמנם התוצאה הסופית זהה, אבל ההליך של סירוס כלב זכר פשוט אפילו יותר מעיקור של כלבה. הווטרינר חותך חריץ קטן ומדוייק, דרכו הוא מסיר את שק האשכים. לא עלינו. לאחר הסרת השק, הוטרינר תופר את החתך בחוטים מתמוססים או בסיכות והכל נעשה בזמן שהכלב מורדם ומחובר למוניטור שעוקב אחר מצבו. 

על סירוס, אתיקה ומוסר

השאלה הראשונה שעוברת לבעלי כלבים בראש בהקשר של סירוס כלבים לא קשורה בכלל לענייני בריאות, אלא מגיעה יותר מתחום המוסר והאתיקה – מי בכלל נתן לנו את הזכות להתערב בטבע או לקבל החלטה עבור הכלב שלנו? אז יש לנו חדשות עבורכם. מהרגע שבו החלטתם לאמץ כלב, אתם הופכים להיות הדמות שמקבלת עבורו החלטות, בדיוק כמו במקרה של ילדים. וזה בדיוק מה שאתם עושים כשאתם לוקחים אותו להתחסן, בוחרים עבורו את המזון ומאמצים שיטות אילוף שנראות לכן כמתאימות עבורו. הסירוס לא שונה בהקשר זה. 

האם כדאי לי לסרס את הכלב שלי?

כן, כן, כן. ולמה שלושה “כן”? כי לתהליך סירוס הכלב יש לא רק השלכות חיוביות על מצבו הבריאותי של הכלב (הגנה מפני מחלות קשות), אלא גם יכול להגן עליו מפני תאונות (תיכף נגלה איך) וגם יכול להשפיע באופן עקיף על אוכלוסיית הכלבים כולה באמצעות צמצום מספר הכלבים הנטושים ומניעת פגמים גנטיים. לא רע בכלל, נכון?   

בואו נצלול לתוך היתרונות והחסרונות של תהליך הסירוס

גם אם אתה מאלה שמסתכלים רק עד קצה האף ומעדיפים לראות איך דברים משפיעים עליכם ישירות בטווח המיידי וגם אם אתם מאלה שדואגים כבר עכשיו לגורל כדור הארץ בשנת 2324, לסירוס כלבים יש את כל היתרונות האפשריים. 

נתחיל עם כל העניינים הבריאותיים. סירוס כלבים מצמצם את הסיכון לתופעות כמו גידולים באשכים ובפי הטבעת, הפרשות מוגלתיות, דלקות בדרכי השתן ועוד. נחמד, בסך הכל. 

מבחינה התנהגותית, הסירוס מפחית תוקפנות והתנהגות מאצ’ואיסטית, באופן כללי. כלבים מסורסים פחות להוטים להשתתף בקטטות, לא מסמנים את הטריטוריה שלהם בשתן ולא רודפים אחרי נקבות מיוחמות בשכונה. וכן, זה תמיד יקרה תוך כדי חצייה מסוכנת של כבישים סואנים כי הרי שום דבר לא יעמוד בינו לבין זו עם הפרווה הבלונדינית. 

כלב כועס

וזה עוד לפני שדיברנו על היתרון המוסרי שקשור ברבייה לא מבוקרת של כלבים. כלבים שנושאים פגמים גנטיים וממשיכים להתרבות, בעצם מעמידים צאצאים עם סיכויים נמוכים יותר להישרדות או צאצאים שנושאים פגמים גנטיים שיכולים לאיים על המשך השושלת הבריאה. אבל זה לא הכל והגיע הזמן שנגיד את זה באופן ברור ולא מתייפייף: העולם לא צריך עוד מאות ואלפי גורים בשנה, בזמן שהמכלאות והעמותות מאכלסים כל כך הרבה כלבים נטושים, בוגרים וגורים כאחד, שמחפשים לעצמם בית חם שיחליף את הכלוב הקטן ורצפת הבטון הקרה עליה הם רובצים כל היום. 

אז מה החסרונות, אתם שואלים? אז נכון. יש סיכון בניתוח עצמו, כי הרי מדובר בכל זאת בניתוח בהרדמה מלאה ויש בו את אותם הסיכונים לסיבוכים כמו בכל ניתוח אחר. אבל למרבה המזל, מדובר בסיכון מזערי ממש שהסיבוכים בו נדירים, בעיקר בגלל שמדובר באחד הניתוחים הנפוצים ביותר ומבוצע תמיד ע”י וטרינרים מנוסים. ויש גם כמה תופעות לוואי שכדאי להכיר אבל לא כדאי להתרגש מהן יותר מדי.  

בשורה התחתונה, היתרונות בהחלט עולים על החסרונות, מכל בחינה אפשרית. 

“אבל שמעתי שסירוס…” – הגיע הזמן לנפץ כמה מיתוסים בנושא  

  • סירוס עוצר את הגדילה של הכלב – לא נכון. אם כבר, אז בדיוק להיפך. אצל בני האדם, הההתבגרות המינית היא זו שעוצרת את הגדילה. בדיוק אותו הדבר קורה גם אצל כלבים – הפרשת טסטוסטרון שמיוצר באשכים, עוצרת את גדילת העצמות. אם מסירים את האשכים, רמות הטסטוסטרון פוחתות באופן שמאפשר לגדילה להימשך זמן רב יותר, בעיקר אם סירוס הכלב נעשה בגיל צעיר יחסית.
  • האופי של הכלב משתנה בעקבות סירוס – ממש לא מדויק. הוא עדיין יהיה אותו כלב חמוד ונדבק שאתם כל כך אוהבים, רק קצת פחות אגרסיבי וטריטוריאלי. כלב מסורס יהיה בדרך כלל יותר לאבי-דאבי. הוא פחות יחפש “לפמפם” חפצים (או את הרגל של האורחת החשובה שהגיעה לבקר), ויותר יחפש ליטופים. זו תופעת לוואי די מבורכת, בעיני רוב האנשים. גם אם תקראו לזה “שינוי אופי”, ברור שמדובר בשינוי לטובה שישפיע באופן חיובי גם על החיים בבית וגם על השכונה כולה. 
  • כלבים משמינים בעקבות סירוס – נכון. המטבוליזם משתנה וקצב חילוף החומרים מואט. אבל זו באמת בעיה שקל להתמודד איתה יחסית, באמצעות התאמה של סוג וכמות המזון. 
  • הסירוס יהרוס לכלב את כל העונג מיחסי המין ויגרום לו לכעוס עליכם לנצח– עד כמה שחלקנו נשבעים שהכלב שלנו מדבר ומבין אותנו, כלבים הם לא בני אדם ולא חווים את העולם כמונו. בני האדם מתאהבים, כועסים וחווים עונג מיני ותשוקה. כלבים פשוט מזדווגים, רק כי הטבע מנחה אותם להמשיך את המין הכלבי. אגב, מי שראה פעם הזדווגות כלבים בוודאי הבחין שעונג – אין שם. 

מתי כדאי לסרס את הכלב?

כלבים מתחילים את תהליך ההתבגרות המינית שלהם בערך בגיל 9 חודשים, כשהתהליך מגיע לשיאו בגיל 3 שנים. עד לא מזמן, ההמלצה הגורפת הייתה לסרס כלבים לפני כן, כבר בגיל חצי שנה. אבל מחקרים חדשים הראו שעדיף לדחות קצת את התהליך ולסרס את הכלב סביב גיל שנה, בעיקר כדי להתמודד עם תופעות לוואי כמו בעיות פרקים, עלייה במשקל ואפילו גידולים בבלוטת הערמונית, שאותם הסירוס אמור למנוע.

האם יש תופעות לוואי לאחר סירוס כלב?

כן, יש כמה שכדאי להכיר. השמנה היא אחת מתופעות הלוואי הנפוצות יותר והיא נובעת מצמצום הפעילות המטבולית בעקבות שינוי במנגנון ההורמונלי. הפתרון כאן הוא פשוט וכל מה שהוא דורש מכם זה להקטין את כמויות המזון שאתם נותנים לכלב, לעבור למזון עם תכולת חלבון גבוהה יותר, ערך גליקמי נמוך יותר ופחות קלוריות לכל מנה. ובמקביל, לא לשכוח להמשיך בפעילות גופנית סדירה. שתי תופעות לוואי נוספות (ונדירות מאוד!) הן נשירת שיער (בדרך כלל בצידי הגוף) ובריחת שתן. למרבה המזל, לשתיהן יש טיפול תרופתי יעיל ביותר. 

איך לטפל בכלב לאחר סירוס?

אחרי שהחמוד הקטן שלכם התאושש ויצא מההשגחה במרפאה, חשוב להגביל את הטיולים היומיים כדי לאפשר לו את המנוחה הנדרשת. חשוב גם להקפיד לתת לו את האנטיביוטיקה ומשככי הכאבים בדיוק ע”פ הוראות של הוטרינר, כדי למנוע התפתחות זיהומים ולהפחית את הכאבים באזור המנותח. כדי למנוע ממנו ללקק את התפרים (או הסיכות), הוא יצטרך לענוד גם צווארון אליזבת – צווארון קוני מפלסטיק. וכן, אם ישעמם לכם, תמיד תוכלו לחתום ולצייר עליו (בקטנה, בבקשה), ממש כמו על הגבס של היד השבורה בכיתה ג’. 

אגב, אם הכלב מיילל או חסר תיאבון גם יממה לאחר הסירוס, אם הבחנתם בדימום או הפרשות מאזור התפרים או שמשהו נראה לכם חריג מכל סיבה שהיא – חשוב לפנות לווטרינר בהקדם האפשרי. 

הכלב שלי כבר מבוגר, האם עדיין כדאי לסרס אותו?

אין שום בעיה לסרס כלב גם אחרי הגיל המומלץ, כל עוד לא קיים מצב בריאותי כלשהו שמונע את ביצוע ההליך. לרוב לא מקובל לסרס אחרי גיל 8 (וגם זה תלוי בגזע ובגודל הכלב), כי מסוכן יותר להרדים כלבים מבוגרים וההתאוששות מניתוח כזה תהיה, מן הסתם, קשה יותר מאשר בגיל צעיר. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם הווטרינר ולבחון את השיקולים בעד ונגד סירוס. 

כמה עולה סירוס כלב?

השיקול הכלכלי לא ממש משמעותי, במקרה זה. במרפאות פרטיות המחירים נעים סביב 500-700 ש”ח ובמרפאות של חלק מהעמותות הפועלות למען בעלי חיים, אפשר אפילו לקבל מחיר מסובסד לסירוס – 300-400 ש”ח. הבונוס הגדול במקרה הזה הוא שאם בחרתם לעשות את זה דרך מרפאה של עמותה, הסכום יועבר להצלת הכלבים והחתולים הנטושים שלהם. כבר שווה! יותר מזה – עלות אגרת הרישיון להחזקת כלב מסורס נמוך בהרבה (בערך ב-300 שקלים) מאשר במקרה של כלב לא מסורס, כך שתוך זמן קצר יחסית,  החיסכון באגרה יחזיר את סכום ההוצאה על סירוס הכלב.

אם גם אחרי שסקרנו את היתרונות והחסרונות, יש עוד שאלות או חששות שעדיין מטרידים אתכם, הווטרינר שלכם ישמח לעזור ולספק את כל המידע הדרוש כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר. הכלב שלכם, כמו גם הדורות הבאים, הכלביים והאנושיים, יודו לכם מקרב לב!  

חשוב לדעת: אז אומנם ביטוח החיות של חיותא מכסה רק את הבלתי צפוי ולא עלויות שוטפות כמו סירוס ועיקור, אבל היייי, אנחנו כאן בשביל כל השאר: )

צוות חיותא
|
2 ביוני 2022